Nowe kombajny marki Case IH serii 250 Axial-Flow. Nowość '2019

Marka Case IH wprowadza do rocznika modelowego 2019 trzy nowe kombajny serii 250 Axial-Flow, które zastąpią obecne modele 7240, 8240 i 9240. Kombajny te posiadają szereg nowych, zautomatyzowanych funkcji, których celem jest wyposażenie operatorów w możliwość łatwiejszego zwiększenia wydajności pracy maszyny pod względem przepustowości i jakości uprawy.

Unowocześnienia serii Axial-Flow 250 koncentrują się na poprawie wydajności zarówno pracy kombajnu, jak i operatora – wyjaśnia August von Eckardstein, Case IH Harvesting Product Marketing Manager na rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Udoskonalenia te zostały wprowadzone z myślą o wsparciu procesu decyzyjnego operatora i ułatwieniu mu podejmowania decyzji w konfigurowaniu ustawień przednich i tylnych części maszyny w zależności od pożądanych rezultatów. Dzięki nowym funkcjom kombajn pomaga zwiększyć wydajność nie tylko doświadczonym operatorom, ale też mniej doświadczonym pracownikom, którzy mogą szybko nabrać pewności w prowadzeniu maszyny i szybciej uzyskać jej optymalną wydajność roboczą.

Nowy układ automatyzacji AFS Harvest Command™

Kluczową zmianą wprowadzoną w nowych kombajnach Axial-Flow 7250, 8250 i 9250 jest układ automatyzacji AFS Harvest Command™. Ten całkowicie nowy pakiet technologiczny zawiera szesnaście wejść czujnikowych do ciągłego monitorowania maszyny oraz możliwość wyboru siedmiu różnych ustawień, zwiększających wydajność pracy kombajnu. Jest obsługiwany za pośrednictwem kabinowego monitora AFS Pro700 i pracuje w trybach zbioru pszenicy, rzepaku oleistego, kukurydzy oraz soi. Wystarczy nacisnąć kilka przycisków dla wybranego rodzaju uprawy i warunków pracy, a maszyna sama osiąga pożądane rezultaty.

Podstawowa wersja układu AFS Harvest Command™ obejmuje system automatycznych ustawień zbiorów (Automatic Crop Settings, ACS). Układ ten dostosowuje parametry robocze, takie jak prędkość wentylatora i rozstaw klepiska młocarni, do rodzaju uprawy wybranego na ekranie terminala AFS, dzięki czemu operator nie musi regulować ustawień poszczególnych części maszyny. Regulacja maszyny może odbywać się w trakcie pracy, a ustawienia można zapisać do wykorzystania w przyszłości.

Kolejna wersja układu, zawierająca również system kontroli szybkości podawania, reguluje prędkość jazdy zależnie od obciążenia materiałem żniwnym, dzięki czemu kombajn wypracowuje oczekiwane rezultaty. System pracuje w trzech trybach roboczych: w trybie kontroli strat, maksymalnej lub stałej przepustowości. Operator ustawia docelowe maksymalne obciążenie silnika i prędkość jazdy, a system steruje szybkością podawania w granicach zadanych wartości. Nowy system kontroli szybkości podawania charakteryzuje większa precyzja regulowania prędkości jazdy zależnie od obciążenia materiałem żniwnym i napędu jezdnego. Kontrola prędkości podawania, która może być używana jako osobna funkcja, działa dla wszystkich rodzajów upraw.

Najbogatszą wersją układu AFS Harvest Command™ jest pełna automatyzacja, w której regulacja układu młócenia i czyszczenia odbywa się automatycznie, zgodnie z tymi samymi zadanymi rezultatami, które operator ustawia dla funkcji kontroli prędkości podawania, a dodatkowo obejmuje także funkcję monitorowania jakości ziarna. Rozwiązanie technologiczne funkcji monitorowania jakości ziarna wykorzystuje kamerę i czujniki nacisku sita, a zebrane dane wykorzystuje w dalszym procesie regulacji automatycznej, w celu zmniejszenia do minimum ilości zanieczyszczeń ziarna i utrzymania możliwie najlepszej jakości ziarna – cechy, na których kombajny Axial-Flow zbudowały swoją reputację.

