Nowe szerokości robocze brony posiewnej HORSCH Cura ST

Nowe szerokości robocze Cura 6 ST i Cura 9 ST są zbudowane z trzech części, dzięki czemu w przypadku pracy na polach o nieregularnych granicach można pracować tylko z jednym skrzydłem, podczas gdy drugie podniesione jest do góry. Wysokość transportowa nie przekracza czterech metrów. Dzięki temu seria Cura ST zawieszana na TUZ-ie zastępuje szerokości robocze maszyn ciągnionych o szerokościach: 6 m, 9 m, 12 m, 13,5 m, 15 m oraz 24 m. Cura ST wzbudza podziw wysoką wydajnością powierzchniową i doskonałą stabilnością, a także solidną i odporną na skrzywianie konstrukcją.

Wynika to głównie z zamkniętej konstrukcji ramy wykonanej z rur o przekroju kwadratu. Maksymalna wysokość ramy wynosząca 450 mm umożliwia bronowanie nawet wysokich upraw. Cura ST jest jedną z kluczowych maszyn w przypadku rolnictwa hybrydowego i sektora ekologicznego. Zęby są pojedynczo łączone i indywidualnie sprężynowane, a dzięki szerokiemu łożyskowaniu bardzo stabilne po bokach. Ich kąt pracy można regulować za pomocą kół podporowych o regulowanej wysokości. Bronę Cura 12-15 ST wspiera aż do jedenastu kół podporowych, zaś tylne koła podporowe można opcjonalnie wyposażyć w zgrzebło pracujące dokładnie w śladzie brony posiewnej. Zęby zostały przesunięte w celu centralnego przyłożenia siły, dzięki czemu ząb konsekwentnie podąża swoim torem.

Opcjonalnie dostępne są również zęby brony pokryte powłoką z twardego metalu jako zęby do pracy w mulczu z większym kątem nachylenia zęba dla dużej ilości resztek pożniwnych lub bardzo lekkich gleb. Opcjonalnie można też regulować nacisk palców bezstopniowo hydraulicznie, przy czym hydrauliczna regulacja nacisku zębów jest seryjna. Cura ST została także opcjonalnie wyposażona w zawory elektromagnetyczne, co pozwala zaoszczędzić hydrauliczną jednostkę sterującą. W przypadku ciągnionej brony Cura 24 ST nacisk zębów i położenie kół podporowych można bezstopniowo regulować przez ISOBUS.

Sprężyny są umieszczone nad ramą, co umożliwia oszczędne bronowanie wysokich łanów dzięki większemu prześwitowi. Podwójna sprężyna z delikatniejszą sprężyną umieszczoną wewnątrz i cięższą na zewnątrz pozwala na duży zakres roboczy wynoszący od ok. 500 g do ok. 5000 g nacisku zębów. Seryjnie zabudowana pozycja do pracy na uwrociach w Cura 9 aż do 15 ST ma wiele zalet. Dzięki lekko zgiętym w górę skrzydłom bocznym klient może wygodnie skręcać bez uszkadzania roślin. Ustawione pod kątem skrzydła boczne są na polu ustawiane w pozycji pływającej, co zapewnia dobre dopasowanie do podłoża każdej części ramy.

Dzięki Cura ST HORSCH oferuje rolnikom maszynę o wysokiej precyzji i trwałości w różnych warunkach, a ponadto łatwą w obsłudze

 

źródło: HORSCH