Maksymalna pojemność zbiornika ziarna wynosi 9300 litrów, co stanowi idealne zestawienie z hederem zbożowym o maksymalnej szerokości 7,3 metra lub 8-rzędowym hederem do zbioru kukurydzy. W całej serii CX5000 i CX6000 wykorzystano znane rozwiązania w zakresie ergonomii oraz wyjątkowej stylistyki New Holland.

Nagradzane inteligentne innowacje w kombajnach konwencjonalnych serii CX5000 i CX6000 znacznie poprawią jakość i wydajność zbioru w średnich gospodarstwach,” powiedział Hedley Cooper, Manager Działu Zarządzania Produktem. „Słyniemy z wydajnych rozwiązań w kombajnach, sprawdzających się nawet w najtrudniejszych warunkach, a wentylator Opti-Fan™, system SmartSieve™ i SmartSteer™ podtrzymują tę tradycję, ułatwiając jednocześnie pracę operatora dzięki automatycznym funkcjom.”

Stylistyka kombajnów CX5000 i CX6000 nawiązuje do flagowych serii CX8000 i CR9000 Elevation. Kluczowe elementy stylistyki kombajnów New Holland zostały zintegrowane w ogólnej konstrukcji, a są to między innymi duże, jednoczęściowe osłony boczne, które ułatwiają przeprowadzanie codziennych kontroli i czynności konserwacyjnych. Wyginane osłony to kluczowy znak firmowy New Holland, podobnie jak obrotowe schodki, pozwalające zmniejszyć szerokość całkowitą maszyny podczas transportu drogowego i ułatwiające dostęp operatora do kombajnu. Zmiany stylistyki oznaczają też rzeczywistą poprawę wydajności. Górny system rozładunku ziarna umożliwia wykorzystanie wyższych i większych przyczep, a otwieranie i zamykanie pokryw zbiornika ziarna można aktywować elektronicznie z kabiny, co poprawia wydajność oraz wygodę operatora.

Firma New Holland zastosowała oznaczenia serii CX5000 i CX6000, które określają typ i specyfikację kombajnu. „CX” oznacza kombajn konwencjonalny, a pierwsza cyfra „5” lub „6” określa ilość wytrząsaczy słomy. Ostatnie dwie cyfry „80” lub „90” charakteryzują wydajność maszyny – im wyższa liczba, tym większa wydajność kombajnu.

W kombajnach serii CX5000 i CX6000 zastosowano kabinę z całkowicie nowym wnętrzem. Podłokietnik został zmodyfikowany, aby pasował do mniejszych rozmiarów, a sposób obsługi jest taki sam, jak w flagowych seriach CX8000 i CR9000 Elevation. Najczęściej używane przyrządy sterujące są pogrupowane po prawej stronie operatora, co pozwala na ergonomiczną i intuicyjną obsługę. Dźwignia wielofunkcyjna Command Grip™, która jest znana operatorom sieczkarni FR9000 posiada przyciski sterowania hederem, układem rozładunku ziarna oraz prędkością jazdy. Kolorowy monitor z ekranem dotykowym IntelliView™ III zamocowany jest na podłokietniku i wyświetla informacje dotyczące wszystkich parametrów roboczych maszyny oraz umożliwia łatwe korzystanie z systemów prowadzenia.

New Holland zdaje sobie sprawę z tego, że aby uzyskać gwarancję najlepszych cen za zboże, ziarno musi być najwyższej jakości. Czujnik pomiaru wilgotności w czasie rzeczywistym dostarcza operatorowi dokładny odczyt wilgotności, który jest wyświetlany na monitorze IntelliView™ III. Czujnik zainstalowany jest w przenośniku ziarna i w sposób ciągły dokonuje pomiaru zawartości wilgoci, co umożliwia operatorowi dostosowanie ustawień maszyny w celu utrzymania wysokiej jakości zbieranego ziarna.

