Rozdrabniacz łęcin i inne nowe funkcje w Grimme Ventor 4150

W sezonie 2021 czterorzędowy samobieżny kombajn ziemniaczany VENTOR 4150 zostanie wyposażony w kolejne, przydatne w praktyce funkcje. Do długich i twardych łęcin ziemniaka VENTOR 4150 może być opcjonalnie wyposażony w rozdrabniacz łęcin HT 400, który jest szczególnie dobrze przystosowany do bardzo dużej ilości długich i twardych łęcin.

Poza znacznie większą przepustowością, rozdrobnienie łęciny przed zbiorem ma wpływ na zmniejszenie strat plonu na taśmie łęcinowej. Za pomocą taśmy odprowadzającej i zintegrowanego rozdzielacza, łęciny są rozkładane szeroko na już wykopanej powierzchni. Kontrola zagłębienia jest realizowana automatycznie przez płozy i jest ustawiana na terminalu w kabinie. Do transportu drogowego HT 400 jest składany hydraulicznie nad zespołem wyorującym.

Kolejne dostępne funkcje w sezonie 2021:

Zmniejszenie przyklejania się ziemi

Do pracy na glebach ciężkich oferowane są płyty lemieszy z tworzywa sztucznego. Są one bardzo odporne na zużycie i zmniejszają przyklejanie się ziemi.

Dodatkowe zabezpieczenie lemiesza przed kamieniami

Poza już stosowanymi kołkami ścinanymi na lemieszach listwowych i na uchwycie lemiesza, przed przeciążeniem trzonu lemiesza może chronić dodatkowy kołek ścinany. Siłę ścinania można ustawić w otworach pozycyjnych śrub.

Speedtronic-Web

Opcjonalna funkcja Speedtronic-Web umożliwia automatyczne ustawienie prędkości taśm odsiewających oraz taśmy łęcinowej w zależności od prędkości jazdy. System ten przede wszystkim odciąża operatora w pracy i zwiększa maksymalnie ochronę plonu.

Automatyczne czyszczenie separatorów

Funkcja Turbo Clean ułatwia czyszczenie określonych taśm i separatorów. Napędy tych taśm i separatorów uruchamiają się kolejno z maksymalną prędkością, co powoduje samoczynne oczyszczenie. Funkcję Turbo Clean można aktywować ręcznie za pomocą przycisku lub automatycznie na końcu pola.

Kombajn samobieżny na lekkich „nogach”

Grimme VENTOR 4150 może być opcjonalnie wyposażony w wielkogabarytowe ogumienie MICHELIN CEREXBIB 2 w rozmiarze VF 900/60 R38. Technologia MICHELIN UltraFlex pozwala na jazdę z obniżonym ciśnieniem w oponach, co zwiększa powierzchnię kontaktu bieżnika z podłożem, a tym samym ochronę podłoża i bezpieczeństwo podczas pracy.

Szybki wyładunek

Innowacyjne rozwiązania w zakresie napędu taśmy wyładowczej zbiornika pozwoliły zmniejszyć czas wyładunku zbiornika o ładowności 15 ton z 90 na 60 sekund.

Mapowanie plonu: cyfrowy pomiar plonowania

Do dokumentacji plonowania VENTOR 4150 może być wyposażony w system mapowania plonu. Otrzymane dane pozwolą utworzyć mapę potencjału plonowania, obrazującą strefy z wyższym i niższym plonem. Z pomocą oprogramowania rolniczego (FMIS) można na podstawie mapy potencjału plonowania przygotować mapę aplikacyjną, dzięki której będzie można określić zmienne dawkowanie nawozu, środków ochrony roślin czy wysiew. Wszystkie wartości pomiarowe mogą być zapisane w formacie ISO-XML w pamięci USB lub przekazane na platformę wymiany danych „agrirouter“.

 

 

Źródło: GRIMME