New Holland – nowe kombajny serii CR Twin Rotor™

Seria CR, która po raz pierwszy publicznie pojawiła się podczas wystawy Innovagri we Francji gwarantuje wiodącą w branży jakość ziarna i słomy, uzyskując poziom uszkodzonych ziaren zaledwie 0,1%, co zwiększa zyski z każdego hektara. Konstrukcja kombajnów tej serii została opracowana z myślą o maksymalnej elastyczności w zakresie zbioru wszystkich upraw, od zbóż do kukurydzy i upraw specjalnych, łącznie z ryżem.

„Seria CR to kulminacja trwającej od ponad wieku tradycji maszyn żniwnych New Holland, ponad 105 lat produkcji i najnowszych technologii opracowywanych w Centrum Doskonalenia New Holland w Zedelgem, gdzie obecne kombajny CR są produkowane na potrzeby Europy i gdzie tradycja samobieżnych maszyn żniwnych sięga sześćdziesiąt lat wstecz.” powiedział Hedley Cooper, Kierownik ds. Zarządzania Produktem – Kombajnami, Sieczkarniami i Hederami.

 

Mniejszy nacisk na podłoże i poprawa walorów trakcyjnych

Firma New Holland opracowała nowy system SmartTrax™, który został idealnie dopasowany do kombajnów CR. Trójkątna konstrukcja została opracowana w celu zmniejszenia nacisku na podłoże aż o 57% w porównaniu z maszynami na kołach i aby poprawić stabilność przy jednoczesnych utrzymaniu właściwości manewrowych typowych dla kombajnów na kołach. Automatyczny napinacz pasa utrzymuje idealne napięcie dla zapewnienia maksymalnej trakcji. System SmartTrax™ posiada też układ amortyzacji na gumowych blokach z 3 centralnymi niezależnymi rolkami, co poprawia komfort jazdy zarówno na polu, jak i po drodze z prędkością do 30 km/h. System SmartTrax™ oferowany jest w dwóch szerokościach: 24” (610 mm), aby spełnić wymóg ograniczenia całkowitej szerokości transportowej do 3,5 m oraz 30” (760 mm), idealne gąsienice do pracy w ekstremalnych warunkach. Trójkątna konstrukcja zapewnia dobrą styczność z podłożem i niezrównane walory trakcyjne podczas pracy na najbardziej stromych zboczach lub na grząskim podłożu. Unikalny mechanizm obrotu ramy gąsienicy pozwala wyprowadzić kombajn CR z koleiny na rozmokłym terenie.

 

Technologia Twin Rotor™

W kombajnach rotorowych CR zastosowano technologię New Holland Twin Rotor™, która zapewnia wysoką jakość ziarna uzyskując ilość uszkodzonych ziaren na poziomie zaledwie 0,1% – producent podkreśla, że to najmniej w całej branży. Ponadto, unikalna konstrukcja rotorów gwarantuje najlepszą jakość słomy do prasowania. Spiralna konstrukcja dwóch rotorów umożliwia delikatne przesuwanie masy w kierunku tyłu kombajnu, wspomagając efektywny omłot i separację. Rotory te są idealne do prac w gospodarstwach wielkoobszarowych, kiedy wymagana jest maksymalna przepustowość w każdych warunkach.

Kombajn CR dostępny jest jako wersja na wąskiej i szerokiej ramie. Rotory 17” instalowane są w modelach o wąskiej ramie CR8070 – CR8080, natomiast wytrzymałe, wysokowydajne rotory 22” montowane są w modelach o szerokiej ramie CR9070, CR9080 i CR9090. Rotory 17” S³ posiadają dwie spirale wejściowe, podczas gdy warianty 22” oferują trzy spirale wejściowe; obydwie opcje posiadają wyznaczony obszar separacji i omłotu, co gwarantuje całkowite wymłócenie i odseparowanie ziarna. Do prac w przeważających wilgotnych warunkach najlepszym wyborem są rotory Twin Pitch 22”, które są dostępne jako wersja do zbioru ryżu lub zbóż. Podsiadają 44 elementy i zapewniają agresywną separację w trudnych warunkach zbioru, zwiększając wydajność o 10%.

Ustawienia rotorów w kombajnach CR można precyzyjnie wyregulować, odpowiednio do zmieniających się warunków. Opcjonalne żebra pokrywy rotora można przestawić, aby przyspieszały lub spowalniały przepływ masy i regulowały czas przeznaczony na wymłacanie i separowanie ziarna. Ponadto, można zainstalować dodatkowe cepy i palce, aby zapewnić idealny omłot i separację przy zbiorze dowolnej uprawy.


Układ czyszczący Opti-Clean™

Układ Opti-Clean™ został wprowadzony w całej serii kombajnów CR. Optymalizuje on suw i kąt nachylenia układu czyszczącego, aby poprawić wydajność. Podsiewacz, sito wstępne i górne pracują niezależnie, aby zoptymalizować wydajność kaskadowego czyszczenia. Im dłuży suw sita i większe nachylenie, tym więcej materiału znajduje się w strumieniu powietrza. Przeciwbieżny ruch podsiewacza i dolnego sita po jednej stronie do sita wstępnego i górnego po drugiej stornie redukuje ogólne drgania maszyny i poprawia komfort operatora.

