Całkiem nowe kombajny serii CR marki New Holland, przenoszą żniwa na zupełnie inny poziom: zapewniają zwiększenie wydajności przy zbiorach ziarna zbóż nawet o 15%, przy czym ilość połamanego ziarna wynosi zaledwie 0,2%; nie sposób przy tym nie wspomnieć o wyjątkowo komfortowej kabinie. Całkiem nowa kabina Harvest Suite™ Ultra jest jeszcze większa i posiada znacznie więcej przeszklonych powierzchni, w porównaniu do poprzednich modeli. Na szczycie tej liczącej sześć modeli gamy plasuje się CR10.90, będący pierwszym kombajnem w kategorii 10 w Europie. Równocześnie to kombajn CR o największej mocy w historii marki, oferujący najwyższy poziom wydajności w branży oraz wyjątkowe osiągi.

„Nowa gama CR stanowi kulminacyjne osiągnięcie 40 lat istnienia technologii Twin Rotor™” – oświadczył Hedley Cooper, Product manager odpowiedzialny za kombajny. „Oferuje ona to, co najlepsze w technologiach żniwnych New Holland: rotory Twin Pitch, Dynamic Feed Roll™, gumowe gąsienice SmartTrax™, zawieszenie Terraglide™ oraz silniki oparte na technologiach SCR i Hi-eSCR ECOBlue™ – zastosowanie tych innowacyjnych rozwiązań gwarantuje użytkownikom osiągi najlepsze w swojej klasie. Wszystko to w połączeniu z wyjątkową kabiną Harvest Suite™ Ultra, która definiuje na nowo komfort podczas zbiorów. Dzięki wydajności i osiągom CR10.90 rolnicy mogą poznać zupełnie nowy wymiar żniw. Czego można chcieć więcej.”

Sprawdzona technologia zapewnia większą wydajność

Marka New Holland udoskonala i dąży do optymalizacji swojej sprawdzonej technologii Twin Rotor, która zaprojektowana została z myślą o intensywnych zbiorach na dużych areałach. Dzięki temu zapewnia doskonałą wydajność w połączeniu z bezkonkurencyjną jakością ziarna.

System mechaniczny chroniący przed kamieniami podczas jazdy Dynamic Feed Roll dodatkowo zwiększa już imponującą wydajność kombajnów CR. Poprzez ciągłe i płynniejsze zasilanie rotorów, usuwa kamienie bez zatrzymywania się czy zwalniania. Nowe, ząbkowane ostrza na rolce, delikatnie obchodzą się z plonami, co pozwala uzyskać słomę wysokiej jakości. Rezultat ten osiągany jest bez dodatkowego zużycia energii, co przekłada się na wyższą wydajność, jak również lepszą jakość ziarna i słomy w porównaniu z równorzędnym modelem o tej samej mocy należącym do poprzedniej serii.

new holland cr1 New Holland   nowa gama kombajnów CR

Kombajny CR umożliwiają płynne zbiory różnych plonów dzięki rotorom Twin-Pitch, które mogą zwiększyć wydajność nawet o 10% podczas zbiorów w warunkach dużej wilgotności. Przełączanie pomiędzy konfiguracjami dla drobnego ziarna czy kukurydzy oraz ryżu nie stanowi żadnych trudności. Zaprojektowane od nowa, regulowane łopatki rotora wymagają mniejszej mocy przy dużych objętościach plonów, a jednocześnie zapewniają słomę wysokiej jakości.

Gumowe gąsienice SmartTrax™ wraz z systemem zawieszenia Terraglide™, dostępne są w standardzie we flagowym modelu CR10.90. Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są również w pozostałych modelach, gwarantują one doskonałą trakcję i niewielkie ubicie gleby, a wszystko to w połączeniu z płynną jazdą.

Duża moc i ogromny zbiornik na ziarno

Kombajny CR osiągają większą moc niż kiedykolwiek wcześniej: od 449 KM w modelu CR7.90 aż po 652 KM we flagowym modelu CR10.90. W pięciu modelach zastosowano silniki oparte na kompatybilnej z normami emisji Tier 4A technologii SCR ECOBlue™, natomiast flagowy model marki, czyli model CR10.90, wyposażony jest w silnik Cursor 16 oparty na technologii Hi-eSCR ECOBlue (kompatybilny z przepisami Tier 4B i wyróżniony tytułem Diesel Engine of the Year 2014). Silniki oparte są na technologii Common Rail gwarantującej precyzyjne doprowadzanie paliwa, wysokie osiągi i szybkie reakcje, co przekłada się na dużą wydajność podczas prac polowych we wszystkich warunkach.

