Müthing i AgXeed: e-Mulcher do autonomicznego zarządzania resztkami pożniwnymi

Opracowując zelektryfikowany i monitorowany czujnikami mulczer, firma Müthing we współpracy z firmą AgXeed podjęła przełomowy krok w kierunku autonomicznego zarządzania resztkami pożniwnymi. Mulczer ten bezproblemowo komunikuje się z urządzeniem AgBot firmy AgXeed za pośrednictwem ISOBUS zgodnie z zasadami sieci 3A (ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY), torując w ten sposób drogę do całkowicie autonomicznego zarządzania resztkami pożniwnymi w rolnictwie.

Obecna opcja półautonomicznego zarządzania resztkami pożniwnymi za pomocą AgBot obejmuje już wykorzystanie konwencjonalnej technologii mulczowania dzięki ustandaryzowanym interfejsom w pojeździe. Jednak monitorowanie osprzętu i zapewnienie pożądanych wyników pracy nadal pozostaje w gestii operatora. Ogólna koncepcja ma na celu odciążenie operatora poprzez umożliwienie całkowicie autonomicznego przebiegu powtarzających się procesów. Aby zrealizować tę wizję, firma Müthing opracowała zelektryfikowany mulczer wyposażony w odpowiednie czujniki wykrywające zakłócenia i zapobiegające ryzyku uszkodzenia maszyny.

Monitorowanie mulczera obejmuje:

  • Rejestrację mocy i monitorowanie temperatury napędu elektrycznego
  • Monitorowanie wahań poślizgu i wahań prędkości napędu pasowego
  • Monitorowanie drgań mulczera
  • Urządzenie sterujące do gromadzenia danych
  • Komunikację pomiędzy AgBot, mulczerem i oprogramowaniem, zgodną z zasadami 3A

Monitoring urządzenia na bieżąco sprawdza, czy proces pracy przebiega w ramach zadanych parametrów i czy nie występują przeciążenia. W przypadku nadmiernych wibracji spowodowanych kontaktem z ciałem obcym lub długotrwałym przeciążeniem układu napędowego, maszyna automatycznie się zatrzyma, a operator zostanie powiadomiony.

Celem długoterminowym jest możliwość wykonywania prac całkowicie autonomicznie i bez przestojów maszyn, poprzez inteligentne monitorowanie, sterowanie i ciągłe dostosowywanie się do lokalnych warunków. W przyszłości jednostka autonomiczna będzie automatycznie dostosowywać prędkość jazdy w zależności od ilości biomasy. Zatrzymanie jednostki autonomicznej w przyszłości będzie konieczne jedynie w nieprzewidzianych sytuacjach, w przypadku uszkodzenia lub w innych sytuacjach awaryjnych.

E-mulcher znajduje się obecnie w fazie testów praktycznych i od jesieni 2022 r. pracował wspólnie z AgBot na powierzchni około 700 hektarów, kolejne maszyny rozpoczną prace testowe w 2024 r.

Na targach Agritechnica 2023 zespół specjalistów Müthing z przyjemnością udzieli odwiedzającym informacji na temat mulczowania na stoisku B33 w hali 11.

 

źródło: Müthing GmbH & Co. KG Soest