Prosto ale bez uproszczeń – STEYR TERRUS CVT drugiej generacji

Nowoczesna konstrukcja kabiny, odświeżona stylistyka, przeprojektowane elementy sterujące i zaawansowana technologia łączności – to wszystko można znaleźć w nowej generacji ciągników Terrus CVT, najbardziej zaawansowanych modeli marki STEYR. Prezentacja nowych modeli o mocy 250 –300 KM to kolejny etap działań marki mających na celu uzupełnienie oferty o maszyny cechujące się najwyższą jakością, komfortem i możliwościami technologicznymi, dzięki którym praca w gospodarstwie rolnym jest łatwiejsza i bardziej wydajna.

Podobnie jak w poprzedniej gamie modelowej, wprowadzonej w 2015 roku, seria Terrus CVT, produkowana w austriackiej fabryce w Sankt Valentin, obejmuje trzy modele (o mocy nominalnej/znamionowej 250/270/300 KM). Wszystkie są wyposażone w przekładnię bezstopniową marki STEYR. Wiele z tych funkcji jest dostępnych tylko w nowej generacji ciągników Terrus CVT. Obejmują one nową kabinę z zupełnie przeprojektowanym wnętrzem, w tym nowy podłokietnik Multicontroller III, konfigurowalne elementy sterowania, monitor Infomat 1200 z ekranem dotykowym, wskaźniki dotyczące silnika/przekładni w formie tabletów, a także –po raz pierwszy –system telematyczny STEYR S-Fleet z szybkim, dwukierunkowym przesyłaniem danych.

Steyr Terrius CVT 2021 Prosto ale bez uproszczeń   STEYR TERRUS CVT drugiej generacji

Połączenie stylu z doskonałym wyposażeniem

Wygląd i stylistyka to istotne elementy nowoczesnych ciągników. W modelach Terrus CVT widać wpływ „awangardowej” filozofii projektowania marki STEYR, której celem jest zapewnienie doskonałego komfortu obsługi ciągników najwyższej jakości. Stylistyka ta jest jednocześnie dostosowana do równie nowoczesnych funkcji dotyczących głównie komfortu operatora, obsługi, sterowania narzędziami i rolnictwa precyzyjnego. Wszystkie one są zintegrowane i można je dostosować do swoich zastosowań oraz preferencji.

Po wejściu do kabiny operatorzy zobaczą zupełnie nowy podłokietnik Multicontroller III. Obejmuje on przeprojektowaną dźwignię wielofunkcyjną Multicontroller, konfigurowalne elementy sterowania, w tym łopatki do obsługi zaworów hydrauliki zewnętrznej z kolorowymi diodami, umożliwiające operatorowi dostosowanie ustawień ciągnika Terrus CVT w zależności od preferencji, oraz nowy, zgodny ze standardem ISOBUS, monitor Infomat 1200 wyposażony w ekran dotykowy. Infomat 1200 o wysokiej rozdzielczości zapewnia wgląd do wszystkich funkcji ciągnika i umożliwia obsługę oraz optymalizację układu hydraulicznego, WOM-u, silnika i skrzyni biegów za pomocą ekranu dotykowego lub pokrętła obrotowego bądź klawiszy skrótów nowego enkodera. Ponadto umożliwia wyświetlanie obrazu z kamer służących naprzykład do monitorowania narzędzi tylnych lub obserwacji skrzyżowania przed ciągnikiem.

Monitor Infomat 1200 oferuje nie tylko system sterowania prowadzeniem S-Guide nowej generacji, ale także nowe funkcje telematyki S-Fleet, które eliminują koniecznośćręcznej rejestracji/przesyłania danych za pośrednictwem portu USB. Dane operacyjne dotyczące ciągnika, a także narzędzi są rejestrowane natychmiast i automatycznie oraz udostępniane na komputerze w gospodarstwie za pośrednictwem portalu internetowego MySTEYR.com lub w aplikacji mobilnej S-Fleet na smartfonie zarządcy/właściciela. Dostępna jest także funkcja monitorowania lokalizacji maszyny i wskaźników wydajności, umożliwiająca na przykład określenie, kiedy konieczne jest uzupełnienie paliwa. Dwukierunkowe przesyłane danych oznacza, że dane i instrukcje, takie jak mapy pól, można przesłać do ciągnika ze smartfona lub komputera.

