Nowe silniki w kombajnach CLAAS AVERO

Dzięki nowym silnikom kombajny AVERO są teraz zgodne ze standardem emisji Stage V. Ponadto zmieniony układ urządzeń kontroli emisji w komorze silnika poprawia dostęp podczas konserwacji.

Zarówno AVERO 240, jak i AVERO 160 są teraz wyposażone w nowy silnik, Cummins B6.7, który przy pojemności 6,7 litra rozwija moc 213 KM w większym modelu i 167 KM w mniejszym. W porównaniu z poprzednimi modelami liczby te oznaczają wzrost mocy odpowiednio o 8 KM i 9 KM. Zgodność z normą emisji Stage V osiąga się za pomocą technologii SCR i DPF o pojemności zbiornika mocznika wynoszącej 49 litrów. Żaden model nie jest wyposażony w recyrkulację spalin.

Układ oczyszczania spalin dla nowego silnika zajmuje znacznie mniej miejsca. W rezultacie poprawiono dostępność do konserwacji. Zewnętrznie zmiana ta znajduje odzwierciedlenie w zmniejszonej wysokości pokrywy silnika, która jest teraz na tym samym poziomie, co zamknięty zbiornik ziarna.

AVERO 160 ma bęben młócący o szerokości 1060 mm i średnicy 450 mm. AVERO 240 jest wyposażony w system omłotu APS ( System Przyspieszonej Separacji Wstępnej). Separację resztek ziarna w AVERO 240 i 160 wykonują cztery wytrząsacze słomy z czterema stopniami.

Duży zbiornik ziarna jest kolejnym czynnikiem zwiększającym wydajność. Pojemność zbiornika ziarna teraz wynosi 5600 litrów. Czas rozładunku wynosi mniej niż dwie minuty. Operator ma dobry widok na zbiornik ziarna, a pobieranie próbek ziarna można łatwo przeprowadzić.

Mocowanie przyrządu żniwnego jest takie same jak w kombajnach LEXION, zawiera centralne wielozłącze, praktyczny system centralnego zamka i ochronne zawieszenie przedniego mocowania. Dzięki temu można montować wszystkie standardowe przyrządy żniwne CLAAS od C 680 do C 370, a także przyrząd żniwny VARIO V 620, V 560 lub V 500.

Oba modele są również dostępne fabrycznie ze składanym przyrządem żniwnym C 450. Zalety składanych przyrządów żniwnych to m.in. wyeliminowanie potrzeby dołączania i odłączania przyrządu żniwnego, optymalne prowadzenie kombajnu z doskonałą widocznością i płynne przemieszczanie maszyny z pola na pole praktycznie bez przestojów. Również podczas transportu, czy to na polach, wąskich drogach, czy w gęstym ruchu, składane przyrządy żniwne zapewniają doskonałą widoczność i właściwości transportowe.

Przestronna i ergonomiczna kabina sprawia, że w AVERO 160 dzień pracy jest mniej uciążliwy. Od ustawienia przyrządu żniwnego i regulacji klepiska omłotu po kontrolę zwrotów – z kombajnu można sterować i monitorować cały kombajn. Wszystko to odbywa się za pomocą przyjaznych dla użytkownika elementów sterujących, takich jak dźwignia wielofunkcyjna i regulowana kolumna kierownicy. SYSTEM INFORMACYJNY CLAAS (CIS) informuje operatora o kluczowych danych maszyny od wyświetlacza poziomu paliwa i temperatury po dane liczbowe dotyczące prędkości przepływu, prędkości wentylatora i prędkości bębna młócącego.

 

Źródło: CLAAS