Rostselmash RSM 161 – nowy kombajn z Rostowa nad Donem

Rosyjska firma Rostselmash na tegorocznych targach Agritechnica zaprezentowała nowy kombajn zbożowy RSM 161. Nowy kombajn to dopełnienie oferty między maszynami serii Acros i Torum. Nowy Rostselmash na tle starszych modeli różni się znacząco, zarówno pod względem konstrukcji jak i wyglądu. Konstruktorzy szacują wydajność nowego kombajnu na około 40 ton/h.

 

Kombajny RSM 161 mogą być wyposażone w hedery Power Stream o szerokości roboczej 6, 7 i 9 m. System tnący napędzany jest w systemie Schumacher a za podawanie ściętej masy na podajnik ślimakowo-palcowy odpowiada hydraulicznie napędzane motowidło. Napęd hydrauliczny motowidła pozwala bezstopniowo regulować szybkość jego obrotów, zapewniając optymalne i równomierne podawanie masy.

 

Aparat tnący Schumacher pracuje płynnie, dokładnie i nie zużywa się. Wysoka częstotliwość cięcia i podwójna krawędź tnąca gwarantują szybkie cięcie z minimalnymi stratami. Noże są mocowane śrubami, co skraca czas ewentualnej wymiany. Dla zbiorów zboża poległego na nierównych glebach są stosowane podnośniki łodyg, aby zmniejszyć straty (wchodzą w skład kompletacji podstawowej)

 

Układ synchronizacji prędkości obrotów motowidła i prędkości ruchu kombajnu ułatwia pracę operatora. Miejsca połączenia promieni motowidła i grabi są solidnie zabezpieczone przed nawijaniem się zboża. Możliwość podłużno-poprzecznego kopiowania pod­łoża oznacza efektywne wykorzystanie całej szerokości przyrządu żniwnego na nierównych polach.

 

Podajnik pochyły wyposażony jest w odrzutnik przyspieszający podawanie masy. Posiada detektor kamieni oraz szybkozłącze przewodów hydraulicznych, które ułatwia szybkie sprzęganie zespołu żniwnego i kombajnu.

 

Kombajn wyposażony jest w sześciocylindrowy silnik legendarnego amerykańskiego producenta Cummins QSL 8.9 o mocy 380 KM. Silnik posiada dużą rezerwę mocy (25%) a także spełnia wymagania odnośnie normy emisji spalin Stage IV. W maszynie zamontowany jest zbiornik o pojemności 1050l oraz system kontrolujący zużycie paliwa.

 

RSM 161 posiada unikalny system omłotu Tetra Processor, który został wyposażony w elastyczne klepisko z automatyczną, elektryczną regulacją na całej powierzchni. System składa się z czterech bębnów o szerokości 1650 mm. Masa z podajnika pochyłego trafia najpierw do 10-cepowego bębna młócącego o średnicy 800 mm, gdzie następnie jest przekazywana przez drugi pośredni bęben rozdzielający, do trzeciego separatora o średnicy 750 mm. Dalej wymłócona słoma za pomocą odrzutnika trafia na 6-klawiszowy wytrząsacz o powierzchni 6,1 m². System młócąco-separujący Tetra Processor charakteryzuje się wydajną pracą nawet w trudnych, wilgotnych warunkach, o czym może świadczyć duża powierzchnia omłotu czterech bębnów, wynosząca 3,3 m² oraz powierzchnia separacji wytrząsaczy 6,1 m².

 

Za efektywne oczyszczanie ziarna od plew odpowiada 2-kaskadowy system Opti Flow, składający się z elektrycznie sterowanych sit o powierzchni 7,1 m². Silny, optymalny strumień powietrza, wysoki poziom spadu i sito palcowe na desce w zauważalny sposób zwiększają proces oczyszczenia ziarna. W zewnętrznym sicie została wykorzystana technologia „falistego” sita – grzebienie mają różne rozmiary. Takie rozwiązanie zapewnia równomierny przepływ powietrza co wspomaga przedostawanie się zbieranej masy. W systemie oczyszczenia został wykorzystany wentylator z elektrycznie sterowanymi „żaluzjami”, których częstotliwość obrotu regulowana jest z kabiny, a jej wyniki widoczne są na panelu LCD.

 

Rostselmash RSM 161 kabina Rostselmash RSM 161   nowy kombajn z Rostowa nad Donem

 

Nowa Kabina Luxury Cab z panoramicznym oszkleniem zwiększa widoczność o 30% w porównaniu z poprzednimi wersjami kombajnów RSM. Poprawiono także usytuowanie siedzenia zarówno dla operatora jak i pomocnika. W kabinie znajduję się klimatyzacja, radio, lodówka oraz system kontrolujący temperaturę otoczenia. Kombajn został wyposażony w nowy system Adviser III z 10 calowym kolorowym dotykowym monitorem, który podpowiada optymalne ustawienia, pokazuje błędy w pracy oraz pomaga je szybko eliminować.

 

Kombajn wyposażono w zbiornik ziarna o pojemności 10500 l, który jest opróżniany w ciągu 2 minut z prędkością 115 l/s. Dodatkowo, RSM 161 wyposażony jest w hydropulsatory, dzięki którym wilgotna masa nie zawiesza się na ściankach. Wysokość maksymalna wyładunku to 5,05 m,

 

 

Rostselmash RSM 161 nowe kombajny Rostselmash RSM 161   nowy kombajn z Rostowa nad Donem

1. Silnik Cummins 380KM

2. 6-klawiszowy wytrząsacz słomy o powierzchni 6,1 m²

 3. Dwukaskadowy system oczyszczenia Opti Flow o powierzchni sit 7,1 m²

4. System TETRA Processor: Powi. separacji 3,3 m²

5. Podajnik pochyły o wysokiej wydajności 

6. Rozdrabniacz słomy 

 7. kabina Luxury Cab wyposażona w system Adviser III 

 8. Heder Power Stream 6;7 oraz 9 m

9. Prędkość wyładunku 115 l/s 

Zbiornik: 10500l.

 

 

MDF / Lupus-Wilk