Najważniejszą nowością typoszeregów 1.000 jest Roller Drill System ( RDS) z nowymi redlicami RoTeC-Control oraz nowym zagarniaczem rolkowym. RDS zabezpiecza precyzyjny siew także przy wysokich prędkościach roboczych. Nowością jest tu możliwość wyposażenia maszyn w rozstaw redlic co 16,6 cm.

Przy nowym Roller Drill System obowiązuje filozofia „precyzyjne wałowanie, precyzyjny siew, elastyczne przykrycie“. Amazone dokładnie dostosowała tu wzajemną pracę klinowego wału pierścieniowego, redlic RoTeC-Control i zagarniacza rolkowego lub dokładnego. Klinowe wały pierścieniowe najpierw pasmowo zagęszczają glebę dokładnie wzdłuż redlin wysiewu. W tych gładkich śladach redlice rolkowe RoTeC-Control biegną wyjątkowo spokojnie tworząc bardzo dokładne redliny wysiewu, przed ułożeniem nasion na ugniecionym dnie redliny. Za redlicami podąża zagarniacz rolkowy lub dokładny, przykrywający nasiona luźną glebą względnie, przy zagarniaczu rolkowym, dodatkowo je dociskający. Nacisk rolek zagarniacza ustawiany jest niezależnie od nacisku redlic a gdy to konieczne, rolki zagarniacza można całkowicie podnieść.

Szczególną zaletą redlic RoTeC-Control jest zamontowana na każdej redlicy tarcza regulacyjna głębokości Control 10 o grubości 10 mm albo tarcza Control 25 o grubości 25 mm. Ze względu na to, że tarcze zamontowane są bezpośrednio na redlicach wysiewających, to w porównaniu do innych systemów redlic wyposażonych w rolki zamontowane za redlicami , pozwalają na wyraźnie precyzyjniejsze utrzymywanie głębokości siewu. Sięgający do 35 kg nacisk redlic jest rzeczywistym naciskiem, wyższym niż w innych redlicach, gdyż nie rozkłada się na rolkę zamontowaną z tyłu redlicy i redlicę lecz działa wyłącznie na redlicę. Przy rzepaku i roślinach wczesnego siewu można w czasie suszy bez żadnych problemów pracować z małym naciskiem redlic.

Dodatkowo, wszystkie maszyny posiadają duże, komfortowe stopnie, szerokie platformy załadowcze i zoptymalizowane uchwyty oraz układ regulacji zagarniaczy, co jeszcze bardzie poprawia wygodę obsługi.

Podobnie, jak w poprzednich typoszeregach, nowe siewniki można agregatować z różnymi maszynami uprawowymi, wałami i systemami redlic tak, aby wyposażenie było optymalnie dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika. Na przykład brona wirnikowa i zębaty wał ugniatający tworzą doskonały zespół z redlicami WS do siewu po orce. Do siewu w mulcz zalecane jest połączenie złożone z kultywatora wirnikowego, klinowego wału pierścieniowego z nowym Roller-Drill-System.

{gallery}Amazone siewniki 2011{/gallery}

źródło: Amazone

foto: Amazone