Czujnik plonu w sposób ciągły dokonuje pomiaru masy zbieranego zboża. Informacje te można skopiować i wykorzystać w programie rolnictwa precyzyjnego New Holland, aby wygenerować mapy pola pozwalające sprecyzować ilość stosowanych środków w celu uzyskania większej jednorodności plonu na polu.

Aby poprawić dokładność jazdy wzdłuż łanu i zredukować ilość przejazdów, system SmartSteer™ wykorzystuje skaner laserowy zamocowany na prawej poręczy podestu, który rozróżnia fragmenty pola ze ściętą i nieściętą uprawą. Tor jazdy jest automatycznie korygowany, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie szerokości roboczej hedera. Do zbioru kukurydzy heder może zostać wyposażony w system prowadzenia w rzędzie. Czujnik instalowany jest pomiędzy zespołami zbierającymi i zapewnia podawanie rośliny do środka każdego rzędu w celu uzyskania optymalnego przepływu masy.

W kombajnach pracuje silnik opracowany przy współpracy z Fiat Powertrain Technologies Industrial z systemem selektywnej redukcji katalitycznej (SCR – Selective Catalytic Reduction) ECOBlue™ zastosowanym w celu spełnienia normy Tier 4A. Podstawowym elementem systemu SCR ECOBlue™ jest płyn AdBlue, który jest tankowany do odrębnego zbiornika o poj. 110 litrów, który należy uzupełniać przy co drugim napełnianiu zbiornika paliwa diesel. Znajduje się on obok wcześniejszego zbiornika paliwa o pojemności 580 litrów, co ułatwia napełnianie. Operator jest na bieżąco informowany na wyświetlaczu o poziomie płynu AdBlue.

New Holland chce pomagać swoim klientom w przystosowaniu się do technologii SCR ECOBlue™ w okresie przejściowym i będzie bezpłatnie dostarczać 1000-litorwy zbiornik AdBlue z pompą elektryczną. Wszyscy autoryzowani dealerzy New Holland będą posiadali zapas wszystkich produktów wymaganych do spełnienia nowej normy Tier 4A, łącznie z płynem AdBlue w pojemnikach różnej wielkości, odpowiadających potrzebom indywidualnych rolników, wraz z pompą.

New Holland zapewnia, że nowy system SCR ECOBlue™ oferuje znaczne korzyści w zakresie wydajności. Nowe kombajny serii CX5000 i CX6000 uzyskują maksymalną moc od 250 do 335 KM, co umożliwia operatorowi zbiór nawet w najbardziej wymagających warunkach. Największy model CX6090 wyposażony jest w silnik Cursor 9, natomiast pozostałe trzy modele posiadają silnik NEF 6,7 litra Common Rail. Zużycie paliwa jest dodatkowo obniżone dzięki systemowi Cruise Control, który jest dostępny podczas transport drogowego i może być uruchomiony za pomocą przycisku na dźwigni Command Grip™. System ten redukuje prędkość obrotową silnika podczas transportu drogowego, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa.

New Holland ma świadomość tego, że klienci często uprawiają w swoich gospodarstwach różne rośliny. Aby zredukować czas przestoju wynikającego ze zmiany zbieranej uprawy, firma New Holland opracowała sekcyjne klepiska. Czas wymagany na wymianę tych klepisk został skrócony z czterech godzin do zaledwie dwudziestu minut, a ponadto czynność tę może wykonać jedna osoba, co znacznie poprawia efektywność pracy.

W kombajnach serii CX5000 i CX6000 zastosowano czterobębnowy układ omłotu New Holland, aby uzyskać najwyższą jakość słomy i ziarna. Standardowy bęben młócący i odrzutnik oferują tradycyjną jakość, jakiej użytkownicy oczekują od maszyn New Holland. Opcjonalny separator obrotowy jest idealnym rozwiązaniem do pracy w trudnych warunkach oraz do zbioru upraw o wyższej wilgotności. Opcjonalny i opatentowany przez New Holland odrzutnik słomy Straw Flow™ przyspiesza przepływ masy na wytrząsacze, aby uzyskać lepszy efekt separacji ziarna i szybszy przepływ słomy.

