Prasa KUHN LSB 1290 ID z tytułem „Maszyna Roku 2014”

 

 

Aktualna oferta pras wielkogabarytowych KUHN obejmuje cztery podstawowe modele: LSB 870, 890, 1270 i 1290. Zastosowane w maszynach rozwiązania techniczne oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie w produkcji pras wielkogabarytowych pozwoliły opracować nowy, innowacyjny i inteligentny model, który stanowi uzupełnienie serii.

Model LSB 1290 iD (intelligent-DENSITY) został zaprojektowany z myślą o formowaniu bel o 25% gęstszych niż w przypadku tradycyjnych pras kostkujących. Gęstsze bele przekładają się na zwiększenie wydajności transportu i upraw. Prasa LSB 1290 iD może być wykorzystywana zarówno do standardowych upraw, jak i w cięższych warunkach związanych z uprawą roślin energetycznych i biomasy.

kuhn lsb 1289id 2 Prasa KUHN LSB 1290 ID z tytułem Maszyna Roku 2014

Nowym, innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w prasach LSB 1290 iD jest tłok TWINPACT. Chcąc uzyskać bele o zwiększonej gęstości o 25%, w tradycyjnych prasach wielkogabarytowych tłok potrzebuje mocy dwukrotnie wyższej. W przypadku LSB iD, tłok TWINPACT podzielony jest na część górną i dolną, prasowanie przebiega więc w dwóch etapach. Pomaga to uniknąć dużych obciążeń maszyny i uzyskać obciążenie układu napędowego porównywalne do tradycyjnych pras 120×90 (4×3).

System TWINPACT:

 • Zapewnia inteligentne, skuteczne prasowanie bez wywierania dużych obciążeń na maszynę.
 • Daje możliwość połączenia z ciągnikami o rozmiarach podobnych do ciągników używanych z tradycyjnymi prasami 120×90 (4×3).
 • Umożliwia zwiększenie gęstości bel z suchego materiału o 25%.

kuhn lsb 1290id 1 Prasa KUHN LSB 1290 ID z tytułem Maszyna Roku 2014

Inne cechy maszyn LSB 1290 iD:

 • Rotor o średnicy 60 cm zapewniający kontrolowany przepływ materiału do komory wstępnego zgniotu w przypadku roślin energetycznych i biomasy. Łatwa wymiana mocnych zębów rotora, które są przykręcane śrubami, a nie spawane.
 • Aktywne napełnianie komory wstępnego zgniotu za pomocą nowo zaprojektowanego systemu sterowania ramieniem podajnika mechanicznego.
 • Aparaty podwójnego wiązania dostosowane do bel o bardzo dużej gęstości.
 • Napędzane hydraulicznie wentylatory oczyszczające obszar pracy aparatów wiążących.
 • Wymienne płyty o wysokiej wytrzymałości i niskim współczynniku tarcia do prasowania roślin energetycznych w suchych warunkach i przy dużym zapyleniu, zintegrowane z komorą prasowania maszyny.
 • Kształt osłon bocznych dopasowany do nowych rozwiązań zastosowanych w tym modelu prasy:
 1. Możliwość przechowywania 30 szpul sznurka o masie 12 kg.
 2. Uchylna konstrukcja schowków na sznurek zapewniająca łatwy dostęp i wgląd do komory wstępnego prasowania oraz zespołu igieł.
 3. Platforma nad komorą prasowania ułatwiająca dostęp do zespołu aparatu wiążącego i wentylatorów.
 4. Oświetlenie serwisowe stanowiące element standardowego wyposażenia. W wyposażeniu opcjonalnym dostępne jest dodatkowe nocne oświetlenie robocze.
 • Komora prasowania o długości 3 metrów połączona z układem kontroli ciśnienia zapewnia optymalne sterowanie gęstością bel.

Prasa LSB 1290 iD będzie dostępna w ograniczonej liczbie od 2014 roku.

źródło: KUHN