Jeśli właściciel wyrazi zgodę, dealer marki STEYR może również monitorować ciągniki wyposażone w S-Fleet. Dzięki temu dealer może na przykład wykryć wczesne sygnały ostrzegawcze o wszelkich usterkach i zapewnić zdalny dostęp do serwisu dzięki S-Fleet Remote Support. Dzięki tej funkcji dealerzy mogą nawet zdalnie dostarczać aktualizacje oprogramowania,jeśli jest to wymagane. Ponadto mogą zapewnić wsparcie dla operatora w kabinie za pośrednictwem S-Fleet Remote View, łącząc się bezpośrednio z ekranem Infomat 1200 w dowolnym miejscu i czasie.

STEYR 6300 Terrus CVT Cab 2021 Prosto ale bez uproszczeń   STEYR TERRUS CVT drugiej generacji

Nowy poziom komfortu i obsługi

Z punktu widzenia operatora nowa stylistyka zapewnia lepszą widoczność. Zapewnia ją czterosłupkowa konstrukcja panoramiczna kabiny z dużymi oknami, obniżone tylne błotniki, zapewniający doskonałą widoczność dach i jednoczęściowa przednia szyba z zakrzywioną górną krawędzią oraz zwiększoną o 27% powierzchnią wycierania, dzięki nisko zamocowanej wycieraczce. Widoczność można poprawić dzięki zestawowi drogowych i roboczych lamp LED obejmujących nawet 14 elementów na dachu, cztery z przodu kabiny, dwa na tylnych błotnikach i cztery na pokrywie silnika.

Nowy, działający pod ciśnieniem, układ klimatyzacji posiada więcej szczelin wentylacyjnych i dysponuje trybem automatycznego sterowania strefami. Zastosowanie wysokiej jakości miękkich materiałów we wnętrzu kabiny umożliwiło obniżenie poziomu hałasu do 66 decybeli. Nowy fotel wyposażono w układ chłodzenia, podgrzewania i odchylane oparcie, a nowy pedał jazdy do precyzyjnego sterowania nią (w trybie pełzania na polu czy podczas jazdy po drodze) dodatkowo podnosi komfort. Zwiększono ilość miejsca i liczbę schowków, a także dodano chłodzony schowek pod fotelem, idealny na lunchbox oraz dwie 2-litrowe butelki. Duża liczba gniazd w kabinie ułatwia podłączenie monitorów do narzędzi oraz urządzeń multimedialnych.

Steyr Terrius CVT 2021 2 Prosto ale bez uproszczeń   STEYR TERRUS CVT drugiej generacji

Nowy ciągnik Terrus CVT jest dostępny z dwoma pakietami wyposażenia, a także jako model „niestandardowy”, który marka STEYR może wyposażyć w różne elementy spełniające określone wymagania. Pierwszy pakiet, „Evolution”, obejmuje takie elementy jak układ hydrauliczny o natężeniu przepływu 165 lub 220 l/min, czterobiegowy WOM, elektroniczny hamulec postojowy, kabinę w wersji Deluxe lub Active Luxury z klimatyzacją, fotel pasażera i amortyzację kabiny, amortyzację przedniej osi, system zarządzania jazdą na uwrociu Easy Tronic II i opcje automatycznego prowadzenia S-Guide, a także magistralę ISOBUS klasy II lub III. Najbardziej rozbudowany pakiet „Excellence” zawiera te same elementy, a ponadto wysokiej jakości głośniki, pięć elektrohydraulicznych zaworów hydrauliki zewnętrznej oraz standardową funkcję Power Beyond.

Od 2015 roku Terrus CVT odnosi olbrzymi sukces w klasie ciągników o mocy 250 –300 KM”, mówi Peter Friis, STEYR Head of Commercial Operations w Europie.

Teraz oferujemy nową gamę modeli, które są jeszcze bardziej zaawansowane pod względem technologii, możliwości i wydajności”.

 

Źródło: STEYR