System Opti-Thresh™ został opracowany do zbioru z uwzględnieniem różnych wymagań co do jakości słomy. Ruchoma płyta może zostać ustawiona w położeniu zapewniającym lepszą jakość ziarna lub słomy, w zależności od potrzeb. System Multi-Thresh™ umożliwia zmianę agresywności działania separatora obrotowego w zależności od typu uprawy. Przy zbiorze ciężkich i bardziej wilgotnych upraw wymłacanie jest bardziej agresywne, aby zapewnić oddzielenie ziaren, natomiast w idealnych warunkach zbioru, separacja jest mniej agresywna, aby uzyskać lepszą jakość słomy. Obydwa systemy można w łatwy i szybki sposób wyregulować za pomocą ergonomicznej dźwigni z boku maszyny.

Układ czyszczący SmartSieve™ jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy pracują na pagórkowatym terenie. Układ ten automatycznie zmienia kąt suwu sita, aby zapobiegać gromadzeniu się ziarna i słomy, które stanowi główną przyczynę słabej jakości ziarna i strat ziarna.

Wentylator Opti-Fan™ rekompensuje skutki działania grawitacji na roślinę podczas zbioru. Operator ustawia prędkość wentylatora na równym podłożu, a system automatycznie dostosowuje ją, kiedy kombajn jedzie pod górkę lub z górki. Podczas jazdy pod górkę prędkość jest zmniejszana, aby masa nie przemieszczała się zbyt szybko nad górnym sitem, powodując straty. Podczas jazdy z górki, system zwiększa prędkość, aby zapobiec gromadzeniu się grubej warstwy ziarna. Ten wydajny system nie wymaga od operatora żadnych dodatkowych czynności i zapewnia lepszą jakość ziarna oraz redukuje straty.

We wszystkich kombajnach serii CX5000 i CX6000 zastosowano górny system rozładunku ziarna, który umożliwia rozładunek 100 litrów na minutę, a operator może się spokojnie skoncentrować na zbiorze uprawy i utrzymaniu odpowiedniej wydajności. Rura rozładowcza ma możliwość wychylenia w zakresie 105°, co zapewnia lepszą widoczność podczas rozładunku ziarna i jednocześnie zmniejsza straty. Dzięki temu można też zastosować wyższe przyczepy, co redukuje ilość poszczególnych transportów ziarna z pola do gospodarstwa.

Wersje Laterale i Hillside do pracy w ekstremalnych warunkach.

Strome zbocza zawsze kojarzyły się ze spadkiem wydajności kombajnu i wzrostem strat. Aby przeciwstawić się grawitacji, firma New Holland opracowała wersje kombajnów Laterale oraz Hillside do pracy w terenie pagórkowatym. Opcja Laterale dostępna jest dla modeli CX5090 i CX6090. Oferuje poziomowanie przodnich kół do 18%, aby zapewnić równomierne rozłożenie masy na podsiewaczu oraz efektywne czyszczenie i odpowiednie walory trakcyjne. Wersja Hillside jest idealna do pracy w ekstremalnych warunkach i umożliwia korygowanie poziomowania poprzecznego kombajnu do 38% oraz eliminuje skutki jazdy pod górkę do 30% i z górki do 10%. Opcja ta dostępna jest wyłącznie dla modelu CX5090. Obejmuje ona także wzmacnianą przekładnię hydrostatyczną, aby utrzymać prędkość jazdy na terenie o dużym nachyleniu oraz ulepszone, mocniejsze hamulce zapewniające skuteczność hamowania.

 

 

 

Model

Ilość wytrząsaczy

Maksymalna moc kW/KM

Pojemność zbiornika ziarna

Maksymalna szerokość hedera

CX 5080 S

5

190/258

7000 L

24ft/6R

CX 5090 S/L/H

5

220/300

8000 L

24ft/6R

CX 6080 S

6

220/300

8000 L

24ft/8R

CX 6090 S/L

6

245/333

9300 L

24ft/8R

{gallery}New Holland CX5000 CX6000{/gallery}

źródło: www.newholland.com