Podobnie jak w przypadku mniejszego modelu, 10-karuzelowego przetrząsacza HIT 10.11 T i tu priorytetami nowej konstrukcji są najlepsze kopiowanie nierówności terenu, najmniejsze zanieczyszczenie paszy, perfekcyjna jakość przetrząsania i wysoki komfort obsługi. Nowy HIT 12.14 T troszczy się nie tylko o najlepszą jakość pracy, ale zapewnia też wysoka wydajność: z 12 karuzelami i szerokością roboczą 12,70 m przetrząsacz ten oferuje nowy wymiar wydajności.

peottinger hit12.14big Pöttinger prezentuje: przetrząsacz extra klasy   HIT 12.14 T.

Podwozie jak przy HIT 10.11 T pozostaje na ziemi zarówno podczas pracy, na uwrociu jak i podczas transportu. W przeciwieństwie do innych rozwiązań technicznych w przetrząsaczach, ma to swoje zalety: po pierwsze podczas pracy maszyna nie jest obciążona dodatkowym ciężarem przez złożone nad nią podwozie, przez co zagwarantowana jest równomierna wysokość robocza palców. Rozwiązanie to zapewnia optymalną jakość paszy i dużą żywotność maszyny. Po drugie podwozie HIT 12.14 T umożliwia uzyskanie pozycji na uwrociu. Duże ogumione koła, rama jezdna jak również idealny zaczep dyszla troszczą się o spokojna jazdę i komfort jazdy w każdej sytuacji. Na życzenie dostępny jest zaczep na cięgłach dolnych, który zapewnia większą zwrotność. Z zaczepem na cięgłach dolnych HIT 12.14 T wiernie kopiuje ślad ciągnika. Dzięki spokojnej jeździe i perfekcyjnemu mechanizmowy składania do transportu możliwe jest uzyskanie wysokiej prędkości jazdy. Boczna osłona składa się automatycznie do góry, przez co w transporcie nie zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego. Obydwa koła podwozia służą jednocześnie jako „ponadwymiarowe“ koła kopiujące. Koła te perfekcyjnie prowadzą przetrząsacz nad nierównościami terenu. Pozycja dyszla nie gra przy tym żadnej roli, obojętnie czy przetrząsacz znajduje w tym momencie w dole czy tez na górce, zawsze jest prowadzony przez obydwa duże koła podwozia. W kwestii kopiowanie nierówności terenu firma Pöttinger nie uznaje żadnych kompromisów. Każda karuzela jest prowadzona przez przegubowe ramie umożliwiające optymalne dopasowanie do pofałdowania terenu i zapewniające czystą pasze. W pozycji na uwrociu karuzele są blokowane przez siłownik, co zapewnia bezpieczeństwo i stabilność.

Limfatic plusniepowtarzalne podnoszenie karuzeli

W nowym HIT 12.14 T zainstalowano również niepowtarzalne podnoszenie karuzeli na uwrociu „Liftmatic plus“ : karuzele są najpierw ustawiane przez podwójny siłownik przez kulisę w pozycji poziomej, a następnie unoszone w górę. To inteligentne, hydrauliczne sterowanie podnoszeniem zapobiega uderzaniu lub drapaniu w ziemi przez palce. Zabrudzenie paszy jest przez to znacząco mniejsze a jakość pracy większa – w rezultacie mamy czystą paszę. Liftmatic plus redukuje również obciążenie palców i zapotrzebowanie mocy, co zwiększa żywotność i wydajność maszyny.

Podnoszenie na uwrociu umożliwia duży prześwit, co z kolei zwiększa możliwości sterowania maszyną. Ta zaleta nie oznacza tylko większego komfortu obsługi i jazdy, ale również elastyczność zastosowania przetrząsacza na polu , np. przy rowach nawadniających. Wysokość roboczą można łatwo przestawić przy pomocy korby.

Przy karuzelach i ramionach Pöttinger wykorzystał innowacyjne rozwiązania z HIT 10.11 T . Skręcona rama z wielkowymiarową rurą zapewnia najwyższej jakości stabilność. Karuzele są przymocowane przy pomocy 6 śrub do sąsiadującego segmentu. Godnym uwagi jest fakt, że w całej maszynie zastosowano jednakowe karuzele. O dodatkową stabilność troszczy się zupełnie nowa osłona. Stale smarowane pojedyncze i podwójne przeguby przenoszą skutecznie i płynnie siłę napędu na przekładnie karuzeli. Sprzęgło typu Power umożliwia wychylenie zew, karuzeli o kąt 180°. Do przetrząsania na skrajach można hydraulicznie wychylić w tył dwie karuzele po prawej stronie maszyny.

DynaTech – innowacyjne rozwiązanie firmy Pöttinger

Również w tym przetrząsaczu serce maszyny stanowi innowacyjne rozwiązanie DynaTech. Najlepszą jakość przetrząsania i perfekcyjne kopiowanie nierówności terenu gwarantuje średnica karuzeli od 1,42 m i po 6 ramion z nowymi , zakrzywionymi palcami. Ta niepowtarzalna geometria karuzeli oferuje szereg korzyści: pasza nie owija się, a ramiona pozostają czyste . Pasza jest bardziej chroniona i nie wytrzęsiona między ramionami, przez co powstaje mniej strat. To chroniące pasze przetrząsanie jest wynikiem pracy ramion ,,ciągnących” palce. Pozytywny efekt ubocznym to: ochrona palców i zwiększenie ich żywotności. Nowy model został również wyposażony w sprawdzone zabezpieczenie przeciw utracie palców. Nową formę mają talerze karuzeli: uchwyty palców leżą dokładnie na talerzu karuzeli i są dodatkowo skręcone z piastą. Jeszcze większa stabilność przy tym samym ciężarze. Kąt przetrząsania można zmieniać beznarzędziowo przy każdej karuzeli w trzech odstępach. Wszystkie karuzele są wyposażone w ogumienie 16×6,5-8 , które dzięki nowym ramionom jest lepiej chronione przed zanieczyszczeniem.

Firma Pöttinger wprowadzając na rynek nowy przetrząsacz extra- klasy HIT 12.14 T oferuje: innowacyjna technikę, większą wydajność i jednocześnie optymalna ochronę paszy i darni.

poettinger hit12.14 1 Pöttinger prezentuje: przetrząsacz extra klasy   HIT 12.14 T.

Źródło: Pöttinger