Nowa funkcja automatyzacji dla pras wielkogabarytowych New Holland

Nowa opcja dla pras BigBaler marki New Holland oferuje możliwość zwiększenia produktywności, jakości bel, oszczędności paliwa i komfortu operatora poprzez automatyzację kluczowych funkcji prasy i ciągnika.

Ręczna obsługa prasy BigBaler wymaga wielu godzin ciągłej koncentracji operatora, z regularną korektą prowadzenia prasy w celu podążania za pokosem, a także obserwacją gęstości pokosu i przepływu plonów, aby zapobiec przeciążeniom i zatorom, poprzez odpowiednie dopasowanie prędkości ciągnika. Ponadto, aby zapewnić formowanie jednolitych bel, operator musi obserwować wskaźnik wypełnienia beli i odpowiednio korygować kierowanie ciągnikiem, jednocześnie monitorując liczbę warstw i wagę bel.

Dzięki proaktywnej automatyzacji kierowania ciągnikiem zgodnie ze ścieżką pokosu i dostosowaniu prędkości do objętości pokosu, automatyzacja formowania bel IntelliSense™ zwalnia operatora z tych obowiązków. Jej sercem jest czujnik LiDAR (wykrywania i pomiaru światła) umieszczony z przodu dachu kabiny ciągnika. Emituje on impuls laserowy kilka metrów przed ciągnikiem, który odbija się od pokosu. System automatycznie dostosowuje układ kierowniczy, który jest następnie precyzyjnie dostrajany nie tylko w celu podążania za pokosem, ale także zgodnie z czujnikami obciążenia tłoka prasy, zapewniając równomierne wypełnienie komory. Jest to najlepsza dostępna technologia z konfiguracją pojedynczego czujnika. Może pracować w świetle dziennym lub w nocy i jest przygotowana do pracy w warunkach dużego zapylenia, przy niskim kontraście, zapewniając doskonałą jakość bel, oszczędność paliwa i wysoki komfort operatora podczas długich dni pracy, a nawet w nocy. Przekrój pokosu zmierzony przez LiDAR jest również wykorzystywany do sterowania prędkością ciągnika, zmniejszając ją w razie potrzeby, aby uniknąć przeciążeń, i zwiększając ją w obszarach o cienkim pokosie. Rozwiązanie takie znacząco zwiększa produktywność, ponieważ system zawsze dostosowuje prędkość jazdy do optymalnej – nawet podczas długich dni zbiorów.

Po pierwszych testach systemu w ubiegłym sezonie otrzymaliśmy świetne opinie – mówi Laurent Libbrecht, Head of Crop Production and Hay & Forage w New Holland Agriculture.

Eksperci ds. jakości stwierdzili, że automatyzacja zapewnia doskonałą jakość bel, co – jak wiemy – jest pierwszym punktem sprzedaży pras belujących. Jeden z naszych dużych kontrahentów potwierdził również, że automatyzacja prasy belującej nie wymaga wysokich kwalifikacji operatorów, aby jak najlepiej wykorzystać połączenie ciągnika z prasą belującą, co jest dokładnie tym, czego szukaliśmy w tym systemie. Stres i zmęczenie operatora zostały zmniejszone, a jakość beli jest lepsza dzięki jej jednolitemu kształtowi, stworzonemu przez konsekwentne napełnianie komory, utrzymując wagę beli na docelowym poziomie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i jesteśmy pewni, że przyniesie to naszym klientom ogromną wartość. Dwa tryby formowania beli System IntelliSense™ oferuje operatorowi dwa tryby wspomagania formowania, które mogą być używane łącznie lub niezależnie od siebie. Prędkość podawania można kontrolować za pomocą systemu IntelliCruise II, w którym można ustawić maksymalne ograniczenie prędkości i liczbę warstw na belę, przy czym niska liczba oznacza grubsze warstwy i wyższą przepustowość. Następnie ciągnik będzie stale dostosowywał prędkość jazdy do docelowej liczby warstw. Drugi tryb to Swath Guidance, wykorzystujący technologię SmartSteer ciągnika. Pozwala to na jazdę bez użycia rąk za każdym razem, gdy przed ciągnikiem zostanie wykryty pokos, i zapewnia, że pokos wejdzie w środek podbieracza, dokonując w razie potrzeby regulacji zgodnie z czujnikami obciążenia tłoka, aby zapewnić idealny kształt beli.

Obie funkcje można wyłączyć jednym naciśnięciem przycisku lub ruchem kierownicy. System IntelliSense™ jest dostępny we wszystkich modelach PLUS od końca 2023 roku i we wszystkich modelach HD od 2020 roku. Może współpracować ze wszystkimi ciągnikami New Holland T7 LWB, T7 HD i T8 AutoCommand

wyposażonymi w magistralę ISOBUS klasy 3 do sterowania i kontroli prędkości.

Opracowano specjalny intuicyjny ekran startowy, który zapewnia prosty przegląd funkcji Intellisense™ i najważniejszych informacji. Różnicowy GPS zapewnia wystarczający sygnał, a system RTK nie jest konieczny.

Po raz kolejny prezentujemy najlepsze innowacje technologiczne na targach Agritechnica – mówi Carlo Lambro, Brand President of New Holland Agriculture.

Systemy automatyzacji pras zaledwie kilka lat temu zostały nagrodzone na tych ważnych targach Medalem Innowacji, a teraz prezentujemy dalszy rozwój tej technologii, z rozszerzoną dostępnością coraz większej liczby produktów, aby zawsze oferować naszym klientom to, co najlepsze.

źródło: New Holland Agriculture