Nowe kosiarki tylne NOVACAT 262 i 302 firmy Pöttinger

 

Obydwie nowe kosiarki tylne NOVACAT 262 i 302 mają szerokość roboczą  2,62 i 3,04 m. Centralnym elementem nowych modeli jest hydrauliczne, wahliwe cięgło dolne, które umożliwia proste podłączenie bez uciążliwego przekręcania się ramion podnośnika. Gwarantuje to najwyższy komfort: dzięki hydraulicznemu cięgłu dolnemu kozioł zawieszenia można zawsze ustawić w pozycji poziomej – niezależnie od geometrii podnośnika ciągnika. Dzięki temu z jednej strony zawsze uzyskuje się prawidłowe odciążenie, z drugiej zaś duży prześwit od podłoża na uwrociu (50 cm wew.) i podczas transportu po drodze. Taki zaczep sprzyja również kopiowaniu nierówności terenu.

Do transportu kosiarka jest hydraulicznie wychylana o kąt 1150 centralnie w górę: najwyższy punkt kosiarki znajduje się dokładnie na środku, punkt ciężkości optymalnie w centrum. Zapewnia to sprawny i bezpieczny transport. Podstawowa pozycja parkowania to ustawienie z boku, w pozycji roboczej. Na życzenie możliwe jest jednak wyposażenie maszyny w stopy podporowe. Wówczas pozycja parkowania to uniesiona w górę pozycja do transportu po drodze, która pozwala na zaoszczędzenie miejsca do przechowywania.

poettinger novacat 302 1 Nowe kosiarki tylne NOVACAT 262 i 302 firmy Pöttinger

Sercem obydwu kosiarek jest sprawdzona belka nożowa NOVACAT z seryjnym systemem szybkiej wymiany ostrzy. Spłaszczone powierzchnie stożków, zoptymalizowana przestrzeń przeciwostrzy jak również optymalne pokrywanie się torów pracy noży zapewniają perfekcyjny przepływ paszy, najlepsza jakość cięcia i jednocześnie optymalną ochronę darni.

Obydwa modele NOVACAT 262 i 302 można odciążyć hydraulicznie. Podnoszenie i odciążenie są oczywiście niezależnymi od siebie systemami. Na ramie kosiarki zamontowany jest manometr, z którego można łatwo odczytać wartość siły odciążenia. W razie konieczności manometr można wyregulować bezstopniowo przez zawór dwustronnego działania. Jednorazowe napełnienie zapewnia prawidłowe odciążenie i gwarantuje tym samym równomierną siłę nacisku – podstawowy warunek dla optymalnej ochrony paszy i darni.

Centralne zawieszenie obydwu kosiarek umożliwia wychylenie  +/- 22°. Aby zapewnić optymalne wykorzystanie szerokości roboczej, do wyboru w przypadku NOVACAT 302 są dwa ramiona, pasujące albo do 3 m albo do 3,50 m szerokości kosiarki przedniej. Kosiarka jest stabilizowana przez mały siłownik uniemożliwiający kołysanie. Ułatwia to nawrót i zapewnia bezpieczeństwo i stabilność na uwrociu i podczas transportu.

Gdy podczas pracy kosiarka uderzy w przeszkodę, zintegrowane w maszynie mechaniczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe wychyla ją w tył o kąt 15°. Dzięki dużemu zakresowi wychylenia, o 1 m, kosiarka jest efektywnie chroniona przed ciężkimi uszkodzeniami. Jazda w tył powoduje ponowne ustawienie maszyny do pozycji roboczej.

poettinger novacat 302 2 Nowe kosiarki tylne NOVACAT 262 i 302 firmy Pöttinger

Przyjazne serwisowanie to w firmie Pöttinger sprawa priorytetowa: wałki przegubowe maja duże interwały smarowania (150 h), dostępność do belki koszącej dzięki wielkowymiarowej składanej osłonie jest optymalna, można szybko i łatwo wymienić noże.

Obydwa modele NOVACAT 262 i 302 występują również ze spulchniaczem palcowym ED lub zgniataczem walcowym RC. Spulchniacz ED jest wyposażony w stalowe palce z gumowymi amortyzatorami. Nowa pozycja blach wlotowych, jak również zaokrąglona forma pokrywy spulchniacza zapewniają perfekcyjny przepływ paszy i odkładanie luźnego i równomiernego pokosu. Zapewnia to szybki i równomierny proces schnięcia. Konserwacja spulchniacza dzięki wyprowadzonemu na zewnątrz przewodowi smarowania rotora, jak również przez zamieszczenie na zewnętrz napinacza pasków jest prosta i komfortowa. Zgniatacz walcowy RC został przejęty z innych modeli kosiarek i charakteryzuje się nowym, ale już sprawdzonym profilem.

Nowe kosiarki NOVACAT 262 i 302 zapewniają również prawidłowe formowanie pokosu w każdych warunkach pracy. Są cztery możliwości formowania pokosu: szerokie rozłożenie pokosu bez tarcz pokosu, tarcze pokosu zewnętrzne (opcja), dwustronne tarcze pokosu lub dodatkowe tarcze pokosu.

źródło: Pöttinger