Pöttinger: TEGOSEM na TERRASEM – Agregat do miedzyplonów na siewniku do siewu w mulcz

Siewnik do międzyplonów TEGOSEM 500 zamontowany na siewniku do siewu w mulcz TERRASEM, umożliwia oprócz wysiewu nasion i nawozu przez redlice nasienne i nawozowe dodatkowo wysiew mieszanki tzw. wsiewek lub mikro-granulatów. Pneumatyczny agregat ma szerokie zastosowanie i zajmuje niewiele miejsca, jest łatwo dostępny i zamontowany do pomostu przed zbiornikiem na nasiona.

Elastyczne zastosowanie

Oprócz wysiewu powierzchniowego TEGOSEM może dodawać inne mieszanki komponentów bezpośrednio do głównego aparatu dozowania i wysiewać razem w procesie siewu Single Shoot. Nawóz i mikro-granulaty mogą być wysiane bezpośrednio z nasionami, co tworzy idealne warunki dla roślin we wczesnej fazie ich rozwoju.

Siew powierzchniowy za pomocą deflektorów ma zastosowanie przy uprawach z wysiewem roślin okrywowych, np. traw i odbywa się między wałem oponowym i szyną wysiewającą. Zwiększamy przez to stopień zakrycia powierzchni gleby i jednocześnie efektywnie zmniejszamy straty wody.

Inteligentne dozowanie

W TEGOSEMIE rozprowadzenie nasion jest pneumatyczne i wygodnie sterowane z terminala. Rozpoczęcie i zatrzymanie wysiewu jest zsynchronizowane z centralnym układem dozującym w TERRASEMIE. Standardowo stosowane są dwa różne wałki dozujące, do nasion dużych, jak zboża, łubin, groch i fasola i do nasion małych, jak koniczyna i rzeżucha.

Wielostronne prowadzenie nasion

W procesie Single Shoot pozostałe komponenty są prowadzone do strumienia powietrza w aparacie dozującym TERRASEM. Zmianę między Single Shoot i siewem powierzchniowym wykonuje się wygodnie przez przełożenie dwóch dźwigni rozdzielaczy w systemie prowadzenia nasion.

W procesie Single Shoot siew może być wykonywany za pomocą sprawdzonych już redlic dwutalerzowych DUAL DISC. Dzięki temu nie dochodzi do segregacji nasion i nawozu lub mikro-granulatu oraz innym komponentów mieszanki. W efekcie nasiona są odłożone optymalnie. Deflektory rozrzutu nasion również możliwe najlepiej umieszczają nasiona w glebie z tyłu wału oponowego. Dzięki temu, że wylot nasion odbywa się blisko gleby, ryzyko dryfowania małych nasion jest zminimalizowane.

Pozostałe możliwości zastosowania

Oprócz montażu na siewniku TERRASEM, agregat TEGOSEM można zamontować na bronie wirnikowej LION, bronie talerzowej TERRADISC, jak również na kultywatorze SYNKRO. Dzięki temu zostaje wyeliminowany kolejny przejazd przez pole, co pozwala chronić glebę.

Austriacka firma rodzinna Pöttinger świętuje swoje 150-lecie. Od samego początku celem firmy było ułatwienie pracy w rolnictwie oraz koncentracja na człowieku i środowisku naturalnym.

 

Źródło: Pöttinger