Nowości w kombajnach ziemniaczanych GRIMME

 

Firma GRIMME, legendarny producent kombajnów ziemniaczanych wprowadziła szereg nowości i udoskonaleń w swoich maszynach. Swoje innowacyjne systemy i modyfikacje zaprezentuje na wystawie rolniczej Agritechnica w Hanowerze.

 

GentleFlow: Innowacyjny system przepływu masy w 4-rzędowych kombajnach do ziemniaków

System GentleFlow w 4-rzędowym kombajnie zapewnia wydajny, chroniący ziemniaki przepływ masy z minimalnym ryzykiem tworzenia się zatorów. Tradycyjne systemy składają się z dwóch sekcji wyorujących po dwa rzędy. W rezultacie operator ma gorszą widoczność zespołów roboczych, większe jest też ryzyko zatorów już podczas wyorywania ziemniaków, zapotrzebowanie na czynności konserwacyjne jest również wyższe.

Grimme oferuje zespoły wyorujące z separatorami pracującymi na całej szerokości. Dzięki temu wykorzystuje się mniej łożysk, układów napędowych itd. zmniejszając wyraźnie potrzebę wymiany części i prac koserwacyjnych. Do uchwytu tylnej osi o szerokości 20 cm są przymocowane dwa napędzane gumowe wałki rozdzielające delikatnie strumień masy. W kombinacji z wałkiem odrywającym pracującym na całej szerokości między pierwszą a drugą taśmą odsiewającą zapewnia to swobodny przepływ masy. Za uchwytem osi ziemniaki są przenoszone na całej szerokości w delikatny sposób na kolejne separatory.

 

ComfortDrive: Aktywna amortyzacja drgań do kombajnów ziemniaczanych

Kombajny do zbioru ziemniaków z bocznym wykopem i kombajny samobieżne, wyposażone w wielkogabarytowe opony, mają tendencję do silnych drgań. Zjawisko to zmniejsza wydajność wykopu i zmniejsza komfort pracy dla osób przy stole przebierczym. Aktywna amortyzacja drgań ComfortDrive umożliwia eliminację takich negatywnych zjawisk, a jednocześnie zwiększenie prędkości zbioru nawet o 30 %. Brak amortyzacji drgań prowadziłby do konieczności montażu dwóch kół o różnej sprężystości, aby zapobiec rozhuśtaniu maszyny. Jednak między innymi wąskie koła bliźniacze powodują niewskazane zagęszczanie gleby. Aktywne sterowanie siłownikiem nachylenia pozwala na stałe utrzymanie maszyny w poziomej pozycji umożliwiając zbiory przy prędkości powyżej 5 km/h bez drgań. Ponadto przy większych prędkościach jazdy wielkogabarytowe opony pozwolą zmniejszyć zagęszczenie gleby, co przyczyni się do poprawy warunków pracy i wydajności pracy personelu pracującego na kombajnie. System ComfortDrive jest dostępny opcjonalnie przy 2-rzędowym kombajnie SV 260 i 2-rzędowym samobieżnym VARITRONIE 200 i 270.

 

NOWOŚĆ: płynny zbiór z VarioDrive

VarioDrive to układ napędowy do kombajnów ziemniaczanych umożliwiający po raz pierwszy płynne dostosowanie prędkości taśm odsiewających do panujących warunków roboczych przy mechanicznym napędzie podstawowym oraz w przypadku zatoru rewersję za pomocą naciśnięcia przycisku.

 

Tradycyjne systemy posiadają napęd wyłącznie mechaniczny lub wyłącznie hydrauliczny. Zalety napędu mechanicznego to wysoka sprawność, efektywność energii i korzystna cena. Natomiast zaletą napędów hydraulicznych jest płynność ustawień i rewersji oraz bardziej komfortowa obsługa. Zalety jednego napędu są wadą drugiego. Konstruktorom Grimme udało się w VarioDrive połączyć zalety obu systemów i wyeliminować wady. 

VarioDrive składa się z przekładni planetarnej z silnikiem hydraulicznym i wielkością nie odbiega od tradycyjnej przekładni mechanicznej. W porównaniu z systemami hydraulicznymi sprawność VarioDrive jest o około 20 % wyższa, co pozwala na oszczędność paliwa o średnio 1 litr na godzinę. Cena VarioDrive nie jest wyższa od ceny napędu hydraulicznego. Innowacyjny układ napędowy został z powodzeniem przetestowany przez Grimme i będzie zaprezentowany na Agritechnica.

 

AirSep: oddzielanie kamieni i brył za pomocą strumienia powietrza

Na targach Agritechnica 2013 pneumatyczny separator AirSep, oddzielający z ziemniaków bardzo skutecznie i bardzo delikatnie kamienie, wilgotne bryły ziemi i łęciny, został nagrodzony złotym medalem. W ciągu minionych dwóch lat dokonano wielu udoskonaleń dotyczących skuteczności oddzielania, efektywności energetycznej, emisji hałasu i kurzu, rozmiarów itp. We współpracy z amerykańską spółką-córką Spudnik w separator AirSep wyposażono już ponad 100 ciągnionych kombajnów do ziemniaków i urządzeń stacjonarnych, użytkowanych głównie w Rosji, USA, Kanadzie i w Chinach.

Firma Grimme przetestowała w Niemczech i zagranicą z bardzo dobrym wynikiem i zaprezentowała w ubiegłym roku na targach Grimme Technica wyposażone w AirSep kombajny ciągnione SV 260 i SE 260. Doświadczenia z tych testów przyczynią się do innowacyjnych rozwiązań. Na rynku europejskim należy uwzględnić wiele przepisów prawnych dotyczących emisji hałasu, zachowania przepisów normy maszynowej i ograniczeń dotyczących ruchu po drogach publicznych. Pomimo tych wyzwań na Agritechnice 2017 zostaną zaprezentowane pierwsze dopuszczone w Europie kombajny do ziemniaków z separatorem AirSep.

 

 

źródło: Grimme