Nowości zielonkowe Pöttinger 2022 – zgrabiarka taśmowa MERGENTO VT 9220

Pöttinger ponownie poszerzył swoją bogatą ofertę o kolejną maszynę. Nowa zgrabiarka taśmowa MERGENTO VT 9220 (o szerokości roboczej do 9,20 m przy odkładaniu pokosu środkowego i 8,70 m przy odkładaniu pokosu bocznego) została skonstruowana do pracy w lucernie i w koniczynie, w różnych kulturach roślinnych, od trwałych użytków zielonych po słomę. Nowy specjalista od zbioru wszystkich rodzajów pasz będzie dostępny już od 1. sierpnia 2022 r.

Liczy się każdy liść

MERGENTO zbiera paszę przy pomocy podbieracza. Brud i kamienie pozostają na polu. Pasza, w chroniący ją sposób i bez kontaktu z ziemią, jest przenoszona przez taśmy poprzeczne w kierunku pokosu. Szczególnie przy suchych, bogatych w liście roślinach zgrabiarka taśmowa Pöttinger minimalizuje straty przez to, że zebrana masa nie jest przenoszona nad ziemią. W efekcie pasza jest bardziej zasobna w energię, surowe białko i ma mniejszą zawartość surowego popiołu.

Optymalny przepływ masy

Sercem zgrabiarki taśmowej MERGENTO jest zespół przenoszący paszę. Perfekcyjnie dopasowany system zapewnia, również przy krótkiej paszy, równomierny przepływ masy i perfekcyjnie uformowany pokos. System składa się z podbieracza, rolki i taśmy poprzecznej.

Sześciorzędowy, krzywkowy podbieracz gwarantuje maksymalną wydajność zbioru, zapewniając jednocześnie małe zanieczyszczenie paszy. Materiał jest delikatnie zgrabiany przez nadążne palce i następnie przenoszony na taśmę poprzeczną. Dzięki sterowaniu po krzywce palce zanurzają się krótko przed taśmą. Punkt przekazania paszy jest położony 120 mm wyżej niż taśma poprzeczna. Dzięki temu pasza samoczynnie opada na taśmę. Dodatkowo kolejna porcja paszy powoduje przesunięcie i dodatkowe wypełnienie taśmy.

Zarówno podczas jazdy po stoku, jak również przy krótkiej paszy zapewnione jest stuprocentowe działanie.

Podwozia rolkowe znajdują się bardzo blisko palców podbieracza, co zapewnia idealne kopiowanie nierówności pola. Centralne, ruchome zawieszenie taśmy gwarantuje stałe odciążenie na całej szerokości roboczej. Jest ono również podstawą dla trójwymiarowego kopiowania nierówności terenu. Wyrafinowana kinematyka ramienia, z trzema siłownikami hydraulicznymi reaguje błyskawicznie na każdą nierówność pola. W przypadku zgrabiania do środka, zakres wychylenia wynosi +475 mm do -195 mm, natomiast stopień pochylenia waha się od +30 stopni do -13 stopni. Pochylenie w kierunku jazdy może się dopasowywać w zakresie +11,5 do 0 stopni.

Na uwrociu taśmy poprzeczne MERGENTO są wyłączane automatycznie. Po nawrocie i przystąpieniu do pracy, taśmy również automatycznie się uruchamiają. Dzięki temu zarówno proces rozpoczęcia odkładania pokosu , jak i jego zamknięcia jest precyzyjny. To pozwala również na istotną oszczędność czasu, bo na końcu pokosu taśmy nie muszą pracować. Czas opóźnienia załączenia się taśm można komfortowo dopasować przez terminal obsługi w kabinie ciągnika.

Komfort obsługi i maksymalna elastyczność zastosowania

Kierunek obrotów i pozycja obydwu taśm poprzeczny można wygodnie ustawić z kabiny ciągnika. Nowe MERGENTO VT 9220 daje możliwość, w zależności od kształtu pola, ilości paszy i maszyn, które będą pracowały w następnej kolejności, odłożenia pokosu po środku, z boku, z lewej lub prawej strony, dwóch pojedynczych pokosów, przesuwania od środka na zewnątrz oraz szybkiego załadunku.

Źródło: Pöttinger