Nowość SatAgro: plan nawożenia dla ekoschematów i rolnictwa precyzyjnego

SatAgro, polska platforma satelitarnego monitoringu stanu upraw, wprowadza nową funkcjonalność. To tworzenie planu nawożenia, w pełni kompatybilne z zasadami ekoschematów i wymogami rolnictwa precyzyjnego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Marka SatAgro jest już dobrze znana polskim i zagranicznym rolnikom. To satelitarny monitoring upraw rolnych i rolnictwo precyzyjne. Pozwala zalogowanemu użytkownikowi m.in. na wykrywanie anomalii w uprawie oraz planowanie nawożenia i ochrony.

Do dotychczasowych praktycznych funkcjonalności platformy – takich jak monitoring, mapy aplikacyjne, dziennik wydarzeń i zabiegów, itp. – SatAgro wprowadza nowość. To możliwość tworzenia planu nawożenia. Dodajmy: zgodnie z zasadami ekoschematów i wymogami rolnictwa precyzyjnego.

W ten sposób SatAgro wychodzi naprzeciw polskim rolnikom, którzy potrzebują precyzyjnego narzędzia pozwalającego im sprostać wyśrubowanym od stycznia br. nowym wymogom Wspólnej Polityki Rolnej. A jest o co walczyć, bo bez przystąpienia do programu ekoschematów rolnik straci ok. 25% pieniędzy z dotychczasowego poziomu płatności bezpośrednich.

SatAgro fertilisation plan pl Nowość SatAgro: plan nawożenia dla ekoschematów i rolnictwa precyzyjnego

Wbudowany w SatAgro plan nawożenia uwzględnia prawne wymagania dotyczące ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Opracowania takiego planu nawożenia (NPK, Mg, wapnowanie) wymagać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Plan może być wykonany dowolnie, w tym przy użyciu specjalistycznego narzędzia. A takim narzędziem jest właśnie platforma SatAgro.

Teraz, wyposażona w nową i skrojoną pod ekoschematy funkcjonalność podnosi optymalizację nawożenia na wyższy poziom. Dlaczego? Bo wszystkie precyzyjne zabiegi agrotechniczne definiowane w platformie są teraz dodatkowo spięte klamrą planu nawożenia.

Plan nawożenia w wydaniu SatAgro:

  • uwzględnia zmienność plonu i zasobności gleby;
  • uwzględnia nawożenie naturalne, resztki pożniwne i międzyplony;
  • jest w pełni zgodny z rozbudowanym ekoschematem „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”, a parametry zdefiniowane w nowych aktach prawnych i wytycznych, są dodatkowo podpowiadane użytkownikowi.

Warto zaznaczyć, że wszystkie pola i elementy ekoschematu, które wskaże użytkownik, można udokumentować w SatAgro. Uwaga: łącznie ze zdjęciami, które w apce SatAgro same przypinają się do odpowiedniej lokalizacji na polu.

Tworząc nową funkcjonalność poszliśmy dość niestandardową drogą: od szczegółu do ogółu. Ten szczegół to pojedynczy zabieg precyzyjny. Poświęciliśmy dużo wysiłku, by użytkownicy naszych usług mieli maksymalną kontrolę nad procesem reagowania na zmienność uprawy. Sporo wyzwań dotyczyło automatycznej obróbki danych satelitarnych oraz kompatybilności z różnymi typami maszyn. Uzyskaliśmy jednak założony cel, a plany nawożenia wykonane w oparciu o naszą platformę prezentują spodziewany efekt w przestrzeni, w 3D – mówi dr Przemysław Żelazowski, założyciel SatAgro sp. z o.o.

Jak to działa w praktyce? Rolnik tworzy on-line na platformie SatAgro plan dla danego pola, dla którego wcześniej określił typ uprawy i zakładany plon. Po utworzenia planu, który na platformie jest po prostu „nowym typem zabiegu”, system łączy wszystkie dostępne mu informacje dotyczące danego pola. W tym – także właściwe zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Dla wybranej działki platforma pozwala opcjonalnie zdefiniować:

  • strefy zmiennego plonowania – wyznaczone na podstawie zdjęć satelitarnych lub map z kombajnu;
  • wizualizuje spodziewany plon na mapie – dla uzyskania bardziej realistycznego odwzorowania podejmowanej decyzji;
  • uwzględnia strefy zmiennej zasobności gleby.

Ile wysiłku wymaga zdefiniowanie planu nawożenia, decydując się na SatAgro? Niewiele. W zasadzie w ciągu pierwszej godziny od zdefiniowania pola uprawnego na koncie SatAgro można mieć już gotowy plan nawożenia. Zwłaszcza w przypadku zawartości azotu mineralnego. W zależności od klasy gleby można bowiem oprzeć się o pewne założenia, nawet bez konieczności wykonania prób glebowych. Pozwala zresztą na to sam ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.

Dla pozostałych pierwiastków: fosforu, potasu, magnezu i ewentualnie też wapnia, wymagane już będą aktualne wyniki analizy zasobności gleby. Gdy już są, można je łatwo zintegrować z kontem SatAgro.

Firma SatAgro deklaruje pomoc w zorganizowaniu analizy glebowej, najlepiej przy wykorzystaniu stref wyznaczonych na zdjęciach. Pomoże także przy stworzeniu planu lub integracji tego narzędzia w ramach indywidualnego konta. Wszystko po to, aby przejście na nowy sposób zarządzania zabiegami uprawowymi i rozliczania się z nich przez ARiMR było jak najmniej kłopotliwe, i żeby miało przełożenie na realne korzyści dla użytkownika platformy SatAgro.

 

źródło: SatAgro Sp. z o.o.