Kamera ziarna układu automatyzacji AFS Harvest Command™ jest wyposażona w opatentowaną technologię wielospektralnej emisji światła – widzialnego i niewidzialnego – aby skuteczniej rozpoznawać uszkodzenia i zanieczyszczenia ziarna – mówi August von Eckardstein.

Ta opatentowana technologia umożliwia kamerze ziarna bardziej dokładne monitorowanie próbki ziarna, wysyłając w jej kierunku promienie UV, fale niebieskie, zielone, czerwone i podczerwień. Wykorzystując pięć widm światła system lepiej wychwytuje obraz odsłoniętej skrobi w pękniętych ziarnach. Jeśli brud zaburzy wyraźny obraz kamery terminal AFS informuje o tym operatora.

Pełna wersja układu AFS Harvest Command™ działa w czterech trybach. W każdym z tych przypadków operator musi ustawić maksymalne docelowe obciążenie silnika oraz maksymalną prędkość jazdy, w granicach których ma działać system:

  • Tryb wydajnościowy – kombajn działa z prędkością zapewniającą akceptowalny poziom utraty ziarna na rotorze i w układzie czyszczenia.
  • Tryb stałej przepustowości – kombajn utrzymuje docelowy poziom przepustowości, dostosowując swoją prędkość i regulując ustawienia w celu minimalizacji strat.
  • Tryb maksymalnej przepustowości – kombajn działa w górnych granicach prędkości i mocy zadanej przez operatora, regulując ustawienia w celu zminimalizowania utraty ziarna na rotorze i układzie czyszczenia.
  • Tryb jakości ziarna – kombajn reguluje ustawienia w celu utrzymania docelowego poziomu jakości ziarna i docelowej ilości zanieczyszczeń, minimalizując jednocześnie straty.

Po wybraniu na ekranie monitora AFS zakładki „Basic” (podstawowe) operator wprowadza rodzaj uprawy, oczekiwane rezultaty/strategię, maksymalną prędkość jazdy i maksymalne obciążenie silnika. System jest aktywny i można rozpocząć zbiory. W zakładce ustawień „Advance” (zaawansowanych) możliwe jest dostrojenie systemu, np. poprzez zmianę ustawień początkowych, częstotliwości automatycznych zmian, a także łatwości młócenia, którą należy uwzględnić.

Układ automatyzacji AFS Harvest Command™ nie podejmuje decyzji za operatora, ale je ulepsza, przez określanie czynników ograniczających wydajność kombajnu w miarę zmiany warunków roboczych; system informacje o takich czynnikach wyświetla, a następnie reguluje parametry, aby dostosować do nich pracę – mówi August von Eckardstein.

Doświadczeni operatorzy mogą też doprecyzować ilość i jakość ziarna, a mniej doświadczeni mogą szybciej osiągnąć wydajność pracy zbliżoną do tej osiąganej przez doświadczonych operatorów. Dla obu grup operatorów układ AFS Harvest Command™ oznacza, że nie muszą poświęcać czasu na myślenie o stratach, prędkości wentylatora i rotora, a mogą skupić się na położeniu zespołu żniwnego i rozładunku.

Modernizacja klatki rotora i sita

Kombajny Axial-Flow 250 z systemem automatyzacji AFS Harvest Command™ są wyposażone w regulację łopatek klatki rotora z poziomu kabiny. Łopatki są sterowane przełącznikiem na prawej konsoli w przypadku gdy kombajn nie używa systemu automatyzacji lub regulowane automatycznie, gdy układ AFS Harvest Command™ jest załączony. Sześć tylnych łopatek jest połączonych i ma szerszy zakres regulacji. Można nimi także sterować manualnie z poziomu podłoża. Zależnie od nachylenia łopatek materiał przemieszcza się szybciej lub wolniej przez klatkę rotora, dostosowując wydajność systemu młócenia i separacji ziarna do warunków polowych i optymalizując ją.

