New Holland CR11, flagowy kombajn nowej generacji oficjalnie zaprezentowany

Marka New Holland Agriculture oficjalnie zaprezentowała na targach Agritechnica 2023 nowy kombajn CR11, będący znaczącym osiągnięciem w dziedzinie wysokowydajnych zbiorów, wyposażony w najnowocześniejsze technologie, które pomogą obniżyć całkowity koszt zbiorów dla dużych producentów zboża, jak również zwiększyć ich rentowność.

 

 

Nowy projekt kombajnu został stworzony – i będzie produkowany – w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych New Holland w Zedelgem, w Belgii. Dzięki najbardziej zaawansowanym funkcjom automatyzacji będzie oferował nowy poziom produktywności, obniżając straty ziarna niemal do zera, zapewniając jego najlepszą jakość i doskonałe zarządzanie resztkami pożniwnymi.

Nowy kombajn CR11 bazuje na sukcesie obecnej gamy flagowych kombajnów New Holland, na czele której stoi model CR10.90, będący od prawie dekady, tj. od 15 sierpnia 2014 roku, rekordzistą świata pod względem tonażu pszenicy zebranej w ciągu ośmiu godzin – 797,656 ton. W związku ze zbliżającą się 50. rocznicą przełomowej technologii New Holland Twin Rotor™, która będzie miała miejsce w 2025 roku, nowy kombajn CR11 podkreśli również zalety koncepcji podwójnego rotora, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki rolnicy zbierają plony i która jest obecnie częścią DNA New Holland. To właśnie dzięki technologii Twin Rotor nowy kombajn CR może zaoferować najwyższą wydajność oraz najniższy współczynnik uszkodzonego ziarna na rynku.

Marka New Holland zaprojektowała nowy kombajn CR przewidując, że wymagania dotyczące zbiorów będą nadal ewoluować, a także w odpowiedzi na opinie klientów poszukujących większej wydajności, mniejszych strat i maksymalnej ochrony jakości ziarna. Zdając sobie sprawę z tego, jak wyższe plony i nieprzewidywalna pogoda mogą wpłynąć na zbiory zarówno w jednym sezonie, jak i w następnym, inżynierowie New Holland postawili sobie za cel zaprojektowanie maszyny, która będzie w stanie w pełni przyczynić się do zapewnienia maksymalnej wydajności i szybko oczyścić pola, aby zapewnić ochronę jakości i umożliwić założenie upraw w następnym roku w odpowiednim czasie i w dobrych warunkach.

Cztery filary nowych standardów w zbiorach

Większa produktywność, niemal zerowe straty, bardziej efektywne zarządzanie resztkami i znaczne skrócenie czasu przestojów to cztery filary, na których oparto projekt kombajnu CR11, przy czym nadrzędnym celem jest obniżenie całkowitego kosztu zbioru ziarna.

Dzięki silnikowi C16 o mocy 775 KM, dwóm 24-calowym rotorom, zbiornikowi ziarna o pojemności 20 000 litrów i prędkości rozładunku 210 l/s, CR11 znacznie zwiększa wydajność do poziomów, które nie były wcześniej osiągalne. Inżynierowie New Holland pracowali nad stworzeniem maszyny żniwnej o zerowych stratach, opracowując podwójny kosz sitowy – Twin Clean. Jego konstrukcję stanowią dwa systemy czyszczące umieszczone jeden za drugim:2 sita górne, 2 sita dolne, 2 dolne ślimaki ziarnowe i 2 zestawy czujników ciśnienia mierzące obciążenie kosza sitowego. Pierwszy w branży układ Twin Clean jest w pełni zautomatyzowany, aby zapewnić równomierne rozmieszczenie poprzeczne materiału na koszu czyszczącym, a tym samym osiągnąć maksymalną wydajność przy praktycznie zerowym poziomie strat.

Całkowicie nowy system zarządzania resztkami pożniwnymi obejmuje nowy rozdrabniacz i rozrzutnik, zaprojektowany w celu zapewnienia najlepszej jakości sieczki i równomiernego rozrzucania resztek pożniwnych na szerokości cięcia do 60 stóp.

Nagrodzony system radarowy Intellispread, zdobywca srebrnego medalu Agritechnica Innovation 2022, automatyzuje proces rozrzucania, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie resztek pożniwnych za kombajnem, niezależnie od wpływu wiatru, rodzaju uprawy czy warunków wilgotności. W celu skrócenia czasu przestojów zaprojektowana została nowa, w pełni zautomatyzowana procedura usuwania zatorów. Chociaż nowy kombajn CR11 jest gotowy do pracy z maksymalną przepustowością, marka New Holland zdaje sobie sprawę, że niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zatoru. W mało prawdopodobnym przypadku zatoru w kombajnie, automatyczny proces usuwania zatorów poprowadzi operatora przez wszystkie kroki procedury w taki sposób, aby mógł on oczyścić kombajn w ciągu kilku minut, a nie godzin. Co ważne, bez opuszczania kabiny i bez wysiłku fizycznego.

