Roltechnika 2015 – spotkanie tradycji i nowoczesności

W dniach 22-23 sierpnia 2015 roku w Wilkowicach odbyła się X edycja Wystawy Rolniczej ROLTECHNIKA oraz XIV Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka. W tym roku imprezę odwiedziło ponad 25.000 osób. Wszystkich uczestników niezwykle oryginalnego w Polsce eventu łączącego nowoczesne i dawne rolnictwo, porwała bogata ekspozycja maszyn i urządzeń, a także liczne kolekcjonerskie eksponaty.

Dwa dni pełne wrażeń, bogata ekspozycja maszyn i urządzeń rolniczych, wiele atrakcji dla kolekcjonerów i rodzin z dziećmi w postaci odrestaurowanych traktorów, tak w skrócie można podsumować jubileuszową odsłonę ROLTECHNIKI i Festiwalu – podkreśla Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu ROLTECHNIKA. Oba te wydarzenia tworzą jedną z najbardziej fascynujących imprez polowych w naszym kraju, która od lat skutecznie promuje polską tradycję oraz zachęca do inwestycji w nowoczesny sprzęt rolniczy – dodaje.

Triumf Wystawy i Festiwalu

W ciągu dwóch dni wydarzenie na świeżym powietrzu odwiedziły tłumy, które z zaciekawieniem przyglądały się licznych innowacyjnym ciągnikom i maszynom rolniczym oraz kulowym traktorom. Dla wielu uczestników udział w Wystawie i Festiwalu był nie tylko możliwością obejrzenia różnych modeli maszyn w jednym miejscu i czasie, ale powrotu do przeszłości, o której zazwyczaj myślimy z wielkim sentymentem – tłumaczy Łukasz Rachubiński. Duże zainteresowanie ze strony zwiedzających zadowoliło także i samych wystawców, którzy odbyli wiele obiecujących rozmów biznesowych. Opinie te świadczą o tym, że kolejna edycja Wystawy i Festiwalu była udana.

Ciągniki z dawnych lat

Zwiedzający z zapartym tchem podziwiali takie modele ciągników jak: Lanz Bulldog, Ursus, Zetor, Porsche, John Derre, Massey Ferguson, Dutra, Pampa, Hart Parr czy Fordson w wersji z gąsienicowej. O atrakcje dla szerokiej publiczności zadbało również Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. W tym roku w Wilkowicach pojawiła się Lokomobila „Hipolita”, która dzięki ogumieniu kół została przystosowana do poruszania się po asfalcie. Muzeum w Szreniawie zaprezentowało także Lanz Bulldoga 12, pług motorowy „Praga” i trzy silniki stacyjne.

Barwne wydarzenia towarzyszące jak: prezentacja starych ciągników na placu manewrowym, odpalanie bombaja, tractorpulling, pokazy starych maszyn w polu, parada starych ciągników ulicami Wilkowic, wyścigi traktorów, zwabiły do Wilkowic nie tylko profesjonalnych kolekcjonerów czy pasjonatów techniki zabytkowej, ale też hobbystów. Wśród pasjonatów starych traktorów pojawili się przedstawiciele z Polski, Czech, Holandii, Węgier oraz Austrii. Wiele pozytywnych emocji wśród zwiedzających wzbudził także turniej „Precyzyjny Gospodarz” zorganizowany przez portal Gospodarz.pl.

Puchary dla najlepszych

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyło się wręczanie statuetek i pucharów dla najlepiej odrestaurowanych maszyn. Nagroda Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich trafiła do Przemysława i Krzysztofa Kwaśniewskich wyróżnionych za kolekcjonowanie i renowację zabytkowych traktorów gąsienicowych.

źródło: MTP