Przyczepiane opryskiwacze polowe „BURY – Maszyny Rolnicze” serii PELIKAN

 

Do produkcji opryskiwaczy PELIKAN używane są najwyższej jakości podzespoły pochodzące od najlepszych międzynarodowych dostawców. Przykładowo: komputer pokładowy BASIC-Terminal ze złączem ISOBUS firmy Mueller Elektronik – oprócz precyzyjnego sterowania dawką oprysku daje duże możliwości wyposażenia opryskiwaczy, np. w system GPS połączony z wyłączaniem sekcji roboczych, system kopiowania śladów, sonarowy system wysokości belki oraz inne systemy podnoszące ekonomię i ekologię zabiegów. Największą z zalet opryskiwaczy PELIKAN jest możliwość kompletacji podzespołów zgodnie z indywidualnym zamówieniem Klienta. Seria opryskiwaczy PELIKAN były licznie nagradzane i wyróżniane na targach i wystawach w Polsce i w całej Europie.

Serię opryskiwaczy Pelikan dzielimy na trzy podgrupy:

1. Pelikan 1000 l, 1500 l, 2000 l.

2. Pelikan 2300 l, 2700 l, 3100 l.

3. Pelikan 3600 l, 4200 l, 5200 l, 6000 l.

Do wyżej wymienionych grup serii Pelikan montowane są pompy firm Udor
o wydajności od 132 l/min do 245 l/min. oraz belki opryskowe składane ręcznie
o rozpiętościach 12, 14, 16, 18, 20 m a także belki opryskowe składane hydraulicznie o szerokościach roboczych od 12 do 36 m. Elementem opryskiwacza decydującym o jego precyzyjnej pracy są dysze opryskowe, najlepszych firm światowych jak np. Lechler (Niemcy) i TeeJet (USA). W opryskiwaczach serii Pelikan możliwe jest zastosowanie sterowanie komputerowe firmy Arag (Bravo 180 i 300) oraz Muller Elektronik.

Konfiguracja opryskiwaczy następuje według indywidualnych potrzeb klienta. W opryskiwaczach serii Pelikan, w zależności od potrzeb Klienta, można zastosować szereg nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest ISOBUS – komputer pokładowy.

ISOBUS jest systemem komunikacji pomiędzy ciągnikiem a maszyną towarzyszącą, umożliwia użytkownikowi obsługę wielu maszyn różnych producentów z wykorzystaniem jednego terminala. Rozwiązanie to obniża koszty, ułatwia obsługę sprzętu oraz jest wymogiem uzyskania rzeczywistej dokumentacji zabiegów oraz stosowania Precision Farming. Standaryzowane przyłącze minimalizuje wysiłek przy agregatowaniu maszyn. BASIC-Terminal, BASIC-Terminal TOP lub COMFORT-Terminal w połączeniu z komputerem pokładowym ISOBUS umożliwia następujące funkcje:

– sterowanie armaturą cieczową,

– regulację dawki opryskowej,

– sterowanie i kontrolę układu hydraulicznego,

– automatyczne napełnianie, sterowanie belką polową,

– automatyczne kopiowanie śladów ciągnika,

– VarioSelect,

– prowadzenie równoległe / automatyczne kierowanie,

– automatyczne sterowanie sekcjami roboczymi.

 

BASIC-Terminal, BASIC-Terminal TOP

Terminale te sprawdzają się w praktycznym stosowaniu już od 2004 roku. Prezentacja danych na wysokiej jakości wyświetlaczu graficznym jest jednoznaczna i przejrzysta. Operator obsługując opryskiwacz wyposażony w automatyczny system poziomowania belki polowej, system automatycznego kopiowania kół ciągnika, VarioSelect jest w stanie wykonać perfekcyjnie powierzone mu zadania. Funkcje sterowania maszyną w trakcie pracy zgrupowane są logicznie w praktycznym, programowalnym i wielofunkcyjnym joysticku. Nowe, dodatkowe funkcje systemu BASIC-Terminal TOP w łatwy sposób można zaimplementować poprzez zainstalowanie aktualnej wersji oprogramowania.

COMFORT-Terminal

Terminal COMFORT-Terminal jest bardziej rozbudowaną wersją terminalu BASIC-Terminal TOP i wyróżnia się doskonałą rozdzielczością dużego, kolorowego wyświetlacza TFT o średnicy 26 cm. Dzięki temu, w górnej części wyświetlacza prezentowane są dodatkowe dane robocze. Mogą to być np. aktualne dane robocze opryskiwacza polowego, dane dot. kopiowania kół oraz inne informacje dotyczące Precision Farming.

SECTION-Control

Funkcja SECTION-Control odpowiada za automatyczne włączanie/wyłączanie oprysku oraz automatyczne sterowanie sekcjami roboczymi układu cieczowego. Zapobiega to powtórnemu naniesieniu cieczy roboczej na opryskaną już powierzchnię. Funkcja ta znacznie ułatwia pracę operatora oraz wspomaga precyzję wykonania zabiegu. Wpływa również skutecznie na ochronę środowiska. SECTION-Control wymaga współpracy z systemami TRACK-Leader II lub TRACK-Leader TOP.

