Nowe rampy marki Joskin do mniejszych wozów asenizacyjnych

Nowe rampy Joskin do mniejszych wozów asenizacyjnych

JOSKIN rozszerzył gamę swojego osprzętu tylnego o dwa nowe modele: Penditwist Basic – rampę z wężami wleczonymi dostosowaną do nawożenia upraw i Pendislide Basic – rampę z płozami przeznaczoną do nawożenia użytków zielonych. Obie nowości są przeznaczone do wozów asenizacyjnych o małej pojemności.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że udane nawożenie polega na dostarczeniu prawidłowej dawki odpowiedniego nawozu we właściwym miejscu i czasie. Jednakże nie można tego przeprowadzić z powodzeniem, nie używając odpowiedniego sprzętu. Zresztą przy ciągle zaostrzających się przepisach, to kryterium przestaje być tylko opcją, ale stopniowo staje się obowiązkiem. Nawożenie nie jest działaniem obojętnym. Nieprawidłowo rozprowadzona gnojowica może uwalniać duże ilości amoniaku i to nie tylko przez klika godzin, ale również przez klika dni po rozlaniu. Takie straty amoniaku nie pozostają bez konsekwencji. Poza szkodliwym wpływem na środowisko naturalne ten gaz jest też główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który na ogół jest źle postrzegany przez otoczenie. Są również skutki finansowe. Dodatkowe koszty wynikające z zakupu sztucznych nawozów azotowych w celu uzupełnienia niedoborów są niebagatelne. Straty finansowe mogą dochodzić nawet do kilkuset euro na hektar.

JOSKIN już dawno zrozumiał, jaki potencjał kryje w sobie gnojowica i bardzo wcześnie zajął się doskonaleniem technik jej rozprowadzania. W efekcie, po ponad 30 latach, firma osiągnęła znaczną przewagę technologiczną w zakresie budowy wysokojakościowego osprzętu tylnego, koniecznego do prowadzenia zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki rolnej. Ta przewaga jest widoczna głównie w zakresie ramp z wężami wleczonymi występujących w ofercie firmy. Mają one na celu maksymalne ograniczenie kontaktu gnojowicy z powietrzem. Rozlewając ją jak najbliżej celu, zapobiegają jej rozpylaniu i w ten sposób w dużym stopniu umożliwiają ograniczenie strat amoniaku w wyniku ulatniania. Wydajność azotu jest wtedy znacznie większa, co przy okazji ogranicza koszty nawozów sztucznych i jeszcze zwiększa dokładność działania. W ostatnich latach popyt na tego typu produkty nie przestaje rosnąć, wynika to głównie z zapotrzebowania posiadaczy wozów asenizacyjnych bez podnośnika i ramy tylnej.

Nowe rampy Pendislide Basic i Penditwist Basic poza lżejszą konstrukcją, złożoną z profilowanych rur ze stali HLE, są całkowicie ocynkowane, co zapewnia im optymalną ochronę i gwarantuje długą eksploatację. Jako że rampy są przeznaczone do wozów o małej pojemności, ich wymiary zostały odpowiednio dostosowane. Każdy model jest więc dostępny w dwóch szerokościach roboczych: 6 m (24 wyjścia) lub 7,5 m (30 wyjść) z wężami w odstępach wynoszących 25 cm, które gwarantują równomierne rozprowadzanie gnojowicy. Rampy Pendislide i Penditwist Basic odróżniają się od innych modeli także wyraźną prostotą i praktyczną obsługą. Te cechy można zresztą docenić już podczas montażu na zbiorniku. Obydwie rampy nie wymagają podnośnika ani ramy tylnej na wozie. Są one tak zbudowane, aby można było je szybko zainstalować wprost na włazie o średnicy Ø 600 mm. Montaż polega na przykręceniu 2 ramion mocujących bezpośrednio do kątownika zbiornika. Dzięki tej właściwości obydwa nowe modele można łatwo zamontować zarówno na nowych jak i na wcześniej zakupionych wozach asenizacyjnych, bez konieczności dodatkowego wyposażenia adaptacyjnego. Pasują one również do modelu ALPINA 2 i MODULO 2, o ile średnica kół wozu nie przekracza 1.820 mm. W przypadku gdy wóz ma podnośnik, rampy można zamontować także na tym podnośniku.

Należy dodać, że nazwa Basic wynika wyłącznie z troski o prostotę. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to te modele mają wiele cech sprzętu wysokiej klasy, które spodobają się większości użytkowników. W rampę jest wbudowane urządzenie kontrolujące, które podłącza się bezpośrednio do ciągnika. Do prawidłowego funkcjonowania konieczny jest tylko przewód zasilający, powrót wolny, sygnał Load Sensing (odłączany) i gniazdo elektryczne. Także w tym zakresie niepotrzebne jest żadne przygotowanie wozu asenizacyjnego. Rampę można również zamówić bez urządzenia Automate, w przypadku gdy ma być podłączona bezpośrednio do wozu, który ma już to urządzenie.

JAK DOKONAĆ WYBORU?

Mimo że obie rampy mają wspólną podstawową konstrukcję, każda z nich wyróżnia się innym zastosowaniem, pozwalając zaspokoić konkretne potrzeby:

Rampa Penditwist Basic ma znaczące zalety agronomiczne: węże spustowe rozprowadzające gnojowicę naglebowo umożliwiają jej rozlewanie u podstawy roślin, nie powodując spowolnienia ich wzrostu. Dzięki takiemu systemowi, kontakt lotnych cząstek gnojowicy z powietrzem jest ograniczony do minimum. Parametry tej rampy czynią z niej osprzęt doskonale dostosowany do nawożenia upraw.

Rampa Pendislide Basic będzie bardziej odpowiednia do nawożenia użytków zielonych. Jest wyposażona w wytrzymałe na zużycie płozy z etalonu, które wywierają stały nacisk na podłoże dzięki systemowi listew na sprężynach. Rozgarniając rośliny, płozy gwarantują precyzyjne dostarczenie składników odżywczych jak najbliżej korzeni, bez ochlapywania liści i zanieczyszczania paszy.

Gdyby klienci mieli zróżnicowane potrzeby lub ich potrzeby z czasem uległyby zmianie, kupno obu modeli rampy w żadnym wypadku nie będzie konieczne, gdyż przewidziano zestaw umożliwiający adaptację płóz rampy Pendislide Basic na modelu Penditwist Basic. Będzie on proponowany w opcji.

źródło: JOSKIN