Oprócz funkcji kontroli górnego i dolnego sita pełna wersja układu AFS Harvest Command™ posiada nową funkcję regulacji sita wstępnego z kabiny, pozwalającą układowi automatyzacji AFS Harvest Command™ na automatyczne regulowanie wszystkich ustawień sit, zależnie od danych dostarczanych przez czujniki utraty ziarna, kamerę zbiornika na ziarno i czujniki nacisku sita. Gdy układ AFS Harvest Command™ nie jest aktywny funkcja ta może być regulowana ręcznie. Funkcja regulacji sita wstępnego z kabiny jest dostępna jako osobne wyposażenie opcjonalne, ze zdalnym przełącznikiem ustawień na zdejmowanych pokrywach bocznych.Unikalne czujniki sita przekazują do układu AFS Harvest Command™ dane na temat załadowania sita, a system wykorzystuje je do przewidywania strat w ziarnie oraz dostosowywania ustawień w celu ich uniknięcia. Czujniki sprawiają, że system widzi różnicę między przeładowaniem sita a stratami spowodowanymi wywianiem materiału. Zależnie od danych reguluje ustawienia wentylatora i sita, zapobiegając utracie ziarna podczas wjeżdżania w uprawę lub wyjeżdżania z uprawy na uwrociu czy podczas zatrzymywania kombajnu na polu. Współpracując z opcjonalną funkcją automatycznej pracy wentylatora, wykrywając obciążenie sita oraz nachylenie kombajnu, system zapobiega powstawaniu strat zanim do nich dojdzie. Wentylator i sita współpracują ze sobą w celu utrzymywania optymalnych ustawień roboczych i nacisku na sito.

W rezultacie sita pracują dużo bardziej wydajnie, produkując czyste ziarno i nie dopuszczając do przeładowania – mówi August von Eckardstein.

Zmiany w przekładni napędowej

Nowa hydrostatyczna przekładnia napędowa wyposażona jest w tryb polowy i tryb jazdy oraz funkcję kontroli dwóch zakresów prędkości. Zapewnia lepsze parametry jazdy, a operator nie musi zatrzymywać maszyny w celu zmiany ustawień podczas pracy lub jazdy na zboczu. Funkcja sterowania prędkością w pętli zamkniętej, obsługiwana jest na skalowalnym, wielofunkcyjnym uchwycie do sterowania prędkością i utrzymuje zadaną wartość prędkości w zmiennych warunkach jazdy. Maksymalne prędkości zakresu pierwszego i drugiego wynoszą odpowiednio 18 km/h i 40 km/h, choć możliwe jest również ustawienie zmniejszonych wartości maksymalnych, zgodnie z preferencją operatora i warunkami panującymi na polu.

Wraz z wyeliminowaniem konieczności zmiany zakresów i możliwością kontrolowania prędkości maksymalnej, np. dla jazdy polowej w kierunku uwrocia, następuje skrócenie czasu przestoju i wydłużenie czasu prac żniwnych – zauważa August von Eckardstein.

W połączeniu z bardziej wydajnymi napędami hydraulicznymi unowocześnienia przekładni napędowej sprawiają, że zdolność pokonywania wzniesień podczas jazdy drogowej wzrasta o 36 procent. Kolejne udoskonalenie, tym razem blokady mechanizmu różnicowego, polega na wymianie mechanicznego pedału na elektryczny przycisk montowany w podłodze, zaś układu hamulca – z tarczy zewnętrznej na wewnętrzny hamulec chłodzony olejem. Zmiany te przyczyniają się do redukcji nacisku na pedał przy takim samym nacisku na hamulec i zwiększenia wydajności chłodzenia w warunkach ciągłego hamowania.

