New Holland – nowe funkcje regulacji gęstości beli w prasach Roll-Belt™

 

Prasy Roll-Belt™ marki New Holland zdefiniowały na nowo formowanie okrągłych bel dzięki technologii będącej w stanie poprawić wydajność belowania nawet o 20% oraz gęstość bel nawet o 5%. Od dnia wypuszczenia na rynek tych maszyn marka New Holland regularnie wprowadza nowe funkcje, zwiększające ich wydajność i niezawodność. Zgodnie z tą tendencją w roku 2016 wprowadzona zostanie nowa funkcja poprawiająca jakość bel: regulacja gęstości beli i regulacja zmiennej gęstości rdzenia beli za pomocą monitora.

 

„W roku 2013 wprowadziliśmy na rynek serię pras do formowania bel o zmiennej komorze Roll-Belt z systemami podawania dostosowanymi do indywidualnych wymogów użytkowników, takimi jak opcje rotorów SuperFeed™ i CropCutter™, a rok później zaproponowaliśmy nowe rozwiązanie w zakresie przetwarzania plonów – ActiveSweep™, by w jeszcze większym stopniu rozszerzyć wybór związany z formowaniem bel dostosowanych do określonych parametrów”, oświadczył Bob Hatz, Manager ds. zarządzania produktem. „Dzięki tej nowej, dostępnej w standardzie funkcji operatorzy będą w stanie dokonywać regulacji bez konieczności opuszczania fotela w kabinie, co przełoży się na większą wydajność i komfort pracy.”

 

Regulacja gęstości beli za pomocą monitora

Nie ma dwóch czynności formowania bel, które przebiegałyby tak samo: prasy do formowania bel Roll-Belt umożliwiają dostosowanie parametrów belowania do indywidualnych potrzeb. We wszystkich prasach do formowania bel Roll-Belt, możliwa będzie regulacja gęstości bel z wygodnej kabiny za pośrednictwem kolorowego monitora z ekranem dotykowym IntelliView™ lub monitora Bale Command™ Plus II. Dzięki opcji ISOBUS operator może również wybrać kolorowy monitor z ekranem dotykowym IntelliView™ IV z większym wyświetlaczem. Nowy przetwornik ciśnienia mierzy rzeczywiste ciśnienie gęstości i wyświetla je na monitorze, więc operator zawsze zna gęstość formowanej beli w czasie rzeczywistym.

 

New Holland prasy Roll Belt nowosc 2016 1 New Holland   nowe funkcje regulacji gęstości beli w prasach Roll Belt™

 

Programowanie zmiennej gęstości i średnicy rdzenia beli za pomocą monitora

Operator może dokonywać regulacji na monitorze, zwiększając lub zmniejszając wartość ciśnienia każdorazowo o 10 barów, a nawet ustawić różną gęstość dla rdzenia beli i jej warstwy zewnętrznej. Gdy bela osiąga zadaną średnicę rdzenia, system przełącza się na ustawioną uprzednio gęstość warstwy zewnętrznej. Wartość ustawienia ciśnienia zmienia się automatycznie na monitorze, więc operator może ją z łatwością śledzić.

Podczas formowania bel z siana, które musi „oddychać”, operator może ustawić niższą gęstość rdzenia aniżeli warstwy zewnętrznej. W przypadku przechowywania suchej słomy w stogach zalecane jest również pozostawianie luźniejszego rdzenia aby nie następowany procesy gnilne w słomie. W innych warunkach zbioru takich jak sianokiszonka, operator może z kolei ustawić wyższy poziom gęstości rdzenia i warstwy zewnętrznej, aby zapewnić dobry proces kiszenia materiału. Dodatkowe zwiększenie gęstości bel stanowi również idealne rozwiązanie w przypadku ich transportu na większą odległość.

 

źródło: New Holland Agriculture