DISCOVER XM 2 – Nowa generacja bron talerzowych z ramą centralną

kuhn discover xm2 28 Przegląd nowości maszynowych firmy KUHN

W nowej gamie bron DISCOVER z ramą centralną wprowadzono szereg usprawnień technicznych mających na celu zwiększenie komfortu obsługi i poprawę niezawodności i sprawności maszyny. 3-stopniowa regulacja pozycji zaczepu umożliwia optymalne ustawienie wysokości punktu ciągu. Centralna rama o dużych wymiarach (o profilu kwadratowym 300 x 300mm) gwarantuje wytrzymałość podczas intensywnej pracy oraz zapewnia wygodny dostęp do punktów regulacji maszyny oraz doskonałą widoczność podczas pracy na elementy robocze a centralny wózek nośny z dużymi kołami: opony szerokość 400 lub 500 mm, średnica 870 mm, zapewnia doskonałe oparcie dla maszyny. Konstrukcja centralnej ramy bron talerzowych KUHN (opatentowana) równoważy siły działające na łączniki przednich i tylnych ramion sekcji talerzy co znacznie ogranicza nacisk na siłownik składania ramion z sekcjami talerzy, umożliwia dogodniejszą regulację kąta ustawienia ramion z talerzami w trakcie pracy oraz automatyczne przestawienie w pozycję transportową bez opuszczania kabiny ciągnika.


I-BIO – nowa prasoowijarka stałokomorowa

kuhn i bio Przegląd nowości maszynowych firmy KUHN

Nowa kompaktowa prasoowijarka i-BIO o lekkiej konstrukcji znakomicie uzupełnia gamę produktów KUHN przeznaczonych do zbioru pasz. Górna część komory prasowania lekkiej prasoowijarki i-BIO o masie 3495 kg otwiera się po zakończeniu procesu prasowania i owijania danej beli. Napinacze zamontowane na obręczy pozwalają na owinięcie całej beli. Całkowicie wyeliminowano etap przenoszenia beli, a tym samym ryzyko zmiany jej kształtu. Dzięki kompaktowej i lekkiej konstrukcji prasoowijarki ugniatanie gleby jest ograniczone do minimum. Dodatkowo nie wymaga stosowania ciągnika o dużej mocy, nawet przy pracy na zboczu. Prasoowijarka KUHN i-BIO jest lekka i zwrotna, dzięki czemu doskonale sprawdza się na małych polach o wąskich uwrociach oraz na terenach pagórkowatych.

Prasoowijarka KUHN i-BIO jest wyposażona w system sterowania w technologii ISOBUS, system podawania z rotorem INTEGRAL wyposażony w boczne ślimaki nagarniające, zespół tnący OPTICUT oraz system programowalnego owijania bel folią IntelliWrap™. Dostępne są dwa modele zespołów tnących: o 14 i 23 nożach zabezpieczonych mechanizmem sprężynowym

Mechanizm owijania siatką znajduje się z przodu maszyny, dzięki czemu przebieg całego procesu jest doskonale widoczny z fotela operatora ciągnika. Dodatkowo doskonale widoczny jest też przebieg procesu wyładunku bel, co eliminuje konieczność użycia kamer.

Wyposażona w system IntelliWrap™ prasoowijarka i-BIO zapewnia największą możliwą kontrolę nad procesem owijania i zarządzanie nim. Dzięki zastosowaniu elektronicznych i hydraulicznych urządzeń sterujących system IntelliWrap™ gwarantuje pełną kontrolę nad procesem owijania, a w szczególności nad nakładaniem warstw folii. Użytkownik może ustawić liczbę warstw folii (4, 5, 6, 7, 8, 9…) zależnie od warunków pracy, rodzaju plonu oraz czasu przechowywania, naciskając jeden przycisk komputera sterującego. Bele są owijane przez napinacze zamontowane na obręczy obracającej się z prędkością do 50 obr./min. Prasoowijarka wyposażona jest również w aluminiowe napinacze o szerokości 750 mm ze stożkowymi zakończeniami, funkcję redukcji o połowę prędkości owijania umożliwiającą owijanie beli pojedynczą rolką folii w przypadku końca lub zerwania folii na drugim napinaczu oraz w magazynek na 6 zapasowych rolek folii. Dzięki zastosowaniu szerokich opon ugniatanie gleby przez praso owijarkę i-BIO zostało ograniczone do minimum.