Wyjątkowo efektywna technologia ECOBlue opracowana przez markę New Holland umożliwia imponującą oszczędność paliwa, obniżając tym samym koszty eksploatacyjne i dodatkowo wydłużając czas pracy, dzięki pojemnemu zbiornikowi na paliwo – 1 300 litrów w modelach CR9.90 i CR10.90. Wyjątkowo długa, 10-metrowa składana rura wyładowcza, zamontowana we flagowym modelu, doskonale pasuje do najszerszych zespołów żniwnych i sprawdza się przy najwyższych przyczepach.

new holland cr2 New Holland   nowa gama kombajnów CR

Duża pojemność zbiornika na ziarno – wahająca się od 11 500 litrów w modelu CR7.90 do 14 500 litrów w modelach CR9.90 i CR10.90 – w połączeniu z błyskawicznym rozładunkiem, osiągającym zawrotne tempo aż 142 litrów na sekundę, oznacza że w ciągu dnia roboczego nie traci się ani sekundy: powoduje to wzrost wydajności nawet o 15%, a maszyna nie zatrzymuje się, dopóki zadanie nie zostanie wykonane.

Kabina Harvest Suite™ Ultra – odpowiedź na potrzeby klientów

Zaprojektowana po konsultacjach z klientami nowa kabina Harvest Suite Ultra, definiuje na nowo komfort podczas zbiorów. Kabina o powierzchni 3,7 m3 jest obszerniejsza od swoich poprzedniczek, a układ jej wnętrza został zaprojektowany całkowicie od nowa, aby dodatkowo zoptymalizować ergonomię i komfort pracy. Nowa dźwignia wielofunkcyjna CommandGrip™ charakteryzuje się intuicyjną obsługą i umożliwia łatwe oraz precyzyjne dostosowywanie prędkości zbiorów w celu zoptymalizowania wydajności. Nowy pulpit został stanie się prawą ręka operatora.

new holland cr4 New Holland   nowa gama kombajnów CR

Wyjątkowo obszerny, 26,4-centymetrowy kolorowy monitor z ekranem dotykowym IntelliView™ IV grupuje wszystkie kluczowe parametry w zasięgu dłoni operatora i jest zamontowany na rolkach, więc można go łatwo przesunąć w najwygodniejsze położenie. Dla operatorów wymagających maksymalnej ilości informacji dostępny jest opcjonalny drugi wyświetlacz IntelliView.

Nowa kabina posiada również więcej przeszklonych powierzchni w porównaniu do poprzednich modeli. Przeszklona powierzchnia wynosząca 6,3 m2 wraz z podłogą nachyloną w dół w kierunku szyby przedniej zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, nie ograniczając widoku krawędzi zespołu żniwnego.

new holland cr6 New Holland   nowa gama kombajnów CR

Z myślą o długich dniach roboczych podczas zbiorów opracowano aż trzy różne rodzaje foteli zapewniających większy komfort operatora. Począwszy od fotela z tapicerką z tkaniny o standardowej szerokości, poprzez podgrzewany fotel z tapicerką deluxe i aktywną wentylacją, na skórzanym fotelu ze zwiększonym zakresem regulacji pionowej i automatycznie dostosowującym się do masy ciała operatora, skończywszy.

new holland cr5 New Holland   nowa gama kombajnów CR

Gdy prace żniwne przeciągają się do nocy, precyzyjny pakiet oświetleniowy zapewnia idealną widoczność całego zespołu żniwnego i pola znajdującego się przed maszyną. Oświetlenie rury wyładowczej umożliwia precyzyjne rozładowywanie zebranego ziarna, natomiast cztery tylne światła robocze oznaczają, że rolnicy mogą pracować jeszcze długo po zmierzchu z taką samą efektywnością, jak w ciągu dnia. Dostępne są pakiety HID i LED ze światłami roboczymi o wyjątkowo dużym zasięgu, zapewniającymi widoczność sięgającą do 500 metrów.

Dane techniczne:

Model

Klasa

Średnica wirnika (cale)

Maksymalna moc podczas zbiorów (kW/KM[CV]) ECE R120

Pojemność zbiornika na ziarno (litry)

Obszar czyszczenia przy kontroli wiatru (m²)

CR7.90

7

17

449

9500/11500

5,4

CR8.80

8

17

490

11500

5,4

CR8.90

8

22

490

11500

6,5

CR9.80

9

22

517

12500

6,5

CR9.90

9

22

571

14500

6,5

CR10.90

10

22

652

14500

6,5

1kW = 1,359 KM

źródło: New Holland