novadisc_262

Pöttinger NOVADISC 222 do 352 – kosiarki tylne z bocznym zawieszeniem

Pöttinger opracował na nowo sprawdzone, lekkie, tylne kosiarki z bocznym zawieszeniem: kosiarki NOVADISC charakteryzuje duża ekonomika pracy wynikająca z małego zapotrzebowania na moc.

Maszyny te znakomicie sprawdzają się podczas pracy na stoku, na nierównym polu oraz podczas wykaszania. Dzięki małemu zapotrzebowaniu na moc modele NOVADISC 222, 262, 302 i 352 o szerokościach roboczych od 2,2 do 3,46 m mogą współpracować z ciągnikami mocy od 40 KM. To szczególnie interesująca oferta dla mniejszych gospodarstw gospodarujących w górzystym terenie.

Zalety w skrócie

Nowością w kosiarkach tylnych NOVADISC jest zoptymalizowany punkt ciężkości maszyny, który pozwala na bezpieczny i kompaktowy transport po drogach. Do transportu kosiarka jest składana pod kątem 102 stopni. Dzięki temu operator ciągnika ma dobry widok do tyłu w obydwu bocznych lusterkach. Mała wysokość transportowa została osiągnięta przez hydrauliczne składanie osłon bocznych (opcja). Ponadto nowa stopa podporowa (opcja), która umożliwia pionowe odstawienie maszyny daje dużą oszczędność miejsca przy przechowywaniu.

Kompaktowy napęd jak również napięcie pasków klinowych przez rolkę zapewniają efektywne i niezawodne przeniesienie mocy.

Tylne kosiarki NOVADISC z bocznym zawieszeniem są bardzo elastyczne w dopasowywaniu się do uksztaltowania terenu: Duży zakres wychylenia od + 22 do – 30 stopni umożliwia łatwa i czyste koszenie na nierównym polu i podczas wykaszania. Na krótki czas jest też dopuszczalne koszenie z wychylenie do+ 45 stopni przez podniesienie pokrywy blokującej.

Kosiarki można szybko i prosto połączyć z ciągnikiem przez przełożenie sworznia zaczepu.

Dzięki sprawdzone technice podnoszenia, najpierw przy opuszczaniu osiada zewnętrzna część belki. Na uwrociu, odwrotnie, najpierw podnoszona jest wewnętrzna część belki, co powoduje ochronę darni.

Osłonę i ochrone maszyny zapewnia mechaniczne zabezpieczenie przeciw najazdom, które może się wychylić o kąt ok. 12 stopni. Wychylenie zapobiega zderzeniu z przeszkodą i uszkodzeniu. Po uaktywnieniu zabezpieczenia wystarczy jazda kilka metrów w tył i belka wraca do pozycji wyjściowej.

Dwie sprężyny odciążające gwarantują małą siłę nacisku kosiarki na podłoże. Odciążenie jest regulowane trzystopniowo, bez użycia narzędzi. Dzięki wyjątkowej kinematyce jest pewne, że belka nożowa naciska na podłoże z taką samą siła na całej szerokości. Siłę nacisku można elastycznie dopasować do indywidualnych warunków pracy. Zużycie maszyny i zapotrzebowanie na moc jest w ten sposób mniejsze.

Nowe tylne kosiarki NOVADISC z bocznym zawieszeniem wyróżniają się lekką konstrukcją w swojej klasie i poddają się każdej nierówności terenu, wiernie ją odwzorowując. Jakość koszenia, jaką zapewniają stanowi podstawę dla uzyskania najlepszej paszy.

źródło: Pöttinger