Nowa brona mulczowa BUZZARD w ofercie firmy UNIA

W ofercie firmy UNIA pojawiła się nowa, wydajna brona mulczowa UNIA BUZZARD (buzzard eng. myszołów) o szerokościach roboczych 7,5 oraz 9 metrów.

Zgrzebło UNIA jest wysoce wydajną maszyną służącą do uprawy ściernisk, zwalczania samosiewów roślin uprawnych i chwastów, znajduje zastosowanie we wszystkich systemach uprawy roli.  Praca odbywa się bez ingerencji w warstwę uprawną, na głębokość do 30 milimetrów. Jej głównym zadaniem jest równomierne rozmieszczenie resztek pożniwnych, delikatne pokrycie ich glebą oraz pobudzenie nasion chwastów do szybkiego skiełkowania. Technologia przewiduje dwukrotną uprawę zgrzebłem, kolejny przejazd niszczy siewki niepożądanych roślin.

Zgrzebło przyczynia się również do zmniejszenia populacji ślimaków, myszy i nornic. Pięć rzędów sprężystych palców o wymiarach 16 x 700 mm równomiernie rozprowadza słomę po powierzchni pola. Kąt pracy zębów regulowany jest hydraulicznie, pozwala to szybko ustawić maszynę w zależności od ilości resztek i warunków panujących na polu. W warunkach dużej ilości resztek pożniwnych istnieje możliwość niezależnego odchylenia dwóch ostatnich rzędów, co zwiększa przepływ masy i eliminuje problem powstawania gromad słomy. Rozwiązania zastosowane w bronie mulczowej BUZZARD pozwalają na wydajną pracę w każdych warunkach, nawet na ścierniskach kukurydzianych.

Brona może być doposażona w przedni wał nożowy z amortyzacją gumową. Ma on za zadanie wstępnie rozdrobnić resztki pożniwne lub inną materię organiczną znajdującą się na polu. Konfiguracja z wałem nożowym pozwala wspomóc zwalczanie omacnicy prosowianki. Zgniatając i łamiąc większość ścierni niszczy miejsca zimowania larw. Palce równomiernie rozgarniają duże ilości resztek pożniwnych czym ułatwiają dalszą uprawę.

Kolejną opcją wyposażenia są przednie talerze rozcinające o średnicy 400 milimetrów. Zamontowane są na łożyskach bezobsługowych zawieszonych na elastycznej sprężynie. Specjalnie wyprofilowana powierzchnia kroi powoduje podnoszenie gleby, która następnie jest mieszana z resztkami pożniwnymi.

Hydrauliczna włóka łopatowa posiada płytki o szerokości 150 mm, taka szerokość zapewnia właściwe kruszenie i niwelowanie terenu jednocześnie nie obciążając nadmiernie poszczególnych sprężyn. Istnieje możliwość montowania płytek włóki i talerzy rozcinających na tych samych sprężynach. Pozwala to wykorzystać maszynę do uprawy ściernisk jak i wiosennego przygotowania gleby. Pięć rzędów palców intensywnie napowietrza i nadaje odpowiednią strukturę przyśpieszając proces ocieplania gleby.

UNIA BUZZARD o szerokości roboczej 9 metrów posiada stosunkowo niskie zapotrzebowanie na moc wynoszące około 180 KM, a najbardziej efektywna praca odbywa się przy prędkości wynoszącej około 15 KM/H. Taki połączenie gwarantuje bardzo dużą wydajność przy niewielkim zużyciu paliwa.

W przypadku maszyny nie wyposażonej w wał, praca może się odbywać przy dużej wilgotności na polu. Pozwala nam to wykorzystać czas w którym nie można wykonywać innych prac polowych.

BUZZARD

7,5

9

masa w wersji standard [kg]

1760

2000

masa z wałem tnącym [kg]

2760

3130

masa z talerzem rozcinającym [kg]

2510

2730

masa z włóką [kg]

2340

2550

zapotrzebowanie mocy [KM]

130÷170

170÷220

liczba sprężyn/palców [szt.]

60/120

75/150

Cena katalogowa [PLN]

44 900

54 900

 

Źródło: UNIA