Nowy kultywator uniwersalny do uprawy głębokiej Bednar FENIX FO_PROFI

Od kilku lat trwały próby przebudowy i rozwoju kultywatora uniwersalnego FENIX. Kultywator ten cieszył się dużą popularnością zarówno dużych firm rolniczych jak i mniejszych rolników. Po kilku próbach znalezienia kompromisu pomiędzy ekonomią i technologią powstał nowy BEDNAR FENIX FO_PROFI.

 

Próby udoskonalenia maszyny dotyczyły głównie rodzaju zabezpieczenia, sposobu zawieszenia tylnych wałów doprawiających, ułożenia słupic roboczych oraz możliwości rozbudowy szerokości roboczej. Najwięcej czasu zabrało znalezienie kompromisu cenowego, bo pomysły na udoskonalenie maszyny były znakomite, trzeba było to jeszcze ubrać w ramy ekonomiczne. – Vit Hadrava, Szef Działu Rozwoju Produktu.

Nowy projekt kultywatora uniwersalnego FENIX FO_PROFI zawiera kilka ważnych zmian. Za najważniejsze możemy chyba uznać rozszerzenie możliwości zabezpieczenia słupic roboczych. Dotychczas przy układaniu specyfikacji maszyny operowało się trzema zabezpieczenia, tradycyjnym kołkowym, oraz dwoma sprężynowymi. Sprężyna pozioma o niższym momencie wyzwolenia oraz podwójna sprężyna pionowa o momencie wyzwolenia 450 kg.

Dziś mamy już 550 kg wyzwolenia, dzięki zabezpieczeniu hydraulicznemu, które spełnia doskonałą pracę i ochronę słupic roboczych, przy jednoczesnym zagwarantowaniu doskonałej uprawy, na najcięższych glebach. Dodatkowo zabezpieczenie sprężynowe zostało ograniczone do jednej możliwości, do sprężyny poziomej, ze zwiększoną wydajnością do 480 kg, oraz pozostało zabezpieczenie kołkowe, wciąż tradycyjne w kilku miejscach w Polsce. – Mikołaj Kubik, Dyrektor handlowy Polska, Polska Wsch.

maxresdefault Nowy kultywator uniwersalny do uprawy głębokiej Bednar FENIX FO PROFI

Kolejną ważną z punktu widzenia agrotechnicznego zmianą jest sposób montażu tylnego wału doprawiającego. W najnowszej wersji FENIXA FO wał zawieszony jest na równoległoboku, co daje nam ogromne możliwości w jakościowym doprawianiu gleby, po głębszej pracy. Przyczynia się do tego oczywiście doskonałe kopiowanie terenu i utrzymywanie docisku, dzięki geometrii pracy równoległoboku.

Odwiecznym dążeniem każdego rolnika jest, próba ograniczania kosztów funkcjonowania gospodarstwa pod każdym możliwym kątem. Czy to na materiale siewnym, nawozach, zasobach ludzkich i tak dalej. W przypadku dużych maszyn uprawowych, zawsze pojawia się kwestia dużego zużycia paliwa. Dlatego jestem bardzo zadowolony, bo FENIX FO_PROFI odpowiada na tą bolączkę, bardzo silnymi argumentami. Jest to ułożenie elementów roboczych w przekroju poprzecznym w kształcie litery „V” oraz własnoręczna zmiana szerokości roboczej o dwa metry, dzięki zestawowi do rozbudowy szerokości z 6,7 metrów do 7,9, lub odwrotnie. I już na koniec dodam tylko możliwość posiadania w maszynie podwójnych kół podporowych na przodzie maszyny – opowiada Mikołaj Kubik.

FENIX FO_PROFI posiada zestaw do własnoręcznej zmiany szerokości roboczej, pomiędzy 6 lub 8 metrów. Zestaw to przedłużenie zarówno sekcji słupic jak i poszerzenie szerokości roboczej wałów doprawiających i każdego elementu roboczego, który wymagany jest w konkretnym modelu. Operator może dowolnie regulować szerokością roboczą, aby osiągnąć optymalne warunki pracy, zarówno pod względem prędkości pracy jak i zużycia paliwa. W sytuacji ciężkich warunków można ująć metrów roboczych, a przy suchych, lekkich warunkach pracy maszynę można oczywiście powiększyć. Taka funkcja poprawia dodatkowo nasza sytuację w momencie zmiany ciągnika, gdyż regulacja 2 metrami szerokości roboczej pozwala nam na dostosowanie maszyny, do mocy ciągnika o jakieś 70-100 KM.

Ułożenie słupic roboczych w kształcie litery „V” pozwala na ograniczenia ilości paliwa potrzebnego na uprawienie pola. Ułożenie słupic w takich pozycjach powoduje zwiększenie ergonomii oraz poprawia jej efektywność. Maszyna przy samym ruszeniu gleby jest zdecydowanie „ostrzejsza” i już na samym początku zapotrzebowanie na moc jest zdecydowanie mniejsze. Ale efekty widać nie tylko podczas startu maszyny, tylko podczas całego cyklu pracy. Maszyna nie stawia niepotrzebnych oporów i płynnie uprawia glebę.

 

Źródło: Bednar FMT