Oś skrętna – prowadzenie równoległe i automatyczne kierowanie Track-Leader II

To dodatkowe oprogramowanie do terminali COMFORT-Terminal, BASIC-Terminal TOP oraz BASIC-Terminal, które w połączeniu z odbiornikiem D-GPS umożliwia precyzyjne prowadzenie maszyny w trybie jazdy równoległej A/B lub konturowej, również w warunkach ograniczonej widoczności. Kierunek jazdy oraz kąt skrętu prezentowane są poprzez strzałkę na wyświetlaczu oraz opcjonalnie na zewnętrznej listwie diodowej umieszczonej w zasięgu wzroku operatora. Cyfrowe dane pola można przenieść z domowego komputera do terminala. W przypadku ich braku, należy wykonać objazd pola po jego konturze. Zostaną również wyznaczone linie A/B. W efekcie końcowym zostaje wyświetlony kształt pola ze ścieżkami przejazdowymi.

System posiada również zintegrowane następujące funkcje:

– wyświetlanie mapy aplikacji z obrobioną powierzchnią (zielona)
i pozostałą (żółta/czerwona)

– nastawa szerokości roboczej i szerokości ścieżek przejazdowych

– przesuwanie ścieżek przejazdowych we wszystkich trybach nawigacji

– pomiar powierzchni pola, odcinków przejazdowych, prędkości roboczej

– tryb wyświetlania 2D lub 3D oraz perspektywa „z lotu ptaka“

– płynny zoom oraz automatyczna zmiana zoomu na krańcach pola oraz przy przeszkodach

– możliwość zapisu procesu nawigacji w każdym momencie i jej kontynuacja

– prowadzenie na zakrętach

– wprowadzanie przeszkód z pozycją GPS

– ostrzeganie przed zapisanymi przeszkodami

Dzięki dodatkowej aplikacji SECTION-Control istnieje możliwość automatycznego sterowania włączaniem/wyłączaniem sekcji roboczych.

TRACK-Leader TOP

Oprócz opisanych powyżej funkcji, urządzenie Track-Leader TOP posiada możliwość automatycznego kierowania pojazdem. System składa się z dodatkowego komputera pokładowego, oprogramowania TRACK-Leader TOP Software oraz odbiornika GPS (D-GPS lub RTK) – w zależności od wymagań użytkownika w zakresie dokładności pozycjonowania. Dzięki automatycznemu kierowaniu pojazdem operator może skupić się na obsłudze innych funkcji maszyny, wzrasta wydajność zabiegu oraz ograniczone zostaje zużycie paliwa.

TRAIL-Control

To system zapewniający prowadzenie zaczepionej maszyny wyposażonej w dyszel przegubowy lub oś skrętną w śladach ciągnika. TRAIL-Control w sposób automatyczny kieruje dyszlem/osią by uzyskać efekt nakładania się śladów. Poprzez sensor żyroskopu zamontowany na ciągniku oraz sensor potencjometryczny zamontowany na przegubie maszyny mierzone jest aktualne położenie zestawu ciągnik – zaczepiona maszyna. Procesor oblicza niezbędną reakcję hydrauliki w celu zapewnienia dokładnego kopiowania kół ciągnika. Sensor poziomowania (opcja) dostarcza informacji o ukształtowaniu terenu. Dzięki temu możliwe jest automatyczne niwelowanie wychylenia maszyny. TRAIL-Control stanowi standardowe wyposażenie terminala.

Zarządzanie gospodarstwem oraz Rolnictwo precyzyjne

(Farmmanagement oraz Precision Farming)

Stosowanie Precision Farming umożliwia oszczędne oraz efektywne wykorzystanie środków produkcji. Bezproblemową wymianę danych o wykonanych zabiegach zapewnia standard ISOBUS (ISO 11783.10). Opracowane w komputerze stacjonarnym karty aplikacji można błyskawicznie przenieść poprzez zewnętrzną pamięć masową USB (pendrive) do terminala ISOBUS. Odpowiednio do pozycji maszyny na polu zostanie zaplikowana zaprogramowana dawka. Zrealizowane rzeczywiste dawki lokalne mogą być przeniesione poprzez pendrive do karty aplikacji i dokumentowane. Również system CROP-Meter oraz inne sensory pracujące w trybie on-line oceniające zapotrzebowanie roślin w składniki pokarmowe można bezproblemowo zintegrować z systemem ISOBUS.

Kolejnym rozwiązaniem w połączeniu z komputerem pokładowym ISOBUS jest zamontowanie układ śledzenia pola za pomocą czujników sonarowych, które w efekcie śledzą ukształtowania pola i sterują położeniem belek polowych, zapewniając stałą odległość. Układ dodatkowo zabezpiecza przed ich uszkodzeniem.

bury maszyny rolnicze belka opryskiwacza na sensorach Przyczepiane opryskiwacze polowe „BURY   Maszyny Rolnicze” serii PELIKAN
Stabilizacja aktywna belki polowej z użyciem sonarowych czujników samopoziomowania

 

 

Następnym godnym uwagi rozwiązaniem jest zastosowanie dysz krańcowych, które umożliwiają oprysk pola na obrzeżach i zapobiegają niepożądanemu stosowanie środków chemicznych na sąsiednich uprawach. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnych dysz i opraw wyposażonych w elektrozawory.

 

Przyczepiane opryskiwacze polowe serii Pelikan posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest duży wybór wyposażenia dodatkowego, które Klient wybiera indywidualnie. Szybki serwis i łatwy dostęp do części zamiennych to kolejna z wielu zalet. Nasi konstruktorzy pomyśleli również o nowoczesnym wyglądzie opryskiwaczy serii Pelikan. Poprzez użycie systemów GPS, komputerów dozujących (z wielu oferowanych) lub sonarowych czujników samopoziomowania uzyskujemy duże oszczędności oraz zwiększamy w dużym stopniu wydajność naszych maszyn.

 

{gallery}Bury – opryskiwacze Pelikan{/gallery}

 

źródło: BURY – Maszyny Rolnicze