Zmiany w pakiecie rozdrabniacza X-tra Chop

Pakiet rozdrabniacza słomy X-tra Chop został wyposażony w zdalny przełącznik do załączania płyty zespołu żniwnego na poziomie gruntu, aby ułatwić dostęp do platformy serwisowej silnika w celu uzupełniania paliwa i prowadzenia konserwacji.

Udoskonalenia przenośnika podającego/pochyłego

Oprócz dostępnych dotychczas udźwigów przenośnika podającego/pochyłego, wynoszących 4,5 i 5,2 tony, dla największych modeli kombajnów Axial-Flow wprowadzono do oferty udźwig 6,1 tony, w celu zapewnienia obsługi 13,5-metrowych zespołów żniwnych z przenośnikiem taśmowym oraz 18-rzędowych zespołów żniwnych do kukurydzy. Kontrolę nad 13,5-metrowymi zespołami żniwnymi z przenośnikiem taśmowym usprawnia również nowa, fabrycznie montowana funkcja podwójnego wychylenia bocznego.

Kolejnym udoskonaleniem jest nowa, opcjonalna, sterowana z kabiny funkcja regulacji przechyłu do przodu/do tyłu, dająca operatorowi możliwość zmiany kąta nachylenia zespołu do przodu/tyłu. Maksymalny kąt odchylenia wynosi łącznie 11,9 stopni, zapewniając zwiększenie wydajności zbiorów zarówno w przypadku upraw niskich, np. soi, jak i upraw wysokich. Funkcja sterowania wysokością zespołu żniwnego zapewnia większą responsywność i swobodę zawieszenia, podobnie jak regulacja powrotu do położenia cięcia i szybkości opuszczania zespołu żniwnego.

Funkcja adaptacyjnego dopasowania dynamiki do prędkości jazdy (ang. Ground Speed Adaptive Sensitivity, GRAS)) automatycznie reguluje dynamikę zmian wysokości zespołu żniwnego w miarę wzrostu lub spadku prędkości jazdy, tak aby zespół żniwny był stabilny, ale jednocześnie responsywny. Dla przykładu, gdy poziom dynamiki jest ustawiony na wysoki w warunkach zmiennego terenu, a operator zmniejsza prędkość jazdy, dynamika także wyhamowuje, tak aby zachować stabilność ciągnionego z tyłu zespołu żniwnego. Ustawienie wysokiej dynamiki nie zmieni się i gdy operator będzie mógł powrócić do uprzedniej prędkości jazdy do przodu, zespół żniwny będzie miał nadal wysoką responsywność.

Dostępność systemu telematycznego AFS Connect

Oferowany przez nas system telematyczny AFS Connect jest montowany fabrycznie i umożliwia dwukierunkową wymianę plików między kombajnem a komputerem biurowym przez portal internetowy. Wszystkie kombajny są wstępnie wyposażone w przewody i anteny, umożliwiające odbiór sygnałów z modemu. W przypadku, gdy kombajn jest zamawiany z przygotowaniem do montażu systemu telematycznego, oznacza to, że będzie także wyposażony w zamontowany modem. Wszystko, czego użytkownik będzie potrzebował do uzyskania pełnej wersji układu telematycznego, to kod odblokowujący. Modem jest uruchamiany w fabryce, a dealer zamawia subskrypcję we własnym zakresie.

Modele Case IH Axial-Flow serii 250 z rocznika 2019 łączą w sobie znaczące usprawnienia technologiczne, wytrzymałość i wydajność produkcyjną – mówi August von Eckardstein. – Zachowują jednocześnie takie cechy jak prostota, zdolność do eliminowania strat ziarna i utrzymania jego wysokiej jakości, dzięki którym kombajny Axial-Flow cieszą się ugruntowaną reputacją.

 

maxresdefault Nowe kombajny marki Case IH serii 250 Axial Flow. Nowość 2019

 

Źródło: Case IH / CNH