Novag T-ForcePlus 950 – 9 metrowy specjalista “no-till” na gąsienicach

Na wystawie Agritechnica 2023, która odbędzie się w dniach 12-18 listopada w Hanowerze, francuska firma Novag zaprezentuje swoją największą jak dotąd maszynę do uprawy bezorkowej o szerokości roboczej 9 m. Dzięki nowemu modelowi Novag T-ForcePlus 950 specjaliście od uprawy zerowej udało się rozwiązać konflikt celów między wysoką produktywnością, minimalnym naciskiem na podłoże i wysokim naciskiem redlic w uprawie zerowej. Rezultatem jest potężny flagowy model, który jest delikatny dla gleby dzięki gąsienicowemu podwoziu i może być również elastycznie balastowany w zależności od rodzaju gleby.

Z maksymalnie 48 redlicami (rozstaw rzędów 18,75 cm) i prędkością roboczą do 12 km/h, 9-metrowa maszyna osiąga wydajność prawie 10 ha/h. „Największym wyzwaniem było dozowanie i dystrybucja nasion przy dużej szerokości roboczej i prędkości” – mówi główny konstruktor i założyciel Ramzi Frikha o swoim nowym 9-metrowym modelu, który jest obecnie budowany na targi Agritechnica, a następnie trafi bezpośrednio do klienta w Rumunii.

Koncentracja na dużych farmach w Europie Wschodniej

Popyt na technologię uprawy bezorkowej tej wielkości pochodzi głównie z dużych gospodarstw rolnych w Europie Wschodniej, Skandynawii, Kanadzie, USA, Oceanii i Afryce. W szczególności Europa Wschodnia jest młodym, ale bardzo dużym rynkiem uprawy zerowej. Wiele tamtejszych gospodarstw rolnych przechodzi obecnie proces transformacji z uprawy konserwującej na system uprawy zerowej. Z reguły stopniowo przekształcają swoje grunty i wciąż rozwijają swoją wiedzę na temat gleby i uprawy zerowej. Tak więc nowy Novag musi poradzić sobie na glebach o różnej strukturze, a jednocześnie być łatwy w obsłudze. Ale Novag chce również zwrócić się do wykonawców usług rolniczych na całym świecie z nowym modelem o wysokiej wydajności. Rumuński klient maszyny Agritechnica jest rolnikiem i wykonawcą.

Kenia i RPA to nowe rynki dla Novag, ale oba mają doświadczenie w uprawie bezorkowej. W obu krajach pozyskano wyłącznego partnera dystrybucyjnego, a w 2024 r. firma Novag dostarczy dwóm dużym gospodarstwom nowy siewnik Novag T-ForcePlus 950.

Nowe rozmiary

W nowym modelu Novag T-ForcePlus 950 rama została wzmocniona i jest teraz podwójnie składana. Dzięki temu 9-metrowa maszyna ma wymiary transportowe 3 m szerokości i 3,95 m wysokości. Po rozłożeniu dwa dodatkowe koła wspierają ramę w obszarze zewnętrznym i rozkładają ciężar równomiernie na całej szerokości roboczej. W połączeniu z nową koncepcją podwozia gąsienicowego zapewnia to płynną pracę na powierzchni i precyzję na głębokości.

Zbiornik nasion/nawozu został powiększony, przeprojektowany i umieszczony bardziej z przodu niż w mniejszych modelach. Poprawia to trakcję ciągnika i ułatwia dostęp do zbiornika podczas kalibracji i napełniania. Standardowy zbiornik ma pojemność 7700 l i można go podzielić na 3650 l/4 050 l lub 5000 l/2 700 l w zależności od potrzeb dzięki elastycznej ściance środkowej. Opcjonalnie dostępne są dwa dodatkowe zbiorniki o pojemności 350 l każdy na dalsze nasiona i granulaty. W razie potrzeby dodatkową pojemność można dodać do tylnego zbiornika głównego.

Siewnik Novag T-ForcePlus 950 ma 9,5 m długości i waży 18 ton, gdy jest pusty, z rozstawem rzędów 25 cm lub 36 redlicami. Każda redlica wymaga średnio 10 KM mocy trakcyjnej. Najmniejszy możliwy rozstaw rzędów przy 48 redlicach wynosi 18,75 cm, więc nowy Novag T-ForcePlus 950 wymaga siły uciągu 360 KM lub więcej.

