Poettinger Seed Complete – precyzyjna uprawa

Seed Complete jest odpowiedzią firmy Poettinger na oczekiwania rynku dotyczące tak zwanego Precision Farming.

Ogólnie pojęcie Precision Farming jest rozumiane jako proces zróżnicowanych i ukierunkowanych działań dostosowanych precyzyjnie do warunków na poszczególnych partiach pola. Celem jest uzyskanie możliwie najwyższego plonu przez precyzyjny siew i dostosowane do warunków zabiegi ochrony roślin i nawożenia (precyzyjne gospodarowanie na powierzchniach cząstkowych): przykładowo przez dopasowaną do miejsca ilość nasion na metr kwadratowy. Precyzyjne gospodarowanie pozwala oszczędzić paliwo i chronić środowisko naturalne przez ograniczenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin.

Prosty sposób działania Precision Farming

Z reguły system nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System) określa położenie maszyny uprawiającej na polu, po czym konfrontuje je z danymi pola. Na podstawie tych danych zostają określone odpowiednie zabiegi i ustawiona maszyna do ich wykonania (np. siewnik, rozrzutnik nawozów lub opryskiwacz). Podstawę stanowi tu zastosowanie cyfrowego systemu informatycznego.

Precison Farming niesie ze sobą korzyści dla planowania sposobu gospodarowania w przyszłości , zwiększa plonowanie, jak również wydajność i wynik ekonomiczny gospodarstwa.

Z tych względów również firma Poettinger dalej inwestuje w technikę siewu wprowadzając Seed Complete w siewnikach TERRASEM (od roku produkcji 12/2012 w maszynach typu C6 jako wyposażenie w opcji) – w postaci zmiennej regulacji ilości wysiewu.

Jak działa Seed Complete?

Ilość wysiewu jest automatycznie dopasowywana na podstawie kart aplikacji do warunków glebowych. Podstawą jest to, aby Klient posiadał cyfrową kartę swoich pól. Następnie może on przy pomocy własnej kartografii (oprogramowanie PC) załadować te karty i stworzyć karty aplikacji. Podstawą mogą tu być karty plonów kombajnów, próbki gleby (EM 38), dane satelitarne. Aby móc użytkować dane na terminalu CCI należy je następnie przekonwertować to formatu „ISOXML” i przenieść na nośnik USB. Ostatecznie dane można przenieść bezpośrednio z USB na terminal CCI. Oprócz terminalu CCI konieczne są anteny GPS (jeżeli nie jest w nie wyposażony ciągnik) jak również odpowiednie okablowanie. Teraz Seed Compete jest gotowy do pracy.

źródło: Poettinger