Nowa, kompaktowa ładowarka teleskopowa Weidemann T6027

Weidemann w klasie maszyn o wymiarach 2 x 2 m zastępuje wycofany z rynku model T6025 jego znacznie ulepszonym następcą modelem T6027. Ładowarka z wysokością podnoszenia do 6 m jest przeznaczona dla średnich i dużych przedsiębiorstw rolniczych oraz biogazowni. Wyposażona w ulepszone parametry wydajności i wiele nowych opcji zostanie ona wprowadzona w lipcu 2016 roku.

 

Nowy model T6027 jest wyposażony w silnik z turbodoładowaniem poziom III-B o mocy 55,4 kW/75 KM. Działa on standardowo z utleniającym reaktorem katalitycznym (DOC) lub opcjonalnie z filtrem cząstek stałych dla silnika wysokoprężnego (DPF). Dzięki temu maszyna oszczędza paliwo oraz działa z pełną mocą i dynamiką. Aby zagwarantować kierowcy maksymalną wszechstronność i skuteczność prac do dyspozycji są teraz 3 biegi (0-7 km/h, 0-15 km/h oraz 0-20 km/h) – opcjonalnie można również uzyskać prędkość 30 km/h. Maksymalne obciążenie użytkowe można było zwiększyć do 2,7 t, co umożliwia maszynie różnorodny zakres zastosowań.

 

Wielokrotnie wyróżniany system wspomagania operatora vls (Vertical Lift System) jest standardem w ładowarkach teleskopowych Weidemann i został również zastosowany w modelu T6027. Tutaj kierowca może wybierać spośród 3 różnych trybów – łyżki, składowania i ręczny. Umożliwia to szybkie ładowanie w każdym obszarze zastosowania i oferuje maksymalne bezpieczeństwo kierowcy.

 

Dalsze nowości w skrócie.

Elektronicznie sterowany joystick i rozprowadzanie przepływu niezależne od ciśnienia (Flow Sharing) umożliwiają kierowcy szybki załadunek, ponieważ jednocześnie można wykonywać różne ruchy (podnoszenie/opuszczanie, zjeżdżanie i podjeżdżanie).

Szczególnie praktyczna jest ponadto dostępna teraz funkcja automatycznego cofania łyżki. Pozycję uchwytu narzędziowego zapisuje się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na joysticku. Podczas następnego załadunku narzędzie można ustawić dokładnie w tej samej pozycji. Funkcja automatycznego cofania łyżki dba przy tym jednocześnie od wygodę i prędkość kierowcy podczas powtarzających się prac, takich jak układanie w stosy za pomocą wideł do palet lub podczas napełniania zbiorników z ustaloną wysokością lub pokonywanie ścian bocznych za pomocą łyżki.

Również w celu podłączania i odłączania urządzeń dodatkowych napędzanych hydraulicznie ładowarka teleskopowa T6027 oferuje szczególną funkcję: Przycisk redukcji ciśnienia 3. obwodu sterowniczego jest dobrze dostępny na zewnątrz na ramieniu teleskopowym. Dzięki temu jeszcze szybciej i skutecznie można wymieniać urządzenia dodatkowe. Funkcja działa również przy włączonym zapłonie lub silniku.

 

Dzięki zastosowanej w maszynie funkcji „Jog Dial” można w razie potrzeby ręcznie wyregulować ilość przepływu oleju hydraulicznego. „Jog Dial” stanowi elektroniczny element sterujący w formie obracanego falcem koła, który służy do bezstopniowej regulacji. Jest to znaczna zaleta, kiedy maszyna pracuje z przeróżnymi urządzeniami dodatkowymi i podczas zastosowania poszczególnych urządzeń wymagana jest regulacja ciśnienia oleju. Ponadto istnieje możliwość regulacji ilości oleju dostarczanej do przyłączy podczas pracy ciągłej. W ten sposób można bezstopniowo ustawić prędkość obrotową zamiatarki lub pługu śnieżnego. Daje to kierowcy możliwość delikatnej i chroniącej zasoby naturalne pracy z maszyną i urządzeniami dodatkowymi.

 

Zabrudzeniu kratki wentylacyjnej, np. podczas załadunku słomy można przeciwdziałać za pomocą wentylatora rewersyjnego. Silnik hydrauliczny i pompa są przystosowane do odwrotnego przepływu strumienia powietrza wentylatora (możliwość pracy rewersyjnej). Naciśnięcie przycisku w kabinie wydmucha po prostu brud na powierzchnię ssącą maski silnika. Chroni to maszynę przed uszkodzeniami w wyniku przegrzania i zapobiega dodatkowemu wysiadaniu kierowcy z maszyny.

 

Model T6027 oferuje doskonałą widoczność, a głęboko osadzona, stromo opadająca maska silnika dba o szczególnie dobry widok z prawej strony. Tam, gdzie nie są wymagane przejazdy poniżej 2 m, klient uzyskuje jeszcze lepszy wgląd w cały zakres prac dzięki optymalnemu podwyższeniu kabiny o 12 cm. Boczna i tylna szyba kabiny mogą być opcjonalnie ogrzewane. Zwiększa to znacznie widoczność w porze zimowej.

Ładowarka teleskopowa idealnie nadaje się do pracy z przyczepami. W tym celu do dyspozycji są opcjonalnie różne sprzęgi holownicze przyczepy: począwszy od prostego sprzęgu manewrowego, poprzez półautomatyczny, aż po sprzęg z zaczepem automatycznym typu Hitch. Niehamowane obciążenie przyczepy wynosi 750 kg, z jedną osią hamowaną – 3 500 kg oraz z dwoma osiami hamowanymi – 8 000 kg. Hydrauliczny układ hamowania umożliwia obciążenie przyczepy do 11 250 kg. Do podłączenia wywrotki istnieje możliwość zastosowania przyłącza hydraulicznego.

 

Ponadto nowa ładowarka teleskopowa T6027 jest wyposażona w liczne dalsze opcje, takie jak trzypunktowy układ zawieszenia, wał odbioru mocy, układ centralnego smarowania, ręczne hamowanie impulsowe lub gaz ręczny itd.

 

 

Źródło: Weidemann