Niezależny Serwisant – niejeden ciągnik reanimował – VIDEO

Nowoczesne ciągniki rolnicze to dziś wydajne i komfortowe maszyny. Ich działanie oparte jest o inteligentne systemy elektroniczne, które pomagają na precyzyjne wykonywanie zadań. Systemy monitorujące, systemy telematyczne oraz systemy poprawiające komfort obsługi to dobrodziejstwa nowoczesnej techniki rolniczej bez których wielu użytkowników nie wyobraża sobie pracy.

Jednak wraz z zwiększeniem złożoności budowy teraźniejszych maszyn serwis i ewentualne naprawy stały się dużo bardziej skomplikowane i kosztowne. Dotyczy to zarówno maszyn używanych jak i nowych. Tradycyjny młotek i przecinak zastąpiono komputerem oraz programami diagnostycznymi. Wielu użytkowników przekonało się na własnej skórze, że naprawa nowoczesnych maszyn to zupełnie inne realia w porównaniu z maszynami rolniczymi z minionej epoki.

Zakup używanego tgz. zachodniego ciągnika to wielokrotnie loteria. Należy uważać na super oferty, którymi zalany jest internet. Okazuje się, że nawet zakup ze sprawdzonego źródła, po przeglądzie i rekomendacji renomowanego serwisu niczego nie gwarantuje. Piękne zdjęcia w ogłoszeniu i profesjonalny film ofertowy to tylko zwykły chwyt marketingowy. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto poprosić o oględziny niezależnego mechanika.

Trudno uwierzyć, ale zakup nowej maszyny potrafi również zaskoczyć. Problemy wynikające z wad fabrycznych lub braku doświadczenia dealera mogą być prawdziwą „drogą przez mękę”. Coraz częściej docierają do nas informacje o spadku poziomu usług oraz kompetencji autoryzowanych serwisów. Warto pamiętać o dokładnej analizie dokumentów, które podpisujemy podczas realizacji zakupu, ponieważ to one mogą być kluczowe podczas ewentualnego dochodzenia swoich praw podczas reklamacji.

Gdy już maszyna wymaga naprawy zawsze pada pytanie: części oryginalne czy zamienniki? Zbierając informacje na temat jakości aktualnie dostępnych części zamiennych wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią potwierdzającą duży spadek ich jakości. Podczas wymian kluczowych podzespołów lub trudno dostępnych części warto zdecydować się na oryginał, jednak jak radzą mechanicy, w wielu przypadkach można wybrać tańsze części, sprawdzonych firm. Najbardziej jednak zaskakuje polityka producentów maszyn, którzy wymuszają wymianę całego modułu lub pakietu części. Wynika to z braku dostępności na rynku elementów składowych danego podzespołu. Uwaga – spotkaliśmy się z przypadkiem, gdzie z braku katalogowych części zamiennych producent rekomenduje wymianę całego silnika.

Bywają także sytuacje, że serwis rozkłada ręce i poza generowaniem kolejnych kosztów problem pozostaje nierozwiązany. Na szczęście okazuje się, że są ludzie, którzy mogą pomóc w patowej sytuacji. Mechanicy niezależni – często uznawani przez autoryzowanych specjalistów za niedouczonych i nieprofesjonalnych. Jednak zdarza się tak, że prawdziwa pasja, talent i zdobyte doświadczenie wygrywa z korporacyjnym systemem szkolenia.

Przykładem może być Kamil – mechanik i twórca kanału na YouTube „Niezależny Serwisant”. Konkretny w diagnozie usterki i surowy w opiniach na temat wielu marek. Nie zawsze lubiany w środowisku firmowych serwisantów, za to bardzo ceniony wśród użytkowników maszyn, które zostały skreślone i uznane jako nie do naprawienia. Doskonałymi przykładami mogą być historie, które opowiada na swoim kanale.

Postanowiliśmy bezpośrednio porozmawiać z Kamilem na temat jego pracy i doświadczeń z tgz. trudnymi przypadkami wśród maszyn rolniczych. Kamil wyraźnie zwraca uwagę na mniejszą wytrzymałość i krótszą żywotność aktualnie produkowanych podzespołów. Ciągniki są dziś bardzo wygodne i wydajne lecz ich obsługa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wielokrotnie zastosowane systemy w przypadku nieprawidłowego użytkowania nie wybaczają błędów. Dotyczy to zarówno przestrzegania wymian serwisowych jak i codziennego użytkowania. Podsumowując, można odnieść wrażenie, że dzisiejsze ciągniki są bardziej delikatne i niewielki błąd w obsłudze lub przeciążenie może zakończyć się kosztowną awarią.

 

 

Zapraszamy na kanał „Niezależny Serwisant” – pozdrawiamy Kamila oraz życzymy wszystkim jak najmniej awarii.

 

M.K. / maszynydlafarmera.pl