Przyczepy samozbierające Tigo XR do transportu kiszonki

 

Ruchoma przednia ściana przechyla się do wewnątrz przyczepy aż o 80º. To ona reguluje siłę zgniotu zbieranego materiału. Start rozładunku to zawsze krytyczny moment działania przyczepy zbierającej. Po uruchomieniu automatycznego rozładunku łańcuchy podłogowe zostają uruchomione wraz z wielofunkcyjną przegrodą! Materiał zostaje popchnięty redukując w ten sposób naprężenie łańcuchów.

lely tigo xr 5 Przyczepy samozbierające Tigo XR do transportu kiszonki

Maksymalną prędkość pracy gwarantuje zupełnie nowe rozwiązanie przygotowane z myślą o niezawodności w trudnych warunkach. Nie wymaga on przeprowadzenia czynności konserwacyjnych i charakteryzuje się długą żywotnością oraz znakomitym przeniesieniem napędu. Tigo wyposażone zostało w sprzęgło krzywkowe (2 400Nm) zabezpieczające napęd przed przeciążeniem. Nowy układ napędowy przystosowany został do ciągników o maksymalnej mocy 450KM.

Niezmiennie wirnik napędzany jest przez nie wymagająca czynności konserwujących przekładnie w kąpieli olejowej. Ma ona konstrukcją zamknięta wbudowaną w ramę podwozia. Standardem pozostają również baryłkowe wahliwe łożyska zamontowane w miejscach charakteryzującymi się największymi przeciążeniami.
Bezkrzywkowy podbieracz ma 200cm szerokości i wyposażony jest w siedem rzędów palców rozmieszczonych w niewielkiej odległości od siebie (zaledwie 54mm)
Prędkości wirnika oraz podbieracza skoordynowane są w sposób zapewniający znakomity przepływ zielonki (wirnik pracuje szybciej niż podbieracz)
Nowe przyczepy to również większy prześwit nad ziemią. Podbieracz zwiększył swoje górne położenie aż o 10 cm. Wysokość podbieracza regulujemy hydraulicznie podnoszonym dyszlem. Podczas pracy z kukurydzą lub wjazdu na pryzmę palce podbieracza znajdują się 80cm od podłoża.

Noże, których jest 45 ustawione w rzędzie charakteryzują się dużą długością i ząbkowym ostrzem, wykonanym z utwardzonej stali narzędziowej. Przestrzeń między szerokim palcem wirnika a nożem to zaledwie 3mm! Dzięki temu uzyskujemy gwarancje idealnego cięcia materiału. Długość cięcia to 37 lub 74mm gdyż mamy możliwość podzielenia zespołu tnącego na sekcje lub jego całkowite wyłączania.

lely tigo xr 6 Przyczepy samozbierające Tigo XR do transportu kiszonki
Indywidualne zabezpieczanie każdego noża przed ciałami obcymi zapewnia system Trimatic. Jeśli przeszkoda dostanie się w zespół tnący wirnik dociśnie je do noża. Sprężyna zwalniająca zostanie wygięta, przez co natychmiast obniży siłę nacisku na nóż. Po ustąpieniu nacisku noże powrócą do swojego położenia roboczego. System pozwala na wysunięcie całego zespołu tnącego w miejsce wygodnej konserwacji noży. Możliwość odblokowania wszystkich noży jednocześnie oraz łatwego demontażu bez użycia narzędzi zdecydowanie poprawia ergonomię pracy przyczepą.

Nowa rama jest w pełni zabudowana, zbudowana z wytrzymałych ceowników stalowych. Szerokość skrzyni załadunkowej to 2 360mm. Hydrauliczną podłogę obniżono z przodu o 250mm co ułatwia możliwości załadunkowe wirnika.

Maszyna idealnie sprawdza się na szosie, polu, pryzmie. Gwarancją rewelacyjnych właściwości jezdnych jest hydropneumatyczny zespół tandemowy/tridemowy z automatyczną regulacją poziomu! Duży skok zawieszenia zapewnia optymalne dopasowanie do terenu. Już zawsze maszyna będzie pracowała w pionie!

Ta wielofunkcyjna maszyna od początku miała być wyznacznikiem nowych standardów dla dużych przyczep typu „Combi”. Gama przyczep rodziny XR to trzy modele:

  • Tigo XR 65 to 65m3 średnio zgniecionej masy i 38m3 DIN – max dopuszczalna masa całkowita to 22 000kg,
  • Tigo XR 75 to 75m3 średnio zgniecionej masy i 44m3 DIN – max dopuszczalna masa całkowita to 24 000 lub 31 000kg,
  • Tigo XR 100 to 100m3 średnio zgniecionej masy i 54m3 DIN – max dopuszczalna masa całkowita to 31 000kg.

źródło: Lely