Nowa generacja kombajnów NEW HOLLAND serii CX

Marka New Holland Agriculture wypuściła na rynek serię kombajnów CX nowej generacji, obejmującą 2 modele z pięcioma wytrząsaczami oraz 4 modele z sześcioma wytrząsaczami słomy. Gama CX została poszerzona o nowy model CX8.85 o mocy 450 KM z sześcioma wytrząsaczami słomy i zbiornikiem na ziarno o pojemności 12 500 litrów. Jednostka flagowa serii to model CX8.90 napędzany silnikiem o mocy 490 KM, posiadający zbiornik na ziarno o pojemności 12 500 litrów i wyposażony w nowoczesny system czyszczący.

 

„Seria CX to najnowsza generacja licznej rodziny kombajnów konwencjonalnych o doskonałych osiągach, której historia rozpoczęła się w roku 2011 roku, wprowadzeniem na rynek pierwszych modeli CX i która charakteryzuje się nieustannymi innowacjami”, oświadczył Lars Skjoldager Sørensen, Dyrektor ds. Zarządzania Produktami odpowiedzialny za maszyny żniwne. „Nowa seria CX pozostaje wierna swoim korzeniom; to tradycyjny kombajn o największej pojemności i wydajności na świecie, wyposażony w najlepsze technologie opracowane przez New Holland, takie jak wielokrotnie nagrodzone systemy Opti-Speed™, Opti-Clean™ i Opti-Fan™ oraz silnik Hi-eSCR ECOBlue™ spełniający wymogi norm emisji Tier 4B. Rolnicy uprawiający różne rodzaje zbóż będą teraz w stanie szybko i łatwo przełączyć maszynę na różne plony, co zwiększy produktywność. Gospodarstwa rolne działające na dużą skalę osiągną bezprecedensową korzyść dzięki dużej wydajności oraz niezrównanej jakości słomy i ziarna, gwarantowanej przez nową serię CX.”

 

New Holland CX Tier4B 2016 kabina Nowa generacja kombajnów NEW HOLLAND serii CX

 

Kabina Harvest Suite™ Ultra, stanowiąca nowy element wyposażenia serii CX, powstała w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji z klientami. Zapewnia ona przestronne, komfortowe i ciche środowisko pracy. Kubatura kabiny wzrosła aż do 3,7 m³. Cicha kabina, w której poziom hałasu wynosi zaledwie 73dB (A), minimalizuje zmęczenie podczas długich dni roboczych.

 

Nowy pulpit został zaprojektowany tak, by stanowił przedłużenie ręki operatora, a wszystkie elementy sterujące kluczowymi parametrami żniwnymi zostały rozmieszczone w ergonomiczny sposób. Operatorzy są w stanie precyzyjnie dostosować prędkość zbiorów dzięki dźwigni wielofunkcyjnej CommandGrip™. Dźwignia ta zastosowana została nie tylko w maszynach serii CX, ale również w kombajnach rotorowych serii CR oraz ciągnikach o dużej mocy.

 

10,5-calowy monitor z kolorowym ekranem dotykowym IntelliView™ IV zamontowany jest na rolkach, więc operator może go ustawić w dogodnej dla siebie pozycji. Opcjonalny, drugi ekran, idealnie nadaje się do obsługi systemu automatycznego prowadzenia IntelliSteer™, jak również do wyświetlania obrazów pochodzących nawet z sześciu kamer.

Dzięki dostępnym trzem wariantom fotela, operatorzy cieszyć się będą komfortem nawet podczas najdłuższych dni pracy. Najbogatsza wersja posiada skórzaną tapicerkę, ogrzewanie i aktywną wentylację, większy zakres przesuwu pionowego oraz automatycznie dostosowuje się do ciężaru kierowcy, by niwelować wstrząsy nawet na największych wybojach.

 

Panel świetlny zastosowany w serii CX, został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu idealnej widoczności całego hedera oraz pola zarówno przed, jak i za maszyną. Dodatkową innowacją wprowadzoną do kombajnów nowej generacji CX jest pełny pakiet świateł roboczych LED, zapewniających jeszcze lepsze oświetlenie, a tym samym doskonałą widoczność sięgającą nawet 500 m. Ponadto kabina Harvest Suite™ Ultra posiada przeszkloną powierzchnię wynoszącą 6,3 m², większą od dotychczasowej o 7%, co zapewnia doskonałą widoczność zarówno w dzień jak i w nocy.

 

Dzięki unikalnym wytrząsaczom słomy Opti-Speed™, opracowanym przez markę New Holland, kombajn automatycznie dostosowuje prędkość wytrząsaczy do maksymalnej przepustowości zbieranego plonu, niezależnie od tego czy jest to pszenica, kukurydza, rzepak, czy ryż. Ponadto system automatycznie zmniejsza prędkość wytrząsaczy słomy podczas jazdy pod górkę, by utrzymać bezpiecznie całe ziarno wewnątrz kombajnu i zwiększa ją podczas zjazdów, by zachować efektywne oddzielanie. System Opti-Clean™ poprawia wydajność czyszczenia nawet o 20%, optymalizując skok sita i kąty wyrzutu w połączeniu z maksymalizacją wydajności kaskady. Dłuższy skok sita i ostry kąt wyrzutu utrzymują więcej materiału w powietrzu, maksymalizując efektywność czyszczenia.

