Nowa generacja kompaktowej ładowarki teleskopowej Weidemann T4512

Był to rok 2010, kiedy firma Weidemann pojawiła się na rynku jako pierwszy producent z małymi kompaktowymi ładowarkami teleskopowymi z bocznie umieszczonym silnikiem.

Nasza konkurencja spytała nas wówczas, co chcemy przemieścić za pomocą tej małej zabawki” – uśmiecha się jeszcze dziś dyrektor handlowy Bernd Apfelbeck. „W kolejnych latach maszyna ta zajęła prawdziwą niszę rynkową i stała się prawdziwym bestsellerem w naszej szerokiej ofercie produktów w ciągu ostatnich 10 lat. Imponuje unikalnym połączeniem wysokości podnoszenia, kompaktowych wymiarów i wydajności maszyny. Wysokość podnoszenia 4,50 m umożliwia realizację szerokiego spektrum prac składowania i załadunkowych. Dzięki temu można również w łatwością pokonać większość ścian bocznych. Obciążenie użytkowe wynosi niezwykłe 1,25 t, dzięki czemu duże bele dowolnego rodzaju i o różnej masie materiału nie stanowią problemu. Cóż, zarówno kompaktowe wymiary 1,56 m szerokości, jak i wysokość poniżej 2 m to właściwie główny punkt maszyny. Dzięki temu może przejeżdżać przez małe przejścia, wjeżdżać do wąskich przestrzeni i pracować w pomieszczeniach zamkniętych. Ponadto ładowarkę teleskopową można transportować na przyczepie samochodowej, żeby zadania robocze można było wykonywać w różnych miejscach zastosowania. Wszystkie te aspekty razem wzięte sprawiły, że ostatecznie nasz T4512 odniósł sukces w wielu różnych branżach.”

Ale spójrzmy teraz w przyszłość” – kontynuuje Bernd Apfelbeck o swoich modelu sukcesu – „zmiana silnika na etap V była bliska i wykorzystaliśmy to jako okazję do ponownego przemyślenia modelu T4512 od podstaw w celu jego dalszej optymalizacji. Czy można jeszcze bardziej ulepszyć bestseller? Zapytaliśmy o to firmę Weidemann i mamy przyjemność zaprezentować Państwu teraz wynik.”

Weidemann T4512 jest dalej oferowany z dwoma silnikami Yanmar. Jednakże silnik podstawowy ma teraz moc 25 KM, a większy wariant 45 KM (wcześniej moc silnika wynosiła 31 lub 40 KM). Nowy podstawowy silnik jest nominalnie poniżej mocy swojego poprzednika, ale zgodnie ze specyfikacją producenta powinien mieć lepsze osiągi. Można się zastanawiać, jak to możliwe. Rozwiązanie: nowo opracowany, sterowany elektronicznie napęd jazdy, tak zwany ecDrive (Electronic Control Drive), wyłączny dla firmy Weidemann, umożliwia zwiększenie pełnej wydajności maszyny nawet w niższych klasach mocy. Kolejną zaletą jest to, że silnik o mocy 18,4 kW spełnia wymogi poziomu emisji spalin etapu V i nie wymaga żadnego przetwarzania spalin. Silnik ten jest między innymi odpowiedni dla użytkowników, którzy mają tendencję do żądania mniej godzin pracy od swojej maszyny.

W wersji o mocy 45 KM norma emisji spalin etapu V została wdrożona poprzez zainstalowanie filtra cząstek stałych silnika wysokoprężnego (DPF) w połączeniu z katalizatorem oksydacyjnym (DOC). W tej technologii nie ma konieczności dodawania roztworu mocznika (AdBlue). Cały zespół silnika, łącznie z przetwarzaniem spalin, pochodzi z firmy Yanmar, dzięki czemu wszystkie komponenty są idealnie dopasowane, a maszyna automatycznie regeneruje się w odpowiedniej temperaturze roboczej. Mały silnik oferuje prędkość maksymalną 20 km/h. W przypadku dużego silnika można wybrać prędkość maksymalną 20 km/h lub nową teraz wersję 30 km/h. Hydraulika robocza nowej ładowarki teleskopowej znajduje się na poziomie 28,6 l/min, do wyboru 42 l/min lub z opcją High Flow nawet 70 l/min. W celu wydłużenia czasu pracy maszyny zwiększono pojemność zbiornika do 33 litrów.