 

Siewniki MAXIMA 2/PLANTER 3 TI M

kuhn maxima ti Przegląd nowości maszynowych firmy KUHN

Nowe siewniki serii TI M (rama teleskopowa z regulacją rozstawu rzędów) zostały zaprojektowane z myślą o siewie różnych gatunków roślin tym samym siewnikiem, np. słonecznika w 7 rzędach i kukurydzy w 6 rzędach. Zmiana konfiguracji odbywa się hydraulicznie przez zmianę położenia sworzni na ramie głównej – regulacja zajmuje do trzydzieści minut. Maszyna zapewnia wysoką wydajność nawet w przypadku niewielkich rozstawów rzędów, dzięki zastosowaniu dodatkowego siódmego rzędu. Nowe modele siewników doskonale sprawdzą się w gospodarstwach, w których stosuje się siew punktowy kukurydzy, słonecznika czy rzepaku.

Inne zalety tej maszyny to zachowanie dużej szerokości roboczej nawet przy wąskim rozstawie rzędów, unikanie przejazdu po przyszłych rzędach wysiewu w konfiguracji wąskich międzyrzędzi: zastosowanie 7 rzędu zapewnia ustawienie 3 rzędów między kołami ciągnika, jednocześnie zachowując ten sam rozstaw kół, jak przy siewie siewnikiem 6-rzędowym

W przypadku konfiguracji do wysiewu kukurydzy rozstaw przy 6 rzędach wynosi 70, 75 lub 80 cm. W przypadku 7 -rzędów, np. przy wysiewie słonecznika lub rzepaku, rozstaw wynosi 50, 55, 60 lub 65 cm. 2 szerokie koła 26 x 12 z przodu siewnika ułatwiają pracę na polach zakamienionych i zapewniają doskonałe rozłożenie ciężaru maszyny. Koła automatycznie ustawiają się pomiędzy rzędami bez względu na ustawiony rozstaw rzędów (rozwiązanie KUHN). Rozstaw rzędów w siewniku można również skonfigurować w zależności od wymagań danej metody wysiewu słonecznika i kukurydzy. Siewnik Maxima 2 daje dzienną wydajność wysiewu na poziomie 5 ha.

 

Zaczepiany opryskiwacz KUHN METRIS

kuhn metris Przegląd nowości maszynowych firmy KUHN

Oferta opryskiwaczy KUHN powiększyła się o nowy model zaczepianego opryskiwacza polowego METRIS. Opryskiwacz po raz pierwszy został zaprezentowany w lutym na targach SIMA w Paryżu, a Polscy rolnicy będą mieli okazję zobaczyć ten model na tegorocznej wystawie Agro Show w Bednarach.

Ten nowy model jest efektem rozwoju linii opryskiwaczy po zakupie fabryki BLANCHARD przez Grupę KUHN w listopadzie 2008 roku. Wyposażony w zbiornik o pojemności 4100 l oraz aluminiową belkę polową o szerokości (w zależności od oczekiwań klienta) od 18 do 36 m, METRIS ulokował się w ofercie pomiędzy modelami ATLANTIQUE/GRAND LARGE, a największym modelem OCEANIS. Opryskiwacz METRIS jest skierowany do gospodarstw rolnych prowadzących produkcję roślinną lub mieszaną.

Opryskiwacz METRIS jest wyposażony w rozwiązania stosowane w innych modelach opryskiwaczy zaczepianych KUHN:

  • Zbiornik poliestrowy 4100 l produkowany metodą wtryskiwania. Bardzo gładka wewnętrzna powierzchnia ścianek ułatwia mycie. Wewnętrzne przegrody ograniczają gwałtowne ruchy cieczy w zbiorniku, tym samym zapewniając maszynie dużą stabilność.

