Landini serii 5 Stage V – gotowy do pracy w polu i gospodarstwie

Marka Landini na targach EIMA 2021 w Bolonii, we Włoszech zaprezentowała sporo nowości. Kultowa włoska marka ciągników Argo stara się sprostać wymaganiom każdego gospodarstwa, biorąc pod uwagę na czynnik ludzki, wydajność i design. Jedną z prezentowanych w październiku ubiegłego roku nowości maszynowych była odświeżona seria 5.

Nowe ciągniki Landini serii 5 Stage V to ciągniki użytkowe do pracy w polu i w gospodarstwie. Dostępne są trzy modele, napędzane 4-cylindrowymi, 16-zaworowymi silnikami FPT F36 o pojemności 3,6 litra z Turbo Intercooler z elektronicznym wtryskiem Common Rail, o mocy 95 KM, 102 KM i 115 KM. Dzięki technologii EGR/DOC/DPF/SCR, nowe piątki są zgodne z normą emisji spalin Stage V.

Dostępnych jest osiem konfiguracji skrzyni biegów: od Speed Four 12 do przodu + 12 do tyłu z mechaniczną przekładnią nawrotną; do T-Tronic 48 do przodu + 16 do tyłu z Hi-Medium-Low, hydrauliczną przekładnią nawrotną RPS, biegami pełzającymi, dostępna jest również funkcja Park Lock.

Zaletą tej serii jest wszechstronność nowego układu hydraulicznego, mającego na celu osiągnięcie większej wydajności, o natężeniu przepływu do 82 l/min dla hydrauliki roboczej i 32 dla układu kierowniczego, jak również 35 litrów oleju, który może być pobrany do wywrotu przyczep. Dostępnych jest do 6 zaworów hydraulicznych: 3 sterowane mechanicznie, 1 sterowany elektrycznie i  opcjonalnie 2 zawory montowane pośrodku dla podnośnika i ładowacza czołowego, które mogą być zamontowane równocześnie. Istnieją trzy rodzaje sterowania tylnym podnośnikiem: mechaniczny, mechaniczny z systemem ELS (Ergonomic Lift System) oraz elektroniczny.

Ładowacze czołowe Landini L20 są doskonale zintegrowane i zwiększają wszechstronność i operatywność serii 5. Dedykowany Joystick jest używany do zarządzania różnymi elementami sterującymi (podnoszenie/opuszczanie, ładowanie/rozładowywanie; trzecia i czwarta funkcja; przekładnia Hi-Lo i HML), konstrukcja wsporcza została zaprojektowana tak, aby nie zmniejszać prześwitu, chroniąc w ten sposób uprawy.

Kabina Total View Slim może być sztywna lub mechanicznie zawieszona w dwóch punktach i przyczynia się wraz z amortyzowaną osią przednią do odizolowania operatora od wibracji i zwiększa komfort podczas transportu i pracy. Konstrukcja oparta na 4 słupkach zapewnia pole widzenia 360°, ułatwiając pracę w ciasnych miejscach, a nawet w nocy dzięki  10 światłom LED.

 

Model Landini 5-120 Dynamic jest finalistą konkursu „Tractor of the Year 2022” w kategorii Best Utility.

 

Źródło: Landini