Ładowarki teleskopowe MERLO i niecodzienne wyzwanie w Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa w Krakowie poszukiwało sprzętu do instalacji jednej ze swojej ekspozycji. Do tego niecodziennego zadania wybrano ładowarki teleskopowe Merlo.

 

Aby uczynić doświadczenie zwiedzającego bardziej wciągającym i realistycznym, kuratorzy muzeum postanowili wystawić trzy modele samolotów na specjalnie zaprojektowanych platformach. Celem było pokazanie ich tak, jakby leciały, odtwarzając ten zachwyt i zdumienie, które nam towarzyszy, gdy obserwujemy je z ziemi jak unoszą się na niebie.

 

W przypadku instalacji pojawił się jednak dość istotny problem: jak umieścić te trzy płaszczyzny? Chodzi bowiem tutaj o eksponaty, które mają powyżej 80 lat, i które nie zostały zaprojektowane do podnoszenia i ustawiania w nachyleniu na wysokości trzech metrów. 


Kiedy firma Power Solution, wybrana do wykonania tej delikatnej instalacji, zwróciła się do Mateco, zaufanej firmy wynajmującej urządzenia, aby dowiedzieć się, jaki środek byłby najbardziej odpowiedni do tej operacji, odpowiedź była natychmiastowa – podnośniki teleskopowe Merlo. Ładowarki, które mogą zaoferować wysokie udźwigi przy takim poziomie precyzji, łatwości manewrowania i płynności ruchów.

 

Do wykonania tego delikatnego zadania potrzebne były trzy wybrane ładowarki: TF33.9, P40.13 i P40.17. 

 

Najpierw jedna z ładowarek teleskopowych załadowała na swoje widły jedną z konstrukcji. Po wykonaniu tego manewru, dwie pozostałe ładowarki teleskopowe Merlo umieściły samolot na górze. Z tego powodu 3 konstrukcje dopasowano do wideł Merlo, tak aby można je było idealnie przesunąć.

 

Po zamocowaniu samolotu na konstrukcji, konieczna była trzecia i ostatnia operacja, która była jednocześnie najtrudniejszą z dotychczasowych. Trzy podnośniki Merlo musiały jednocześnie podnieść konstrukcję, a następnie prawidłowo ją ustawić. Dla tej operacji, precyzja manewru i widoczność oferowana przez ładowarki teleskopowe Merlo miała fundamentalne znaczenie, pozwalając trzem wykwalifikowanym operatorom na wykonanie zadania zachowując trzy piękne samoloty. 

 

W ten sposób ładowarki teleskopowe Merlo pozwoliły tym trzem cennym statkom powietrznym wzbić się w przestworza po raz ostatni.

 

Źródło: MERLO