Wielokrotnie nagradzany system Opti-Fan™ dodatkowo zwiększa efektywność systemu czyszczącego poprzez automatyczną regulację prędkości wentylatora stosownie do nachylenia. Po wybraniu żądanej prędkości wentylatora na płaskim terenie wentylator będzie zwalniać podczas zbierania plonów pod górę, by zapobiec stratom oraz będzie przyspieszać podczas zjazdu, by zapewnić idealnie czyste ziarno. W rezultacie uzyskuje się czystą próbkę w połączeniu z mniejszymi stratami, a wszystko to bez jakiejkolwiek interwencji ze strony operatora.

 

System zarządzania pozostałościami Opti-Spread™ został zaprojektowany pod kątem maksymalnej efektywności. Model CX8.90 pracujący z najszerszym, bo aż 12,5-metrowym, hederem Varifeed™ z łatwością spełni dowolne wymogi związane z rozrzutem, a technologia Dual Chop™ zapewnia doskonałe rozdrabnianie dowolnego materiału.

 

Zbiornik na ziarno o pojemności 12 500 litrów, montowany w modelach CX8.85 i CX8.90, jest największym z oferowanych na rynku, a dzięki składanym pokrywom można go bezpiecznie zamknąć na wieczór, by zapobiec przedostawaniu się wilgoci do jego wnętrza, ponadto można go wygodnie otwierać i zamykać z fotela kierowcy. Również prędkość rozładunku wzrosła o 14%, co oznacza, że nawet największy zbiornik na ziarno o pojemności 12 500 litrów można nadal rozładować w czasie poniżej 2 minut, dzięki imponującej prędkości rozładunku wynoszącej 125 litrów na sekundę.

 

New Holland CX Tier4B 2016 2 Nowa generacja kombajnów NEW HOLLAND serii CX

 

Modele CX7.90, CX8.80, CX8.85 i CX8.90 są dostępne również z gumowymi gąsienicami SmartTrax™ oraz układem zawieszenia Terraglide™, zapewniającym wyjątkowo płynną jazdę i doskonałą przyczepność do podłoża podczas zbiorów, a równocześnie chroniącym jakość gleby dzięki zmniejszonemu ubijaniu. Biorąc pod uwagę prędkość jazdy 25 km/h przy prędkości obrotowej silnika wynoszącej zaledwie 1400 obr./min., nowe kombajny serii CX7 i CX8 wyposażone w system SmartTrax™ z zawieszeniem Terraglide™ stanowią ciekawą propozycję dla użytkowników starających się zwiększyć produktywność i dążących do oszczędności paliwa.

 

Seria kombajnów CX wyposażona jest w składane klepiska ułatwiające szybkie przełączanie na różne plony, takie jak zboża o niewielkich ziarnach, kukurydza i ryż: czynność ta zajmuje teraz mniej niż 20 minut w porównaniu do tradycyjnych sześciu godzin. W połączeniu z szeroką gamą dostępnych klepisk zapewnia to serii CX dużą wszechstronność, którą docenią rolnicy uprawiający różnorodne plony.

 

W kombajnach z serii CX zastosowano zaawansowane technologie silników opracowane we współpracy z partnerską firmą FPT Industrial. Model CX8.90 spełnia wymogi norm emisji Tier 4A dzięki silnikowi SCR ECOBlue™, zapewniającemu 10% oszczędności paliwa w porównaniu do silnika Tier 3. Równocześnie zapewniona jest doskonała reakcja na przejściowe obciążenia, przekładająca się na zrównoważoną wydajność we wszystkich warunkach roboczych. Wszystkie pozostałe modele z serii CX7 i CX8 wyposażone są w technologię HI-eSCR ECOBlue™, by spełnić normy emisji Tier 4B, a równocześnie zapewnić doskonałe osiągi i wysoką efektywność.

 

 

Model

Liczba wytrząsaczy słomy

Maks. moc silnika przy prędkości obrotowej 2000 obr./min.

[kW/KM]

Pojemność zbiornika na ziarno

[litry]

standard / opcja

Szerokość hedera do zbioru ziarna

[metry]

CX7.80

5

250/340

9000

5,18 – 7,32

CX7.90

5

275/374

10000

5,18 – 7,32

CX8.70

6

275/374

9500/11500

5,18 – 7,32

CX8.80

6

295/401

11500

6,10 – 10,67

CX8.85

6

330/449

12500

7,62 – 12,5

CX8.90

6

360/490

12500

7,62 – 12,5

 

 

 

MDF / New Holland Agriculture