UNIWERSAL to system nadwozi wymiennych, gdzie jedno podwozie ramowe może obsługiwać kilka różnych nadwozi. Zestaw składa się z podwozia ramowego oraz nadwozi: skrzyni ładunkowej, zbiornika asenizacyjnego, skrzyni typu Mulda, rozsiewacza wapna, nawozów, piasku i soli, platformy do siana i słomy oraz rozrzutnika obornika.

pomot uniwersal skrzynia adunkowa POMOT   Premiera nowego nadwozia do systemu UNIWERSAL

Transport intermodalny wkracza do rolnictwa

Znane od dawna w transporcie drogowym, kolejowym i morskim rozwiązania nadwozi wymiennych maja coraz większe zastosowanie w technice rolniczej. System nadwozi wymiennych to zestaw kilku nadbudów, które można w ciągu kilku minut przełożyć na specjalnie przygotowanym do nich podwoziu. Obecnie firma Pomot oferuje sześć różnych nadwozi wymiennych. Chociaż w gospodarstwie rolnym za zastosowaniem nadwozi wymiennych przemawiają inne względy niż w transporcie drogowym, to za wszystkim jak zwykle stoi ekonomia. Niektóre urządzenia pracujące w gospodarstwie rolnym chociaż są niezbędne, wykorzystuje sie je sporadycznie (sezonowo).

pomot uniwersal rozsiewacz POMOT   Premiera nowego nadwozia do systemu UNIWERSAL

pomot uniwersal skrzynia mulda POMOT   Premiera nowego nadwozia do systemu UNIWERSAL

System Uniwersal daje duże oszczędności finansowe już podczas zakupu. Z obliczeń wynika, że udział podwozia w koszcie wyprodukowania całej Przyczepy czy maszyny rolniczej może wynosić od 50 aż do 70% wiec widać tu jakie oszczędności wchodzą w grę. Właściciel gospodarstwa kupuje tylko jedno podwozie składające sie z ramy z zaczepem transportowym i zestawem jezdnym oraz kilka nadwozi. Nadwoziem może być skrzynia ładunkowa, zbiornik asenizacyjny, rozrzutnik obornika i inne. Operator nakłada na podwozie nadwozie, które w danym momencie potrzebuje. Dalsze oszczędności finansowe wynikają z tańszej eksploatacji. Ograniczenie ilości podwozi w gospodarstwie do jednego sprawia, że jest ono intensywniej wykorzystywane, wymaga mniej zabiegów obsługowo – konserwacyjnych, a nadwozia parkujące na placu zajmują mniej miejsca niż tradycyjne maszyny.

pomot uniwersal zbiornik asenizacyjny POMOT   Premiera nowego nadwozia do systemu UNIWERSAL

 

POMOT Sp. z o. o.

foto: POMOT Sp. z o. o.