Nadjeżdża samobieżny Grimme VARITRON 270 Platinum

W połowie lipca firma Grimme zaprezentowała samobieżny kombajn do ziemniaków nowej generacji – 2-rzędowy VARITRON 270.

 

Niezła moc

Pierwszym udoskonaleniem jest nowy 6-cylindrowy silnik Mercedes-Benz o pojemności skokowej 7,7 litra i 354 zamiast 326 KM. 1300 obrotów na minutę podczas jazdy ulicą i 1500 obrotów podczas pracy wskazują znawcy, że tu oszczędza się paliwo. Spełniony jest oczywiście także standard emisji spalin na etapie IV.

 

Najwyższy komfort

Wszystko pod ręką i na oku – to główna dewiza koncepcji obsługi ErgoDrive w komfortowej kabinie z optymalnym widokiem wokół maszyny. Od razu rzuca się w oczy nowy, ergonomiczny pulpit sterowania, zintegrowany w fotelu kierowcy. Konstrukcja pulpitu spełnia kompleksowe wymogi obsługi w kombajnach samobieżnych do ziemniaków i do buraków.

 

Maksymalnie 77 funkcji można obsługiwać na podłokietniku i oczywiście na życzenie operatora przez joystick lub przełączniki obrotowe i przyciski, bez szukania na terminalu. Szybkie dostosowanie wartości zadanej dzięki bezpośredniemu dostępowi jest również możliwe. Funkcja Clean Control pozwala na zapis w pamięci ustawień maszyny dokonanych przez operatora, które sprawdziły się podczas pracy maszyny. Zapisane funkcje można wygodnie uruchomić podczas pracy w takich samych lub podobnych warunkach. Dostępnych jest 16 miejsc zapisu. Funkcja ta zapewnia zachowanie indywidualnych ustawień również w przypadku zmiany operatora.

 

Optymalną przejrzystość zapewniają dwa nowoczesne terminale i dwa profesjonalne monitory wideo. Maksymalnie 8 kamer pozwala śledzić działanie maszyny.

 

System ma jeszcze dodatkowe funkcje: VisualProtect pozwala na automatyczne włączenie kamery, która rejestruje krytyczne zdarzenie (np. tworzenie się zatoru na separatorze). Dzięki temu operator ma możliwość szybkiego podjęcia działań.

 

Pracę po zmroku umożliwia 6 reflektorów LED będących wyposażeniem seryjnym. Gwarantują one zawsze dobrą widoczność obszaru wokół maszyny i włączają się automatycznie np. podczas jazdy to tyłu.

 

Łatwy serwis

Udoskonaleniu poddano także koncepcję układu hydraulicznego. Przewody hydrauliczne są ułożone w bardziej przejrzysty sposób, co jednocześnie znacznie ułatwia szukanie błędów i ewentualne naprawy. Układ hydrauliczny zawiera tylko konieczne komponenty zamiast możliwych z technicznego punktu widzenia. Zwiększa to sprawność działania.

 

Nowością jest naprężanie gąsienic za pomocą układu hydraulicznego maszyny. W poprzednich wersjach konieczne było użycie np. hydrauliki ciągnika. W nowym VARITRONIE wystarczy przełączyć zawór kulowy, aby naprężyć gąsienice. Profilowane rolki nośne w gąsienicowym układzie bieżnym, skonstruowane przez Grimme, zapewniają niezawodne działanie także w trudnych warunkach.

 

Uchwyty rolek łęcinowych poddano także zmianom, co pozwala na szybką wymianę taśmy odsiewającej prawie bez użycia narzędzi.

 

Optymalny zbiór

Nowa oś tylna z funkcją teleskopową ma wiele zalet. Po raz pierwszy możliwe było uzyskanie szerokości maszyny poniżej 3,5 m pomimo opcjonalnego ogumienia do przejazdu w międzyrzędziach i rozstawu rzędów 75 cm. Podczas pracy oś można wysunąć o 550 mm, co zwiększa stabilność jazdy. Wewnętrzny promień skrętu wynoszący tylko 5,3 m sprawia, że nowy VARITRON jest najbardziej zwrotnym dwurzędowym kombajnem samobieżnym na rynku.

 

Taśma stołu przebierczego o szerokości 1,1 m jest wyposażona w odporne na korozję pręty z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Ziemia nie przykleja się tak łatwo do prętów, a taśma waży około 80 % mniej niż tradycyjne taśmy.

 

Jedyny w swoim rodzaju jest system rewersji w VARITRONIE Platinum. Taśma podbierająca, pierwsza oraz druga taśma odsiewająca mają możliwość oddzielnej rewersji, co zmniejsza ryzyko tworzenia się zatorów w każdych warunkach roboczych. W przypadku wystąpienia zatoru, można go szybko usunąć bez uszkodzenia ziemniaków, a operator nie musi opuszczać kabiny. 

 

Kombajny serii VARITRON można wyposażyć w różnego rodzaju separatory. Poza podnośnikami łęcin Grimme oferuje separator rolkowy lub MultiSep, a także jako jedyny producent VarioRS, podwójny MultiSep, jak również kombinację separatora rolkowego lub VarioRS z separatorem MultiSep.

 

Zgłoszony do opatentowania 7-tonowy zbiornik NonstopBunker jest bezkonkurencyjny na rynku. Okrężna taśma zbiornika pozwala na efektywne wykorzystanie pojemności, a ponadto jest to system, który o wiele lepiej chroni ziemniaki niż tradycyjne systemy. Czas rozładunku wynosi zaledwie 45 sekund! Podczas opróżniania wysięgnik opuszczany w trzech stopniach pozwala na uzyskanie bardzo niskiej wysokości spadku ziemniaków. Maksymalna wysokość przeładunku wynosi 4,2 m, a najniższa wysokość wyładunku wynosi tylko 1,4 m. Użytkownicy potwierdzają zwiększenie efektywności nawet o 35 % w porównaniu ze standardowym zbiornikiem.

 

Elewator pierścieniowy można opcjonalnie wyposażyć w poliuretanowe torby OptiBag, które dodatkowo czyszczą i transportują ziemniaki chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniem. Istnieje możliwość wymiany pojedynczych toreb.

 

W sezonie sprzedaży 2017 dwurzędowy VARITRON Platinum jest dostępny także w wersji kołowej oraz z dwutonowym zbiornikiem pośrednim jako wersja przeładunkowa. Te innowacyjne rozwiązania techniczne sprawiają, że VARITRON Platinum jest najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym 2-rzędowym kombajnem samobieżnym na rynku.

źródło: GRIMME