Pöttinger: Kolejny rekordowy rok 2021/22 mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych

Austriacka, rodzinna firma Pöttinger osiągnęła nowy rekord obrotów w roku finansowym 2021/22. W kolejnym trudnym roku obrotowym (od 1.sierpnia 2021 do 31. lipca 2022) firma zwiększyła swoje obroty o 25 procent, do 506 milionów euro. To oznacza wzrost o niebywałą kwotę 101 mln euro. To jest największy wzrost w całej ponad 150-letniej historii firmy. Pöttinger nic nie robi połowicznie, jednakże połowa miliarda obrotu bardzo cieszy 2.017 pracowników firmy na całym świecie. Kwota eksportu wynosząca 91 procent od wielu lat pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie.

W obrocie maszynami znowu najlepsze wyniki uzyskały maszyny do zbioru zielonek, które stanowią 67 procent tego obrotu. W segmencie przyczep samozbierających, gdzie Pöttinger od wielu lat jest światowym liderem rynku, nowy model JUMBO nie tylko przyczynił się do ogromnego wzrostu obrotów o prawie 13 procent, ale również został wyróżniony nagrodą FARM MACHINE 2022.

Udział maszyn do uprawy gleby w ogólnej sprzedaży maszyn wynosi 33 procent. Obrót ten tworzą inteligentne maszyny uprawowe i siewniki, jak również nowy segment maszyn do mechanicznej pielęgnacji upraw.

Pottinger fabryka Pöttinger: Kolejny rekordowy rok 2021/22 mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych

Firma odnotowała również pozytywny rozwój w sprzedaży oryginalnych części zamiennych. Wzrost o okrągłe 12 procent wynika przede wszystkim z efektywności pracy centrum logistycznego, działu serwisu i wieloletniej dostępności części zamiennych i roboczych do starszych modeli maszyn.

W Austrii w minionym roku obrotowym (2021/22) – mimo bardzo wysokiego udziału w rynku – udało się go jeszcze zwiększyć sprzedaż. W całym obrocie firmy zajmuje on 9 procent, co pozwala Austrii pozostać w gronie największych rynków zbytu i nadal zajmować trzecie miejsce w statystykach ogólnych.

Miniony rok zapisał się również bardzo pozytywnym rozwojem obrotów na rynkach zagranicznych. Ze względu na pandemię i wojnę w Ukrainie oczywiście z różnym przebiegiem: kwota eksportu wyniosła 91 procent. Blisko 60 procent całego obrotu wypracowały Niemcy, Francja, Austria, Polska, USA i Szwajcaria. Największymi rynkami zbytu w odniesieniu do obrotu całkowitego są Niemcy z blisko 18 procentami i Francja z prawie 15 procentami. Obydwa rynki odnotowały w minionym czasie kolejny wzrost sprzedaży

Kolejnymi rynkami z ponadprzeciętnymi wzrostami obrotów są kraje Ameryki Północnej: USA (+75 procent) i Kanada (+29 procent), a także Australia (+34 procent). W niektórych krajach europejskich, jak Belgia (+52 procent), Polska (+36 procent), czy kraje skandynawskie: Szwecja i Dania (każdy kraj po blisko 35 procent wzrostu) również odnotowano mocny wzrost popytu.

Istotny wkład w intensywny rozwój rynków zagranicznych miało 17 centrów dystrybucji zlokalizowanych na całym świecie i pięć zakładów produkcyjnych w Europie. Łącznie w minionym roku obrotowym zatrudnionych było 2.017 osób z 36 różnych krajów całego świata.

Pottinger 5er outdoor end Pöttinger: Kolejny rekordowy rok 2021/22 mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych

Stawić czoło wyzwaniom

Gregor Dietachmayr, Przewodniczący Zarządu komentuje zakończony z sukcesem rok obrotowy: ,,Na koniec wynik znacznie przerósł nasze oczekiwania. Wymagający i wyczerpujący rok, z nieprzewidywalnymi efektami jest już za nami, kolejny już nadchodzi. Elastyczność, intensywna praca, ponadprzeciętne zaangażowanie całego zespołu Pöttinger i konsekwentna realizacja wspólnych celów przyniosły owoce „

 

źródło: Pöttinger