 

Nowy monitor Intelliview IV

Monitor IntelliView™ IV instalowany w kombajnach CR to udoskonalony obecny monitor dotykowy. IntelliView™ IV posiada większy wyświetlacz i podobnie jak dzisiejszy monitor, jest łatwy w obsłudze. Jest on w pełni kompatybilny z całą gamą produktów New Holland do automatycznego prowadzenia: całkowicie zintegrowane automatyczne prowadzenie IntelliSteer™, system SmartSteer™ oraz prowadzenie w rzędzie można zaprogramować i kontrolować poprzez monitor. Operator może również wyregulować położenie monitora odpowiednio do indywidualnych preferencji.

 

Nowy, wzmocniony przenośnik pochyły

Zmieniono konstrukcję przenośnika pochyłego, aby jeszcze bardziej poprawić przepustowość i umożliwić zamocowanie szerszego hedera. W modelach o szerokiej ramie przenośnik pochyły posiada cztery łańcuchy z listwami łączącymi, co poprawia przepływ masy podczas zbioru gęstych upraw i zwiększa przepustowość. Obudowa przenośnika pochyłego została też dodatkowo wzmocniona i ma 25% większy udźwig, co pozwala na zastosowanie szerszej gamy hederów.

 

Łatwiejszy transport i rozładunek ziarna

Pojemność zbiornika ziarna w modelu CR8080 została zwiększona o 1000 litrów, aby wydłużyć odstępy pomiędzy rozładunkiem i zwiększyć produktywność. Konstrukcja rury wyładowczej została całkowicie zmieniona i przepływ ziarna skierowany jest do przodu i na zewnątrz, aby uzyskać lepsze rozprowadzenie masy i większą odległość rozładunku, co pozwala na zastosowanie wyższych przyczep o większej pojemności. W modelach CR9070, CR9080 i CR9090 można zainstalować opcjonalne przedłużenie rury wyładowczej 1,3 m, aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości rozładunku. Szybkość rozładunku również wzrosła o 15%, co oznacza, że największy zbiornik ziarna o pojemności 12.500 litrów można nadal opróżnić w 100 sekund.

Aby umożliwić ciągłe monitorowanie jakości ziarna, w kabinie za fotelem operatora umieszczono okienko podglądu. W rezultacie operator może na bieżąco zmieniać parametry maszyny, jeżeli zauważy, że jest to konieczne. W celu pobrania próbki ziarna można skorzystać z klapki, do której dostęp możliwy jest z podestu operatora.

 

Silniki FPT Industrial Cursor z technologią Tier 4A ECOBlue™ SCR

Nowe kombajny CR napędzają silniki FPT Industrial Cursor z technologią Tier 4A ECOBlue™ SCR z wykorzystaniem płynu AdBlue. Poziom płynu w zbiorniku o pojemności 120 litrów należy uzupełniać przy co trzecim uzupełnianiu poziomu paliwa. Znajduje się on obok zbiornika paliwa, aby ułatwić uzupełnianie płynu. Operator jest ciągle informowany o poziomie płynu AdBlue na wyświetlaczu IntelliView™ IV. Kombajny nowej serii CR mogą wytworzyć moc maksymalną od 449 do 571 KM, która jest wystarczająca, aby operator poradził sobie ze zbiorem uprawy w najbardziej wymagających warunkach. Największe modele serii CR9080 i CR9090 wyposażone są w silniki Cursor 13, modele CR8080 i CR9070 posiadają silnik Cursor 10 o pojemności 9,8 litra, natomiast CR8070 wyposażony jest w silnik Common Rail Cursor 9 o pojemności 8,7 litra. Dzięki technologii ECOBlue™ SCR zużycie paliwa zostało zredukowane o 10%, przy zużyciu płynu AdBlue zaledwie 5% oraz dzięki obniżonej prędkości obrotowej silnika 1600 obr/min podczas transportu drogowego z prędkością do 30 km/h.

 

Nowe nazewnictwo modeli kombajnów serii CR

Firma New Holland zastosowała nową strategię oznaczeń modeli kombajnów serii CR, aby ich wydajność była od razu oczywista dla klienta. `CR’ oznacza kombajn rotorowy. Pierwsza cyfra 8 lub 9 oznacza rozmiar rotorów. Cyfra 8 oznacza model z 17″ rotorem, a 9 oznacza wariant 22″. Ostatnie dwie cyfry – 70, 80 lub 90 oznaczają pozycję w serii. Im wyższa wartość, tym większa moc kombajnu.

 

Nazwa handlowa modelu

Typ rotora

Moc maksymalna (kW/KM)

ECE R120

Pojemność zbiornika ziarna (litry)

Powierzchnia czyszczenia objęta strumieniem powietrza (m²)

CR8070

17”

330/449

9.500

5,40

CR8080

17”

360/490

11.500

5,40

CR9070

22”

360/490

11.500

6,54

CR9080

22″

380/517

11.500

6,54

CR9090

22”

420/571

12.500

6,54

 

1kW = 1,359 KM

 

{gallery}New Holland CR 9{/gallery}

źródło: New Holland Agriculture

foto: New Holland Agriculture