Premiera nowej sadzarki dwurzędowej do ziemniaków i agregatów podorywkowych firmy Bomet

Firma Bomet wprowadziła do oferty nowe maszyny: sadzarkę dwurzędową Gemini o szerokości międzyrzędzi 67,5 – 80 cm oraz serię agregatów podorywkowych z wałem Apus z trzema rzędami zębów. Premiera odbyła się podczas targów Agrotech w Kielcach.

Producent z Węgrowa sukcesywnie rozszerza ofertę maszyn do uprawy ziemniaków. Nowa sadzarka dwurzędowa Gemini doskonale sprawdzi się w gospodarstwach o średniej wielkości. Przeznaczona jest do pracy z ciągnikami o mocy 65 KM wyposażonymi w TUZ kategorii II i III.

Regulacja szerokości międzyrzędzi od 67,5 cm do 80 cm

Sadzarka posiada solidną ramę, na której mocowane są główne podzespoły maszyny, takie jak zbiornik o pojemności 800 dm3, podest do obsługi technicznej wraz ze stopniami i barierkami, redlice lub talerze obsypujące. Zaletą sadzarki jest płynna regulacja szerokości międzyrzędzi w zakresie od 67,5 cm do 80 cm.

Dwurzędowa taśma z czerpakami napędzana jest poprzez przekładnię łańcuchową. Zastosowanie w przekładni 8 kół zębatych pozwoliło na uzyskanie gęstości sadzenia ziemniaków w zakresie od 16,5 cm do 51 cm. Znaczniki pozwalają na uzyskanie głębokości sadzenia w zakresie od 4 cm do 12 cm. Redlina formowana jest przez redlice lub talerze obsypujące, dodatkowo można zastosować przystawkę profilującą redliny. Sadzarka standardowo wyposażona jest również w oświetlenie tylne drogowe, co pozwala na bezpieczny transport po drogach publicznych.

Maszyna może być dodatkowo wyposażona w nakładki czerpaka, umożliwiające sadzenie mniejszych rozmiarów ziemniaków, a także w dozownik nawozów (metalowy lub z blachy kwasoodpornej), który zwiększa efektywność i ekonomiczność maszyny. Zbiorniki dozownika o pojemności 50 dm3 są montowane po bokach maszyny. Dozownik umożliwia dostarczenie dawki startowej nawozów mineralnych bezpośrednio podczas sadzenia.

Bomet agregat Apus Premiera nowej sadzarki dwurzędowej do ziemniaków i agregatów podorywkowych firmy Bomet

Trzy rzędy zębów na ciężką glebę

Agregaty podorywkowe Apus z trzema rzędami zębów są dostępne w czterech szerokościach roboczych: 2,6 m, 2,9 m, 3,2 m oraz 3,5 m. Doskonale sprawdzą się na glebach zwięzłych i cięższych. Wyposażone są w redlice z podcinaczami o szerokości 370 mm, które zapewniają głębsze wymieszanie resztek pożniwnych z glebą, a współpracujący z nim wał (rurowy lub daszkowy) dociska spulchnioną glebę do podłoża.

Rozstaw zębów (28 cm) oraz wysokość pod ramą (65 cm) zapewniają płynną pracę na polach z resztkami roślinnymi, a bezpiecznik śrubowy lub sprężynowy zabezpiecza przed uszkodzeniem przy najechaniu na przeszkodę. Wał tylny pozwala na ustawienie głębokości pracy maszyny do 15 cm. Agregaty podorywkowe Apus przeznaczone są do pracy z ciągnikami o mocy od 110 KM do 170 KM.

 

Źródło: BOMET