  • Zbiornik na wodę do płukania o pojemności 450 l został umieszczony centralnie z tyłu maszyny. Taka pozycja poprawia rozłożenie ciężaru maszyny oraz umożliwia zastosowanie głębszego odpływu, pozwalającego zminimalizować pozostałości cieczy roboczej w zbiorniku.

  • Bardzo kompaktowa konstrukcja: odległość osi od ucha zaczepu wynosi 4.35 m, zapewnia łatwiejsze manewrowanie maszyną, zapobiegające uszkodzeniom roślin na uwrociach.

  • 4 modele aluminiowych belek polowych KUHN o szerokościach od 18 do 36 m pozwalają dostosować maszynę do każdego gospodarstwa

  • System stabilizacji belki polowej EQUILIBRA zapewnia pełną amortyzację 3D.

Opryskiwacz METRIS może być wyposażony w różne opcje w zależności od potrzeb klienta: kontrola oprysku w sekcjach GPS, automatyczne płukanie, automatycznie sterowaną skrętną oś, system H-MATIC (sterowanie wysokością belki polowej na uwrociach), itd.

 

Półzawieszany pług z pojedynczym kołem podporowym

kuhn multi leader Przegląd nowości maszynowych firmy KUHN

Firma KUHN rozszerza swoją ofertę półzawieszanych pługów obracalnych o nowy model wyposażony w pojedyncze koło podporowe MULTI LEADER. Konstrukcja pługa jest dostosowana do pracy z ciągnikami o mocy od 135 do 300KM. W nowych pługach zastosowano sworznie zaczepu kategorii: 3, 4N, 4, K 700 oraz szybkozłącze kat. 3. Promień skrętu wynoszący 110° zapewnia dużą zwrotność maszyny na uwrociach. Dwa siłowniki teleskopowe jednostronnego działania umożliwiają progresywne obracanie pługa. Sekwencyjny system hydraulicznego podnoszenia i obracania pługa zapewnia wyjątkowy komfort pracy (wyposażenie seryjne). Modułowa rama (180 x 180 mm) w kształcie „Z” gwarantuje niewielki zwis ułatwiający pracę na obrzeżach pól oraz daje możliwość zamontowania koła o bardzo dużej średnicy (1200 mm).

Regulacja pierwszej skiby odbywa się przez boczne przesunięcie belki zaczepowej w celu dostosowania orki do rozstawu kół ciągnika w zakresie 1,15 m do 1,60 m. Duże koło transportowo-podporowe montowane z boku pługa zapewnia doskonałe rozłożenie ciężaru maszyny (szerokość 500 mm)


Kompaktowa brona talerzowa Optimer+

kuhn optimer plus 5003 Przegląd nowości maszynowych firmy KUHN

 

Dzięki indywidualnie montowanym talerzom uprawowym do płytkiej uprawy pożniwnej kompaktowa brona talerzowa OPTIMER+ stanowi idealne rozwiązanie w przypadku uprawy uproszczonej. Aby sprostać nowym wymaganiom w zakresie agronomii oraz wyzwaniom natury ekonomicznej, firma KUHN wzbogaciła swoją ofertę bron kompaktowych do płytkiej uprawy pożniwnej o modele OPTIMER+ seria 103 (wersja zawieszana) i seria 1003 (wersja zaczepiana)


Zalety nowej generacji kompaktowych bron talerzowych Optimer+:

Większy prześwit: zmieniony kąt natarcia talerzy oraz dłuższe ramiona mocujące talerze do ramy ułatwiają wydajną pracę w warunkach dużej ilości resztek pożniwnych.

Większy komfort pracy: nasmarowane na cały okres eksploatacji piasty talerzy wyposażone są w dwurzędowe stożkowe łożyska kulkowe. To rozwiązanie zdecydowanie redukuje pracę serwisową i eliminuje ryzyko zabrudzenia łożysk podczas wymiany talerzy.

Uniwersalne głęboko ząbkowane talerze o średnicy 510 mm z małymi ząbkami (opcja) przeznaczone do płytkiej uprawy pożniwnej.


Wszystkie nowości maszynowe firma KUHN będzie można obejrzeć na tegorocznym Agro Show w Bednarach.

 

PTR