Pöttinger LION 1002 C – nowy wymiar wydajności do 500 KM

Nowe brony wirnikowe serii LION 1002 C o szerokości roboczej 6,0 m, rozszerzają ofertę bron składanych Pöttinger. Nowy model jest dopasowany do wieloletniej pracy w najcięższych warunkach i może współpracować z ciągnikami mocy do 500 KM. Nowy LION będzie dostępny w sprzedaży od listopada 2021.

Podczas prac konstruktorskich nad nową broną, szczególny nacisk położono na aktualne i spodziewane w przyszłości wymagania rynku dotyczące obsługi i elastyczności w zastosowaniu. Mocny, duży uchwyt zębów i duża przekładnia centralna, zapewniają efektywne przenoszenie wysokich momentów obrotowych i wydajność napędu. W kombinacji ze składaną szyną wysiewającą, zestaw jest wyjątkowo wydajny i elastyczny w zastosowaniu.

Kompaktowa i krótka budowa

Dzięki integracji składanej ramy, cała konstrukcja została skrócona, a także rozłożenie ciężaru zostało zoptymalizowane. W efekcie maszyna jest o 30 cm krótsza od innych bron. Dzięki temu punkt ciężkości znajduje się bliżej tylnej osi i przez to przednia oś jest zdecydowanie mniej odciążona. Do transportu po drogach, obydwa modele można złożyć do szerokości 3,0 m. Przejazd po drogach publicznych może zatem odbywać się bez przeszkód.

Rozwiązanie na najcięższe warunki pracy

Nowa brona wirnikowa jest odpowiedzią na dzisiejsze duże moce ciągników, w standardowym ciągniku wielkości 500 KM. Nowy napęd wałka przegubowego z 2- biegową przekładnią, ma szerszy zakres obrotów. Seria 1002 C jest dostosowana do WOM o obrotach między 750 i 1.300 obr./min. Dzięki temu ciągnik zawsze pracuje przy optymalnych obrotach. To zwiększa niezawodność pracy maszyny. Duża obudowa przekładni zapewnia przy tym konieczne chłodzenie własne.

Liczba obrotów brony wirnikowej oscyluje między 320 i 420 obr./min. To zapewnia perfekcyjne efekty pracy z jednoczesną redukcją zużycia paliwa. Dzięki mocnej przekładni zewnętrznej, brona wirnikowe może współpracować z ciągnikami mocy do 500 KM. Sprzęgło zapadkowe, po jednym na każdą składaną część, aktywuje się przy obciążeniu 2.200 Nm chroniąc w ten sposób maszynę

Prosta regulacja

Do ustawienia maszyny nie są potrzebne żadne narzędzia. Wszystko odbywa się z z boku maszyny – przejrzysta skala ułatwia orientację. Wystarczy wyciągnąć zatyczkę, przesunąć bolec i ustawić żądaną głębokość roboczą. Ustawienie głębokości może się odbywać w krokach co ok. 1 cm. Na życzenie regulacja głębokości pracy może być w pełni hydrauliczna. Przestawienie szyny uderzeniowej odbywa się automatycznie przez prowadzenie w równoległoboku, przy zmienia głębokości pracy.

Komfortowa regulacja szyny uderzeniowej

Dużą zaletą szyny uderzeniowej jest to, że jej prowadzenie na głębokości odbywa się automatycznie przez wał. Dzieje się to niezależnie od pozycji przy ustawianiu głębokości roboczej. Szyna uderzeniowa jest stale prowadzona we wcześniej zdefiniowanej odległości od gleby i nie zmienia swojego położenia względem zębów, ani ustawionej wysokości od gleby. To opatentowane rozwiązanie skutkuje zawsze najlepiej przygotowaną glebą do siewu i równomierną strukturą gruzełkowatą, również przy zmieniających się warunkach glebowych.

Oferta wałów na każdy typ gleby

Ostatni etap procesu przygotowania gleby do siewu zamykają wały. Do wyboru jest zębaty wał packer i wał pierścieniowo-zębaty, jak również tnący wał packer. W przypadku zębatego wału packer i wału pierścieniowo-zębatego można wybierać między dwoma średnicami.

W kombinacji z siewnikiem Pöttinger AEROSEM FDD powstaje wydajny zestaw do perfekcyjnego wykonania siewu. Proste zawieszenie czyni zestaw idealnym rozwiązaniem dla wymagającego rolnika na teraz, jak również w przyszłości.

 

Źródło: Pöttinger