Elastyczność użytkowania

Jak na maszynę do uprawy bezorkowej o takich wymiarach, Novag T-ForcePlus 950 jest stosunkowo kompaktowy dzięki inteligentnej koncepcji ramy. W rezultacie bardzo dobrze radzi sobie nawet na przygotowanych glebach, takich jak te występujące w wielu gospodarstwach, które wciąż są w trakcie przekształcania. Z drugiej strony, jeśli pracujesz konsekwentnie w systemie bezorkowym, gleba jest twarda i wymaga dużego nacisku redlic. W takim przypadku Novag T-ForcePlus 950 może być obciążony balastem do 6,400 kg.

Nowe podwozie gąsienicowe

Przy pełnym balastowaniu może osiągnąć całkowitą masę do 26 ton z 48 redlicami i pełnym zbiornikiem. Aby jak najłagodniej rozłożyć to obciążenie na glebę, nowa maszyna do uprawy bezorkowej została wyposażona w solidną gąsienicę o bardzo płaskim profilu kolców i powierzchni styku 2 x 1,3 m², która nie uszkadza gleby nawet podczas manewrów zawracania dzięki specjalnemu systemowi zawieszenia. Innowacyjna koncepcja zawieszenia elastycznie reaguje na obciążenie, zmieniając napięcie bieżników. „Na rynkach europejskich w przyszłości będziemy również oferować podwozie gąsienicowe z układem hamulcowym” – podkreśla Ramzi Frikha.

Wzmocniony dozownik nasion

Pomimo dużej szerokości roboczej i wysokiej prędkości roboczej, gąsienice i koła podporowe prowadzą belkę siewną równomiernie i płynnie po podłożu. Do precyzyjnego umieszczania nasion, zwłaszcza ciężkich nasion, takich jak fasola lub groch, wymagany jest jednocześnie wydajny system dozowania i dystrybucji nasion. Systemy przepływu powietrza, dystrybucji i orurowania zostały odpowiednio dostosowane. Siewnik Novag T-ForcePlus 950 jest wyposażony w podwójny system wentylatorów z teleskopowymi głowicami rozdzielającymi, które poprawiają przepływ nasion.

Unikalny system redlic

Sercem nowego modelu 9m, podobnie jak wszystkich innych siewników Novag do siewu bezpośredniego, jest unikalny system redlic Novag T-SlotPlus z automatyczną kontrolą nacisku redlic IntelliForcePlus. Zapewnia on precyzyjne umieszczenie nasion w glebie bez jej znacznego przesuwania. 90% pokrywy glebowej pozostaje nienaruszone podczas siewu.

Specjalnie ukształtowana redlica wysiewająca wycina w glebie odwróconą literę „t”. Karbowana tarcza tnie resztki pożniwne i otwiera glebę. Na tarczy tnącej znajdują się dwa oddzielne stopki wysiewające, które oczyszczają bruzdę nasienną. Każdy z nich ma wylot, przez który można umieścić nasiona lub nawóz w optymalnej odległości od siebie. Kształt litery T stopki wysiewającej i pochylone koła dociskowe gwarantują optymalne zamknięcie szczeliny siewnej. Oznacza to, że nasiona są zawsze w kontakcie z podłożem, nawet w suchych warunkach. Głębokość siewu można indywidualnie regulować w zakresie od 1 do 10 cm we wszystkich narzędziach, a redlice wysiewające są fabrycznie przygotowane do aplikacji płynnych (nawóz, ekstrakt kompostowy, enzymy itp.).

Prosta obsługa

Dzięki wysokiemu naciskowi redlic wynoszącemu do 500 kg na redlicę siewną, system redlic Novag T-SlotPlus zawsze gwarantuje optymalne umieszczenie nasion nawet w trudnych warunkach uprawy bezorkowej z silnym wzrostem biomasy i twardą glebą. Podobnie, automatyczna kontrola nacisku redlic IntelliForcePlus zawsze zapewnia najlepsze wyniki pracy, nawet dla niedoświadczonych operatorów. Dodatkowo, wszystkie siewniki Novag do siewu bezpośredniego są teraz przygotowane do współpracy z magistralą Isobus na życzenie klienta, dzięki czemu funkcje maszyny, takie jak mapy aplikacji dla siewu specyficznego dla danego miejsca, mogą być wygodnie sterowane za pomocą terminala ciągnika.

Redukcja kosztów maszyn i robocizny

Sześć lat pracy nad rozwojem minęło do nowego modelu na Agritechnica.„Obecnie oferujemy również nasz 8-metrowy model Novag T-ForcePlus 850 na tej nowej platformie i już pracujemy nad 10-metrową maszyną Novag T-ForcePlus 950X. W ten sposób dajemy również większym gospodarstwom rolnym dostęp do ekologicznych i ekonomicznych korzyści płynących z uprawy bezorkowej.

 

źródło: Novag