Dzięki znacznemu skróceniu czasu przestojów spowodowanych takim scenariuszem, automatyczny układ zwrotny pomaga i zachęca operatora do wykorzystania pełnego potencjału kombajnu bez obawy o jego zablokowanie. Oprócz tego funkcja ta zwiększa bezpieczeństwo podczas usuwania zatorów, ponieważ żadna osoba nie opuszcza w tym czasie kabiny.

Zapobieganie przestojom dodatkowo wspomaga uproszczony układ napędowy kombajnu, który zawiera aż o 25% mniej komponentów dzięki eliminacji wszystkich napędów łańcuchowych.CR11 będzie również wyposażony w nowy wyświetlacz Intelliview 12 i system prowadzenia IntelliSteer™, wraz z innymi niezbędnymi funkcjami rolnictwa precyzyjnego, takimi jak telematyka i zdalny podgląd ekranu. Ponadto układ NutriSense™ jest wyposażony w czujnik NIR, który monitoruje jakość upraw wykorzystując promieniowanie w bliskiej podczerwieni. System analizuje zawartości składników odżywczych, takich jak białko, skrobia i olej, a także poziom wilgotności. Dzięki NutriSense™ możliwe jest tworzenie mapy rozkładu tych składników i wykorzystanie ich do dalszej analizy agronomicznej.

Widoczne zmiany

Nowy kombajn zyskał całkowicie nową konstrukcję, która łączy w sobie estetykę premium z funkcjonalnością. Liczne modernizacje kabiny zapewniają dodatkowe korzyści w zakresie komfortu i regulacji. Warty uwagi jest również nowy 15-metrowy (50-stopowy) zespół żniwny, produkowany przez firmę MacDon dla New Holland, który zwiększa ogólną produktywność i wydajność pracy na polu. Uwzględniając tendencje do redukcji ugniatania gleby, w połączeniu z przepisami dotyczącymi szerokości transportowej, CR11 oferuje szereg szerszych gąsienic i większych opon.

Maszyna na targach Agritechnica jest wyposażona w opony Michelin Cerexbib 2 w rozmiarze 900/65R46 o średnicy 2,32 m – to wspólny projekt New Holland i Michelin. Jest to pierwszy raz, kiedy opony tego rozmiaru są wprowadzane do kombajnów dowolnego typu. Większa powierzchnia styku opony z podłożem i zwiększona przyczepność zapewniają mniejsze ugniatanie gleby, bezprecedensowe w branży. Ścisła współpraca między zespołami projektowymi i technologicznymi, a także specjalistami ds. produktów i marketingu marki zaowocowała projektem koncentrującym się na potrzebach klientów i którego forma naprawdę podąża za funkcjonalnością. Rezultatem jest ikoniczne, odświeżone wzornictwo, które jest stylowe, a jednocześnie ponadczasowe. Płynność żniw jest podkreślona na zewnętrznych osłonach przez dynamiczny niebieski element, który biegnie wzdłuż maszyny.

 

 

Lars Sorensen, Head of Combines and Headers w New Holland Agriculture, powiedział:

Konsolidacja gospodarstw, zwiększone plony i krótkie okna żniwne napędzają potrzebę dalszej ewolucji w wydajności kombajnów oraz zapewnienia mniejszych strat ziarna przy jego najlepszej jakości. Ten nowy kombajn zmienia zasady gry rynkowej, oferując kolejny poziom produktywności, nieporównywalnej z żadnymi rozwiązaniami, jakie są obecnie dostępne na rynku. W obecnej gamie modeli CR mieliśmy już konstrukcję sprawdzoną pod tymi względami, zwieńczoną modelem CR10.90, który dostarczył ostatecznego dowodu na to, że zapewnia najwyższą produktywność na świecie. Poczyniliśmy dalsze postępy w zakresie technologii i automatyzacji, a bardzo dobre opinie z pierwszych testów sprawiają, że nie możemy się doczekać wprowadzenia tych nowych maszyn na rynek.

Carlo Lambro, Prezydent Marki New Holland Agriculture, powiedział: – Ta zapowiedź naszego nowego kombajnu CR11 podkreśla przygotowanie marki New Holland na przyszłość i jej zdolność do dostosowywania się do zmieniających się potrzeb naszych klientów na całym świecie. Pod radykalnie nową stylistyką, opracowaną przez nasz wewnętrzny zespół CNH Industrial kierowany przez Davida Wilkie, kryje się wyjątkowy projekt kombajnu, a jego poszczególne obszary tworzą razem pakiet, który nie zastąpi obecnej gamy CR, ale doda zupełnie nową warstwę produktywności do obecnej oferty. Biorąc pod uwagę nasz rekordowy kombajn, cały nasz zespół wykonał fantastyczną pracę opracowując coś jeszcze lepszego. Cieszymy się więc, że możemy to zaprezentować światu.

 

źródło: New Holland Agriculture