Novacat S12 – największy na świecie zawieszany zestaw koszący

.
Małe zapotrzebowanie mocy to efekt minimalnego ciężaru NOVACAT S12 wynoszącego tylko  175 kg na metr szerokości roboczej. Wydajność przy tym sięga ponad 12 hektar na godzinę. NOVACAT S12 to produkt o znakomitej relacji ceny do jakości.

NOVACAT S12 wykazuje podobnie jak jego rodzeństwo NOVACAT V10 i NOVACAT X8 znakomite właściwości jezdne w zakręcie. Aby zawsze móc optymalnie wykorzystywać cała szerokość roboczą kombinacji, zaprojektowano dwie pozycje montażowe dla kosiarek, pasujące za każdym razem do  3,0 m lub  3,50 m kosiarki przedniej.

Najlepsze z możliwych kopiowanie nierówności terenu jest w firmie Pöttinger podstawowym miernikiem jakości. W kombinacji NOVACAT S12 standard ten został osiągnięty przez hydrauliczne odciążenie. Na ramie kosiarki znajduje się manometr, na którym z łatwością można odczytać siłę odciążenia i w razie konieczności dopasować ją bezstopniowo przez zawór dwustronnego działania. Jednorazowe napełnienie zapewnia prawidłowe odciążenie i gwarantuje tym samym równomierne rozłożenie nacisku – podstawowy warunek właściwej ochrony paszy i darni.

poettinger novacat s12 Novacat S12   największy na świecie zawieszany zestaw koszący

Sercem również w tej kombinacji koszącej pozostaje sprawdzona już belka kosząca NOVACAT z systemem szybkiej wymiany ostrzy. Spłaszczona powierzchnia stożków zapewnia perfekcyjny przepływ masy zielonej. Zoptymalizowana przestrzeń przeciwnoży jak również optymalne nakładanie się torów pracy noży umożliwiają najwyższej jakości cięcie i jednocześnie ochronę darni.

Centralne zawieszenie NOVACAT S12 umożliwia wychylenie +/- 22 stopnie. Dzięki temu na uwrociu uzyskuje się wysokość uniesienia  50 cm wewnątrz. Aby zapewnić optymalne wykorzystanie całej szerokości roboczej kombinacji, do wyboru są dwie pozycje montażowe kosiarek pasujące do  3 m lub 3,50 m szerokości kosiarki przedniej. Kosiarka jest stabilizowana przy pomocy małego siłownika,  co zdecydowanie ogranicza kołysanie. Ułatwia to obrót i zapewnia bezpieczeństwo na uwrociu oraz podczas transportu, a w rezultacie również chroni wałek przegubowy.
Hydrauliczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe troszczy się o optymalną ochronę maszyny. Obydwie kosiarki są chronione niezależnie od siebie.

Do transportu kosiarka jest wychylana przez zawór dwustronnego działania o kąt 90 stopni w tył. Przednie osłony automatycznie składają sie w górę.  Zapewnia to małą szerokość transportową (tylko 2,20 m). Szeroka podczas pracy, kompaktowa w transporcie. Oświetlenie stanowi wyposażenie seryjne. NOVACAT S12 może być przechowywana zarówno w pozycji roboczej jak i w pozycji transportu po drodze.

Obsługa kosiarki oferuje najwyższy komfort: do sterowania całą maszyną potrzebny jest tylko jeden zawór dwustronnego działania. Pojedyncze podnoszenie kosiarek według wyboru jest uruchamiane przez przełącznik hebelkowy. Kombinacja jest ustawiana do pozycji transportowej przez naciśnięcie guzika i uruchomienie zaworu sterowania. Linka jest zbyteczna.

źródło: Pöttinger