Maszyny BEDNAR pracują na chińskich polach

Maszyny BEDNAR pracują na chińskich polach

Chińskie rolnictwo rozwija się bardzo dynamicznie, a dotychczasowe technologie nie wystarczają aby sprostać nowoczesnym trendom tej branży. W 2017 roku, czeska firma Bednar dostarczyła pierwszy siewnik do Chin. Wiosną 2018 odbyły się pilotażowe pokazy dla potencjalnych klientów tego regionu świata.

Pierwszą maszyną zaproponowaną chińskim klientom, a wybrana przez lokalnego dealera AGTOPMACH, był siewnik OMEGA OO 4000 z zestawem do nawożenia. Maszyna pierwsze hektary obsiała w roku 2017, a po efektach otrzymanych na polu zdecydowano się na zamówienie siewnika oraz zaprezentowanie możliwości jego pracy na wiosnę roku 2018.

W między czasie kolejny zestaw maszyn dojechał do Chin, to FERTI-BOX FB 3000 z pługiem dłutowym TERRALAND TN 3000H7R w wersji RT. Firma uruchomiła techniczne wsparcie dla chińskich przedstawicieli, by dodatkowo nadzorować jak się dostarczone maszyny spisują w tamtejszych warunkach.

Siewnik OMEGAOO4000 pracował na dwóch różnych typach gleby. Dwa pierwsze dni był zarezerwowany podczas siewu pszenicy w połączeniu z siewem nawozu NPK międzyrzędowo. Siew miał miejsce niedaleko miasta Ergun w północno-zachodniej części chińskiej autonomicznej części Mongolii Wewnętrznej.

Do siewu wybrano dwa różne typy gleb:

  1. Uprawione pola po grochu, gleba bardzo lekka, spulchniona, czarna bez widocznych śladów mikroorganizmów.
  2. Pole ze ścierniskiem po rzepaku, gleba bardzo płytka i martwa.

Mimo że warunki glebowe na obydwu polach były identyczne, przedstawiciele firmy Bednar zdecydowali się na inną regulację maszyny. W pierwszym przypadku nie używali sekcji dysków i ustawiono nacisk redlicy na minimum. Ze względu na poślizg pojazdu ciągnącego, zestaw poruszał się z maksymalną prędkością roboczą 8-10 km / h.

Na drugim polu nie było problemów z trakcją, dlatego zestaw pracował z prędkością 12–15 km/h bez najmniejszego problemu. Sekcję talerzową ustawiono na głębokość roboczą 6 cm, a ciśnienie na około połowę wartości maksymalnej. Głębokość robocza redlic siewnika była zbliżona do wartości maksymalnej, tj. 6 cm. Partia nasion wynosiła 273 kg / ha, a partia nawozu 255 kg / ha.

Souprava FB 3000 a TN 3000 HM7RT pripravena k praci 300x200 Maszyny BEDNAR pracują na chińskich polach

Pierwsze zadanie dla zestawu FERTI-BOX + TERRALAND: Nawożenie profilu glebowego na dwóch głębokościach

Uprzednio jednak maszyny zostały połączone FB z TN-RT, a następnie podłączone do ciągnika, którym był nowy New Holland. Zadaniem było nawożenie profilu glebowego na dwóch głębokościach:

  1. Maksymalny zasięg głębokości czyli: 35-40 cm.
  2. Bezpośrednio pod wierzchnią warstwą gleby.

Dawka została ustalona na 140 kg nawozu azotowego z pierwszej komory zbiornika FB, oraz 150 kg mieszanki nawozowej NPK z drugiej komory. Zbiornik FERTI-BOX nie miał najmniejszych problemów na wysianie powyższych dawek. Wszystko odbyło się zgodnie z życzeniem klienta.

Uprawa gleby pługiem dłutowym Terraland

Jeśli chodzi o uprawę gleby przy użyciu pługa dłutowego Terraland-RT, korzystna okazała się konstrukcja maszyny z dodatkowym tylnym wałem oponowym. Sam Terraland z kolczastymi wałami tandemowymi zapychałby się w warunkach piaszczystych, a prędkość zestawu byłaby niepotrzebnie zmniejszana. Dzięki tylnemu wałowi oponowemu maszyna ma możliwość oparcia się, co okazuje się bardzo przydatne na lekkiej glebie. Prędkość zestawu była ograniczona jedynie mocą ciągnika. Przeważnie poruszaliśmy się z prędkością około 7-9 km/. 

Drugie zadanie dla zestawu FERTI-BOX + TERRALAND: głęboka uprawa i nawożenie na polach niedaleko Ulanhot

Po dwóch bezproblemowych dniach pracy zestaw trafił do miasta Ulanhot, ok. 750 km. Zadanie było takie samo. Tym razem zestaw został połączony z ciągnikiem CASE Magnum. Warunki glebowe były znacznie lżejsze, a w niektórych miejscach teren był skażony. Maszyna musiała pracować na głębokości roboczej około 30 cm, a zestaw musiał zwolnić do 7 km / h. Po testach dało się odczuć pełne zadowolenie lokalnych rolników z możliwości jakie prezentują maszyny firmy Bednar.

Inne maszyny BEDNAR w Chinach

Inne maszyny z portfolio czeskiego producenta wkrótce dotrą do Chin. Jest to MULCHER MZ 6000 oraz pielnik międzyrzędowy ROW-MASTER RN 3000 S. Jeśli chodzi o kultywator, jest to najmniejsza wersja maszyny w pełni kontrolowana mechanicznie, bez optycznego naprowadzanie CultiCam.

Zadaniem mulczera będzie przekonanie tradycyjnych chińskich rolników, że palące się ścierniska nie są odpowiednim rozwiązaniem dla zarządzania po zbiorach. MULCHER ma ogromny potencjał w warunkach chińskich, nawet w odniesieniu do jakości gleby opisanej powyżej.

źródło: BEDNAR FMT