Nowa seria CASE IH QUANTUM Stage V – specjalista w swoim fachu

Marka Case IH przedstawia najnowszy model Quantum Stage V z serii ciągników specjalistycznych dedykowanych do pracy w sadach, winnicach czy gospodarstwach warzywnych. To kolejny krok w przyszłość tej serii w zakresie innowacji związanych z nową kabiną i ergonomią, nowym silnikiem, nową hydrauliką i nową skrzynią biegów.

 

Nowy Quantum to najlepiej sprzedający się ciągnik w Europie w swojej klasie. Jego niezawodność, solidny silnik i układ napędowy spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jego wydajność pomimo kompaktowych wymiarów (do 120 KM, dla najbardziej wymagających prac oraz 80 l/min hydraulika dla narzędzi wielofunkcyjnych) osiągnięta dzięki wyższemu momentowi obrotowemu przy równych obrotach silnika, zaspokaja zapotrzebowanie Klientów na dużą moc dla WOM oraz więcej narzędzi i aplikacji w jednym przejściu. Opryskiwanie, pielęgnacja gleby, konserwacja upraw, transport – do tego właśnie został stworzony nowy Quantum.


Co więcej, w nowych ciągnikach z serii Quantum – WOM jest uruchamiany elektrohydraulicznie. Zastosowanie takiego rozwiązania wymagało przeprojektowania układu napędowego i wprowadzenia mokrego sprzęgła z miękkim, średnim lub twardym startem. Oznacza to większy komfort podczas długich dni pracy oraz korzystny wpływ na niezawodność układu.

Ponadto rewers kierunku jazdy oraz WOM posiadają obecnie regulację poziomu agresywności pracy, aby lepiej dostosować ustawienia maszyny do charakteru zadań.

Z kolei nowa elektrohydrauliczna blokada mechanizmu różnicowego przedniej i tylnej osi (Active Drive2™) oferuje rozwiązanie umożliwiające niezależne sterowanie blokadą przedniej i tylnej osi, co daje możliwość np. wyłączenia blokady mechanizmu różnicowego tylnej osi pozostawiając zablokowaną oś przednią celem uzyskania mniejszego promienia skrętu podczas wjeżdżania pod górę – nawet przy pełnym obciążeniu.


Tylny TUZ został całkowicie przeprojektowany z dwoma zewnętrznymi siłownikami. Osiągi tylnego podnośnika są konkurencyjne i zgodne z zapotrzebowaniem rolników. Jednocześnie poprawiony został dostęp serwisowy, co pozwoliło na obniżenie pozycji siedzenia operatora.

Pompy hydrauliczne pracują w dwóch różnych systemach. Obie opcje to pompy zębate o stałej wydajności (64 lub 80 l/min).

  • Pompa o przepływie 64 l/min oferuje dotychczasowy system działania: olej z pompy kierowany jest w pierwszej kolejności na wyjścia hydrauliczne następnie do TUZ.
  • Pompa 80 litrowa posiada z kolei nowy system Load Sensing, a układ może pracować przy ciśnieniu niższym o 20 bar (mniejsza temperatura oleju i niższe zużycie paliwa). W tym układzie TUZ ma pierwszeństwo. Olej trafia najpierw do TUZ, a następnie do zaworów, dlatego system ten pracuje płynnie nawet jeśli jednocześnie obsługujemy TUZ wraz z zaworami hydraulicznymi.

 

Komfort jak w dużym, konwencjonalnym ciągniku, łatwość obsługi w bezpiecznym środowisku? Proszę bardzo.

  • Dzięki płaskiej podłodze kabiny na czterech słupkach, nowemu designowi ściętej maski, przedniej szybie o wysokiej widoczności (bez konieczności pochylania się), amortyzowanej osi przedniej zmniejszającej wibracje oraz nowemu oświetleniu LED
  • Kabina poziomu 4 (Level 4 CAB) pozwala na stworzenie całkowicie bezpiecznego środowiska pracy w niełatwych warunkach oprysków towarzyszących pracy w sadach czy winnicach. To wszystko dzięki opatentowanemu systemowi filtracji z przyciskiem w kabinie do przełączania z normalnego na filtr węglowy.
  • Z kolei we wnętrzu kabiny na operatorów czeka teraz zupełnie nowy wyświetlacz cyfrowy na prawym słupku oraz nowa ergonomia rozmieszczenia elementów sterowania maszyną.

 

źródło: Case IH