Przetrząsacze HIT firmy Pöttinger z nowymi rozwiązaniami technicznymi

 

W modelach 8.81 i 8.91 zastosowano zupełnie nowy kozioł zawieszenia: mocny trzypunktowy kozioł zawieszenia z seryjnymi amortyzatorami gwarantuje idealny chód maszyny w śladzie ciągnika i zapobiega podczas pracy kołysaniu się maszyny na boki. Nowe przetrząsacze doskonale sprawują się również na stoku. Poziome prowadzenie kozła zawieszania umożliwia uzyskanie dużej wysokości uniesienia na uwrociu i zapobiega zabieganiu maszyny na stoku. Zoptymalizowano również proces wypośrodkowania maszyny: łożyskowany sworzeń kołyskowy pochylony o 5 stopni w przód minimalizuje siłę przesuwania maszyny i ułatwia utrzymywanie przetrząsacza w centralnym położeniu.

Niepowtarzalna karuzela DynaTech

Nowe rozwiązania techniczne w budowie karuzeli zastosowane w dużych ciągnionych zgrabiarkach teraz firma Pöttinger wprowadza konsekwentnie również w nowych modelach HIT: czysta pasza, najlepsza jakość przetrząsania i czysta maszyna są głównymi zaletami karuzeli DynaTech.

Skręcana rama o wielkowymiarowych rurach i szerokie podparcie zapewniają większą stabilność i wytrzymałość maszyny. Karuzele Dynatech są przymocowane na sześciu śrubach do sąsiadującego segmentu. Najlepszą jakość przetrząsania i perfekcyjne kopiowanie nierówności terenu gwarantowane są przez duże średnice karuzeli  1,30 m w HIT 8.81 lub 1,42 m w HIT 8.91, każda z pięcioma lub sześcioma zakrzywionymi ramionami z palcami w nowej formie. Ta niecodzienna geometria karuzeli niesie ze sobą następujące korzyści: pasza nie zaczepia się, nie owija się na ramionach, masa jest delikatniej przetrząsana, co wpływa wyraźnie na jej jakość i zmniejsza powstawanie odpadów. Kopiujące nierówności terenu ramie ,,ciągnie“ palce tuż na ziemią zapewniając czyste przetrząsanie oraz jednocześnie chroniąc same palce, a przez to wydłużając okres ich eksploatacji.  W nowych modelach zastosowano również sprawdzony system zabezpieczenia przed utratą palców. Uchwyty palców leżą dokładnie na talerzu karuzeli i są dodatkowo przykręcone piastą. To gwarantuje jeszcze większa wytrzymałość przy zachowaniu takiego samego ciężaru. Kąt rozrzucania każdej karuzeli można beznarzędziowo regulować w trzech pozycjach. Wszystkie karuzele są wyposażone w ogumienie 16 x 6,5-8 , które dzięki nowemu ramieniu koła są lepiej chronione przed zabrudzeniem.

Producent zwrócił szczególną uwagę, aby na szerokości całej maszyny zastosowano taką samą karuzelę. Dodatkową wytrzymałość zapewnia maszynie nowa koncepcja wykorzystania elementu ochronnego jako  czynnika o funkcjach wyłącznie nośnych. Stale smarowane przeguby pojedyncze i podwójne przenoszą płynnie i efektywnie napęd na przekładnię karuzeli. Zamknięta przekładnia kątowa eliminuje nieszczelność. Zewnętrzne karuzele wyposażone w Powerkupplung można wychylić o kąt 180°.

Nowe modele mogą być wyposażone w trzy rodzaje urządzeń do przetrząsania na granicy pola: przykręcone na stałe, mechaniczne centralnie  regulowane lub hydrauliczne centralnie regulowane. Maszyna może być wyposażona w każdy z tych wariantów w każdej chwili.

poettiger hit8.81 Przetrząsacze HIT firmy Pöttinger z nowymi rozwiązaniami technicznymi

Najlepsze kopiowanie terenu

Sprawdzony system kół kopiujących Pöttinger zapewnia najlepsze kopiowanie nierówności terenu i przez to optymalną ochronę darni i paszy. Koło kopiujące jest niezależnie regulowane w pionie i poziomie i może być zamontowane z lewej lub prawej strony. Do pracy z kołem kopiującym przewidziany jest podłużny otwór, który pozwala także na połączenie na sztywnym cięgle górnym. O bezpieczeństwo podczas transportu po drodze troszczy się pokrywa do blokady transportowej.
Dzięki właściwościom jezdnym i precyzyjnemu mechanizmowi składania przetrząsacza do transportu (tylko 2,87 m wys. w przypadku HIT 8.81 i 3,26 m w HIT 8.91) możliwe jest rozwijanie dużych prędkości jazdy.

HIT 8.91 T – wariant ciągniony

Nowy HIT 8.91 T jest maszyna ciągnioną. Najlepsze kopiowanie nierówności terenu, małe zanieczyszczenie paszy, perfekcyjna jakość przetrząsania i wysoki komfort obsługi stanowiły podstawę przy tworzeniu nowej maszyny. Zaczep stanowi mocne ramie rurowe o dużym promieniu skrętu. Podwozie podczas pracy jest składane hydraulicznie przez karuzele. Dzięki temu przetrząsacz uzyskuje optymalne rozłożenie punktu ciężkości i nie dochodzi do kołysania maszyny podczas pracy. Możliwa jest również współpracy przetrząsacza z małymi ciągnikami. Obsługa maszyny jest prosta i odbywa się przez zawór dwustronnego działania z włącznikiem  sekwencyjnym. HIT 8.91 T jest seryjnie wyposażony w ogumienie 260/70-15.3 i 6-otworowa felgę. Na życzenie dostępne jest hydrauliczne urządzenie do przetrząsania na granicy pola i podwójne koło kopiujące.

poettinger hit8.91t Przetrząsacze HIT firmy Pöttinger z nowymi rozwiązaniami technicznymi

źródło: Pöttinger