Maszyny Kverneland i Vicon na pokazach Zielone Agro Show 2019

Na tegorocznej wystawie Zielone Agro Show, na pokazach marka Kverneland zaprezentowała m.in. kombinację kosiarek dyskowych Vicon i prasę rolującą zmiennokomorową Kverneland 6716 SC14N.

Kombinacja kosiarek dyskowych Vicon Extra 332 XF + Vicon Extra 332

Zestaw o łącznej szerokości roboczej 6,4 m składa się z dwóch kosiarek: czołowej (3,2 m) oraz tylnej z centralnym zawieszeniem listwy tnącej (również 3,2 m). Cechą charakterystyczną kosiarek dyskowych produkowanych pod marką Vicon jest unikalny trójkątny kształt dysków dzięki czemu maszyny posiadają po trzy noże na każdym z nich. Dodatkowo prędkość obrotowa dysków tnących wynosząca 3000 obr/min sprawia, że zawsze jeden nóż tnie pozwalając na wyeliminowanie powstawania grzywek pomiędzy dyskami, uzyskanie dużej prędkości roboczej bądź też dużo mniejszego zużycia paliwa. Zastosowanie płóz ślizgowych na całej szerokości roboczej zabezpiecza listwę tnącą przed zużyciem od spodu. Natomiast zabezpieczenie najazdowe typu non-stop odchyla listwę tnącą kosiarki do tyłu na wypadek najechania na przeszkodę. Po minięciu przeszkody listwa tnąca automatycznie wraca do pierwotnej pozycji bez potrzeby cofania.

Warto podkreślić, że czołowa kosiarka posiada pływające zawieszenie pozwalające na kopiowanie terenu: nie tylko góra – dół ale również na boki w zakresie +/- 17o. Z kolei w tylnej kosiarce wykorzystano precyzyjnie kopiujące teren centralne zawieszenie z odciążeniem sprężynowo hydraulicznym.

Na szczególną uwagę zasługuje tu tylna kosiarka posiadająca składanie hydrauliczne do pozycji 1250, dzięki czemu kosiarka posiada środek ciężkości blisko ciągnika, zapewniając jednocześnie równe rozłożenie wagi względem lewej i prawej strony ciągnika. Całość zestawu w transporcie drogowym nie przekracza szerokości 3 m.

Z kolei Extra 332XF jest to pierwsza na świecie czołowa kosiarka dyskowa z aktywnym ślimakiem formującym pokos (PATENT FIRMY). Z opcją składania wąskiego pokosu w 3 różnych szerokościach (1,0; 1,15 i 1,3 m), jak również rozprowadzania na szerokość 2,2 m, maszyna oferuje niezwykle szeroki zakres możliwości, na który czeka większość rolników. Kosiarka ma możliwość składania wąskiego pokosu, mieszczącego się pomiędzy kołami ciągnika, lub rozrzucenia nieco szerzej, jeżeli konieczne jest przyspieszenie procesu schnięcia. Regulację pomiędzy poszczególnymi wariantami przeprowadza się w szybki oraz prosty sposób bez użycia narzędzi.

Prasa rolująca zmiennokomorowa Kverneland 6716 SC14N

Prasa zmiennokomorowa Kverneland 6716 wyposażona jest w podbieracz o szerokości roboczej 2,2 m. Prasuje bele o średnicy od 0,6 do 1,65 m. Prasa jest wyposażona w nowoczesny kształt osłon bocznych wykonanych z tworzywa sztucznego, drogowe oświetlenie LED’owe oraz całkowicie nowy aparat do owijania siatką. Zaletą nowego systemu do owijania siatką jest jego prosta budowa oraz bardzo mała ilość regulacji, gdzie w porównaniu do poprzedniego modelu zastosowano 40% mniej części składowych. zapewniającą operatorowi przyjazną i prostą obsługę. System owijania siatką pozostał umieszczony bardzo nisko, podobnie jak w poprzednim modelu, aby operator w wygodny sposób, bez konieczności wchodzenia po drabinie, był w stanie umieścić dużą rolkę z siatką o średnicy do 4500 metrów w aparacie. Czynność tą wykonać można stojąc na ściernisku. Dodatkowo zadbano, aby wyeliminować uciążliwe rozprowadzanie siatki przez szereg rozprowadzających rolek. Do owijania używać można siatki o szerokości od 1,23 do 1,3 m, co pozwala naciągnąć ją odpowiednio na belę o szerokości 1,2 m zakładając ją po same krawędzie.

Dzięki rotorowi podającemu oraz systemowi rozdrabniania wyposażonemu w 14 noży o teoretycznej długości cięcia 70 mm każda bela jest o 25% cięższa. Każdy nóż posiada sprężynowe zabezpieczenie na wypadek uderzenia w ciało obce, które pozwala na wychylenie noża celem uniknięcia jego uszkodzenia. Prasa posiada opuszczaną na równoległoboku podłogę co sprawia, że podłoga opuszcza się zarówno z przodu jak i z tyłu jednocześnie przez co odblokowanie prasy na wypadek zapchania jest znacznie łatwiejsze.

W standardzie prasa wyposażona jest w owijanie siatką, rampę do bel, wytrzymałe łańcuchy o rozmiarze 1 ¼ cala, centralne smarowanie łańcuchów z funkcją rozłączania do pracy w słomie, smarowanie łożysk poprzez scentralizowane kalamitki, regulowany dyszel do każdej wysokości zaczepu w ciągniku oraz intuicyjny z obrazkowym menu komputer „Focus 3” kontrolujący wszystkie procesy prasowania.

Tegoroczne Zielone Agro Show to dokonała okazja zobaczenia i porównania wielu maszyn zielonkowych bezpośrednio w działaniu.

 

Źródło: PIGMiUR