Nowością w modelu T4512 jest również opcjonalny wentylator rewersyjny, dzięki któremu agregat chłodzący i kratka wentylacyjna mogą być przedmuchiwane z fotela kierowcy, szczególnie w zapylonym środowisku pracy, a maszyna może utrzymać pełną wydajność chłodzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, firma Weidemann przy przebudowie ładowarki teleskopowej zwracała szczególną uwagę na jeszcze lepszą konserwację i dostępność serwisową. Maskę silnika można szeroko otwierać do góry, a wszystkie elementy wymagające konserwacji są łatwo dostępne. Przeprojektowano rozmieszczenie elementów technicznych w komorze silnika: przeprowadzenie wężów i kabli za pomocą stałych punktów i uchwytów, rozmieszczenie bezpieczników, przekaźników i sterowników. W przypadku serwisowania umożliwia to łatwiejszą naprawę.

Weidemann ecDrive

Dzięki nowemu, sterowanemu elektronicznie napędowi jazdy ecDrive (Electronic Controlled Drive) ładowarkę teleskopową można napędzać i użytkować całkowicie zgodnie z wymaganiami. Specjalnie w tym celu firma Weidemann wdrożyła cztery różne rodzaje jazdy. W trybie automatycznym maszyna uzyskuje 100% mocy. W trybie ekonomicznym, po osiągnięciu żądanej prędkości jazdy, prędkość obrotowa silnika jest redukowana do 2200 obr./min, co pozwala zarówno na zmniejszenie hałasu, jak i oszczędność paliwa.

Dwa pozostałe opcjonalne tryby jazdy są specjalnie przeznaczone do użycia osprzętu dodatkowego obsługiwanego hydraulicznie lub do optymalnego wykonania cyklu ładowania Y. Tak zwany tryb osprzętu dodatkowego umożliwia obsługę osprzętu. Tutaj prędkość obrotowa silnika wysokoprężnego jest regulowana gazem ręcznym, a prędkość jazdy jest regulowana pedałem gazu lub tempomatem. Za jego pomocą można bardzo precyzyjnie ustawić prędkość od 0,10 km/h za pomocą wyświetlacza. Gwarantuje to stały posuw osprzętu dodatkowego. Jeśli obciążenie osprzętu dodatkowego jest za duże (np. różne materiał cięty przed kosiarką bijakową), maszyna automatycznie zmniejsza prędkość, aby zapewnić najwyższą możliwą wydajność. Po usunięciu obciążenia maszyna wraca do zadanej prędkości. Chodzi przy tym o funkcję tempomatu. Chcąc jednak szybciej wykonywać ruchy jazdy do przodu lub cofania, można w każdej chwili przesterować maszynę za pomocą pedału nożnego, a nawet doprowadzić ją do prędkości maksymalnej.

Tryb M-Drive jest właściwym wyborem dla optymalnej realizacji cykli ładowania Y: prędkość obrotową silnika wysokoprężnego ustawia się przy tym za pomocą gazu ręcznego, a prędkość jazdy lub ciśnienie sterujące pedałem nożnym. Eliminuje to konieczność impulsowania i wspomaga wykonywanie szybkich cykli ładowania Y.

Dzięki tym nowym trybom jazdy ładowarka teleskopowa T4512 oraz ilość oleju hydraulicznego różnego osprzętu dodatkowego w zastosowaniu mogą być bardzo dokładnie dozowane i kontrolowane. Dzięki temu zastosowanie osprzętu dodatkowego lub proces załadunku jest znacznie skuteczniejszy i wygodniejszy.

