Precyzyjne nawożenie obornika – nowy sterownik w rozrzutnikach UNII

UNIA wprowadza do rozrzutników obornika nowy sterownik, który pozwoli z większą precyzją dawkować nawozy naturalne oraz wapno. Starter Spread zastąpi dostępny w dotychczasowej ofercie firmy sterownik o nazwie MSR-5.

Potrzeba zwiększania precyzji dozowania nawozów naturalnych podyktowana jest nie tylko wciąż zaostrzanymi przepisami dotyczącymi nawożenia azotem, ale także coraz wyższymi wymaganiami samych klientów związanymi z optymalizacją produkcji, a także komfortem użytkowania maszyn. Nowy sterownik przenosi regulację prędkości wysuwu przenośnika łańcuchowo-listwowego z pokrętła umieszczonego nad dyszlem do kabiny ciągnika oraz informuje operatora o aktualnym ustawieniu za pomocą czytelnego wyświetlacza. Ponadto, w połączeniu ze wskaźnikiem otwarcia zasuwy oraz tabelą wysiewu, pozwala na dokładne ustawienie dawki obornika lub wapna w m3/ha. Mimo że obornik nie jest tak jednolitym materiałem jak nawozy granulowane, znając jego przybliżoną masę usypową, użytkownik może z dużą dokładnością wyregulować dawkę nawożenia w t/ha.

Nowoczesna obudowa

Sterownik Starter Spread to nowoczesne urządzenie, wykorzystujące czytelny wyświetlacz OLED o dużym kontraście. Regulacja jasności wyświetlacza pozwala komfortowo pracować zarówno w pełnym słońcu, jak i w nocy. Solidna i odporna na uszkodzenia obudowa sterownika stylistyką nawiązuje do pozostałych sterowników do maszyn marki UNIA (takich jak Pilot Joy czy Superior). Urządzenie pozwala za pomocą dwóch przycisków sterować pracą hydraulicznego zaworu proporcjonalnego odpowiadającego za prędkość przesuwu przenośnika. Ale to nie wszystko.

Dwa tryby pracy

Sterownik Starter Spread może pracować w dwóch trybach. Pierwszy z nich odpowiada pracy sterownika MSR-5 i umożliwia sterowanie przepływem oleju zaworu regulacyjnego. Na ekranie wyświetlana jest wartość liczbowa oraz wskaźnik prądu przekazywanego do zaworu regulacyjnego. Drugi tryb, oznaczony jako „TYTAN”, wykorzystuje dodatkowo czujnik obrotów silnika hydraulicznego napędu przenośnika, dzięki czemu wskazuje na ekranie rzeczywistą wartość wysuwu, wyrażaną w m/min. Daje to możliwość sterowania wysuwem z najwyższą dokładnością oraz obliczenia objętości obornika wywożonego na daną powierzchnię pola przy założeniu określonej wysokości strumienia materiału podawanego do adaptera. W tym celu opracowany został wskaźnik otwarcia zasuwy, którego odczyt jest wykorzystywany do obliczania dawki według dostarczonej przez producenta tabeli wysiewu. Starter Spread jest dostępny opcjonalnie we wszystkich seriach rozrzutników marki UNIA zamiast sterownika MSR-5. Do pracy w trybie „TYTAN” wymaga doposażenia rozrzutnika w pakiet dodatkowych elementów, składający się z czujnika prędkości przy przekładni napędu przenośnika oraz wskaźnika otwarcia zasuwy.

 

Źródło: UNIA