Płynny nawóz w siewnkach Väderstad Tempo L 8-24

Jako nowa opcja, siewnik punktowy Väderstad Tempo L 8-24 może być wyposażony w system nawożenia płynnego. System jest w pełni zintegrowany z maszyną, zbudowany z myślą o precyzyjnym siewie z dużą prędkością, z którego słynie Väderstad Tempo.

– Zauważyliśmy zapotrzebowanie rolników na dodatkowe nawożenie za pomocą siewnika Tempo. W tym celu zaprojektowaliśmy system nawozów płynnych, który pasuje do wydajności siewnika Tempo. Obejmuje to łatwe ustawienie, pełną kontrolę i precyzję w każdym rzędzie, mówi Oskar Karlsson, dyrektor ds. zarządzania produktem siewników w Väderstad.

Nowy system posiada zbiornik z tworzywa sztucznego o pojemności 2 000 litrów na płynny nawóz. Płynny nawóz może być aplikowany w rzędzie siewnym za pomocą jednostek rzędowych lub obok rzędu siewnego za pomocą redlic nawozowych. Aby ułatwić pracę rolnikowi, system został zaprojektowany tak, aby umożliwić szeroki zakres różnych dawek nawozu płynnego bez konieczności wymiany dysz.

– Przykładowo, maszyna może obsługiwać standardowe dawki nawozów płynnych od 30 do 200 litrów na hektar bez zmiany dysz w maszynie, przy rozstawie rzędów 750 mm i prędkości jazdy 15 km/h, mówi Oskar Karlsson.

Aby kontrolować dozowanie płynnego nawozu, czujniki przepływu stale monitorują dawkę wyjściową. Wykorzystując informacje zwrotne w czasie rzeczywistym, system automatycznie utrzymuje wybraną dawkę.

Rolnik ustawia żądaną dawkę nawozu płynnego w litrach na hektar. Monitorując przepływ przez system, maszyna automatycznie kontroluje wydajność w trakcie pracy. Dzięki temu nie ma potrzeby kalibracji, mówi Oskar Karlsson.

System nawozów płynnych jest w pełni zintegrowany z systemem sterowania Väderstad E-Control opartym na iPadzie, dzięki czemu operator uzyskuje pełną kontrolę nad operacją siewu na polu. Podobnie jak w przypadku dozowania materiału siewnego, również w przypadku nawozów płynnych stosuje się wyłączanie rząd po rzędzie.

Napełnianie zbiornika nawozu płynnego może odbywać się za pomocą pompy zewnętrznej lub grawitacyjnie, alternatywnie za pomocą pompy pokładowej maszyny. Aby zapewnić bezpieczną pracę, maszyna jest wyposażona w zbiornik na wodę, system mycia i schowki na sprzęt ochrony osobistej.

Nowa opcja płynnego nawozu będzie miała swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w listopadzie 2023 roku. Będzie ona dostępna dla Tempo L 8-24 od października 2023 roku.

 

Źródło: Väderstad