Nowy elektryczny hamulec ręczny oferuje zarówno funkcję Auto-Hold, jak również Hill-Hold. Hamulec jest zwalniany automatycznie, gdy maszyna jest nieruchoma, kierunek jazdy jest ustawiony na neutralny lub kierowca opuszcza siedzenie. Hamulec ręczny jest również automatycznie zwalniany po uruchomieniu maszyny pedałem gazu. Oczywiście hamulec można włączyć lub wyłączyć również ręcznie przełącznikiem.

Dzięki znanemu z poprzedniego modelu trybowi kierowania na wszystkie koła można osiągnąć pełną zwrotność i moc na małej powierzchni. Nowością w modelu T4512 są dwa dodatkowe opcjonalne tryby kierowania, znane już z większych modeli ładowarek teleskopowych marki Weidemann: tryb kierowania na przednie koła zapewnia bezpieczną jazdę także przy wyższych prędkościach, np. na drogach. A tryb jazdy bokiem umożliwia precyzyjną, centymetrową nawigację podczas jazdy na boki, na przykład podczas pracy blisko ściany i chęci odsunięcia się w bok od niej.

Ergonomiczna kabina z wielofunkcyjnym joystickiem

Maszyna posiada całkowicie przeprojektowane wnętrze a w obsłudze pomaga specjalnie dobrana kolorystyka. Ergonomiczna kabina komfortowa oferuje przejrzysty układ przełączników, oparty na kolorystycznym systemie. Wszystkie elementy obsługi znajdują się w zasięgu ręki, a kierowca ma zawsze najważniejsze informacje o maszynie w zasięgu wzroku na dobrze umiejscowionym wyświetlaczu. Nowością w kabinie jest standardowe gniazdo 3-biegunowe, składany podłokietnik ze schowkiem, uchwyt na kubek i siatka do przechowywania. Opcjonalnie można teraz wybrać pomiędzy radiem a portem USB. Koło kierownicy można ustawić indywidualnie zgodnie z wymaganiami operatora. W ten sposób zapewniamy, że każdy operator może pracować na maszynie ergonomicznie i bez zmęczenia.

Dzięki nowemu joystickowi wielofunkcyjnemu kierowca może obsługiwać wiele funkcji jedną ręką. W ten sposób pracę ciągłą 3. obwodu sterowania można uruchomić przełącznikiem przechylnym na klawiaturze oraz proporcjonalnie wygodnie obsługiwać joystickiem – dzięki bezstopniowej aktywacji pokrętła także w obydwu kierunkach. Wysuwanie teleskopu jest możliwe proporcjonalnie poprzez pokrętło, dzięki czemu można indywidualnie dopasować prędkość pracy. Dodatkowo można obsługiwać obydwie funkcje elektroniczne poprzez przycisk zatrzaskowy lub przycisk bez blokady na joystiku. Obydwie funkcje elektroniczne nie wykazują przy tym żadnej zależności, więc operator może skonfigurować je indywidualnie.

Przejrzysty wyświetlacz i system diagnostyki i analizy wedias

Wyświetlacz jest dobrze umieszczony w polu widzenia kierowcy, aby zapewnić optymalny przegląd maszyny. Oprócz standardowych wskaźników, takich jak temperatura, napełnienie zbiornika lub godziny robocze w kabinie wyświetlane są także aktywne funkcje, na przykład włączone funkcje elektryczne pracy ciągłej 3. obwodu sterowania lub włączona blokada mechanizmu różnicowego. Dzięki systemowi diagnostyki i analizy wedias marki Weidemann można szybko i dokładnie ocenić wiele funkcji, m.in. funkcję jazdy, funkcję teleskopu, 3. obwodu sterowania, parametry silnika oraz funkcje elektroniczne. Aktywne komunikaty na wyświetlaczu natychmiast informują operatora o ewentualnych błędach i umożliwią szybką reakcję. Dzięki dokładnemu podaniu numeru błędu dystrybutor może przybyć do maszyny przygotowany i z odpowiednimi częściami zamiennymi. Dodatkowa analiza błędów w ogromnym stopniu ułatwia dalszą diagnostykę i wyszukiwanie błędów. Oszczędza to czas, pieniądze i nerwy.

Przejrzystość, która wyróżniała już istniejący model T4512, zyskała wysoki priorytet również podczas ponownego wprowadzenia maszyny na rynek. Oznacza to, że nowa kabina zapewnia doskonałą widoczność zarówno do przodu na obszar roboczy, jak i do góry. Wycięcie widokowe w dachu kabiny zostało powiększone do góry, aby zapewnić lepszy widok na obszar roboczy. Wycieraczki szyb przednich, tylnych i dachowych znajdują się w wyposażeniu standardowym. Zapewniają one dobrą widoczność dzięki czystym oknom – jest to wyraźna zaleta zwłaszcza podczas prac załadunkowych i układania w stos. Nowa roleta wysuwana chroni przed oślepiającym światłem słonecznym. Poprawioną widoczność do tyłu zapewnia obecnie ogrzewana szyba tylna, która została również wyposażona w wycieraczkę. Aby zapewnić optymalną widoczność po prawej stronie, ładowarka została wyposażona w pochyloną maskę silnika i kilka lusterek wstecznych. Reflektory robocze są teraz wykonane standardowo jako wariant LED o mocy 1000 lumenów z przodu i z tyłu na dachu kabiny. Opcjonalnie można łączyć kolejne reflektory LED, na przykład na wysięgniku teleskopowym i dachu kabiny, w wersji 1000 lub w wysokiej wydajności z 2000 lumenów.

W nowym modelu T4512 zainstalowano nowy, jeszcze bardziej efektywny system ogrzewania i wentylacji z wentylatorem, filtrem świeżego powietrza i dobrze rozmieszczonymi dyszami powietrznymi. Przy szczególnie wysokiej temperaturze zewnętrznej zaleca się dostępną opcjonalnie klimatyzację. Dodatkowo, zarówno duża górna szyba drzwiowa, jak i szyba tylna mogą być ustawione z wentylacją szczelinową i jak znamy to już z poprzedniego modelu, górną szybę drzwi można również całkowicie otwierać o 180 stopni i można zablokować z tyłu kabiny.

Vertical Lift System (vls)

Opatentowany przez firmę Weidemann system wspomagania kierowcy zwiększa stabilność maszyny i jest dalej stosowany w nowym modelu T4512. vls (Vertical Lift System) umożliwia płynną pracę i ułatwia pracę na trudnym terenie dzięki częściowo zautomatyzowanym ruchom wysięgnika teleskopowego. Dzięki niemal pionowym ruchom podnoszenia i opuszczania stabilność maszyny jest optymalnie zabezpieczona. Płynna praca i łatwiejsza obsługa maszyny zwiększają jej przepustowość. Dzięki vls doświadczeni operatorzy mogą pracować jeszcze szybciej i bezpieczniej. Niedoświadczeni operatorzy otrzymują wartościową pomoc przy pracach załadunkowych i podnoszeniu.

Nowy wygląd

Dzięki kompletnej modernizacji modelu T4512 oraz wielu nowym funkcjom i właściwościom firma Weidemann zapewniła maszynie także lifting. Dynamiczna wyraźna linia wyróżnia się przede wszystkim na masce silnika ze zmodyfikowanym przepływem powietrza i nową kabiną. Kolejnym uderzającym elementem wizualnym jest nowa czerwona osłona dachowa, która została już zastosowana w innych modelach asortymentu marki Weidemann. Podsumowując, nowa ładowarka teleskopowa T4512 została gruntownie przebudowana i oferuje klientowi wiele nowych funkcji i opcji indywidualnego wyposażenia i pracy zgodnie z wymaganiami. Powinno to również dalej torować drogę jako jedna z udanych maszyn w asortymencie Weidemanna.

 

Źródło: Weidemann