Rozsiewacz RCW firmy UNIA wyróżniony na targach Agrotech 2023

Podczas targów AGROTECH Kielce 2023 rozsiewacz nawozów i wapna RCW firmy UNIA został wyróżniony za nowe rozwiązania konstrukcyjne ułatwiające obsługę oraz konserwacje.

Rozsiewacze z nowej serii RCW charakteryzują się zmienioną stylistyką, wzmocnioną konstrukcją ramy oraz skrzynią nawozową zmodyfikowaną w taki sposób, aby materiał sprawniej osypywał się na przenośnik podłogowy. Swoimi rozwiązaniami nie odstępują od modeli renomowanych zachodnich producentów jeśli chodzi o jakość wykonania, poziom dokładności pracy oraz wyposażenia w najnowsze elementy rolnictwa precyzyjnego.” – komentuje Michał Lange, Prezes Zarządu UNIA sp. z o.o.

%name Rozsiewacz  RCW firmy UNIA wyróżniony na targach Agrotech 2023

Rozsiewacz UNIA RCW

Jedną z najbardziej istotnych zmian konstrukcyjnych jest nowa, wzmocniona rama, która posiada ażurową konstrukcję, dzięki czemu możliwy jest dostęp do jej wewnętrznych części. To znacząco ułatwia konserwację maszyny. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma problemów również z umyciem rozsiewacza po zakończonym sezonie. Zastosowanie otworów w ramie wpłynęło też na poprawę dostępu do punktów smarnych.

W nowych modelach RCW wraz ze zmianą stylistyczną zbiornika jego ściany zostały ustawione bardziej stromo względem przenośnika pasowego, aby materiał sprawniej osypywał się na przenośnik. Nowością jest też to, że wszystkie rozsiewacze RCW można będzie teraz wyposażyć w system sterowania ISOBUS, jak również, w system zmiennego dawkowania (VRA), co przy dzisiejszych kosztach nawozów jest bardzo istotne. Gama rozsiewaczy RCW obejmuje 13 maszyn (RCW 45, 60, 60 H, 85, 85 H, 100 PLUS, 100 PLUS H, 120 PLUS, 120 PLUS H, 90 TD, 110 TD, 130 TD, 150 HELIX). Uzyskały one nowe oznaczenie, wskazujące na pojemność zbiornika (w dm³).

Podstawowe modele jednoosiowe mają skrzynię o pojemności: 4500, 6000 oraz 8500 litrów. Litera H w oznaczaniu wskazuje, że maszyna jest wyższa od standardowej o 25 cm. Tego typu maszyny dedykowane są do gospodarstw, które wykonują nawożenie pogłówne. Maszyny w wersji H mają już w podstawie hydrauliczny napęd przenośnika podłogowego, a nie mechaniczny od koła ostrogowego, tak jak to ma miejsce w modelach podstawowych.

W gamie znajdują się też RCW TD. Są to rozsiewacze na tandemowym, resorowanym układzie zawieszenia ze zbiornikiem o pojemności: 9000, 11000 lub 13000 litrów. Kolejne są rozsiewacze RCW PLUS o pojemności 10 000 i 12 000 litrów, które są w postawie wyposażone m.in. w sterownik Pilot Joy. Wyposażenie dodatkowe obejmuje komputer Superior, który umożliwia obsługę wszystkich funkcji hydraulicznych maszyny przy pomocy dotykowego ekranu lub 3 rodzaje pakietów sterujących ISOBUS.

Rozsiewacze RCW PLUS można opcjonalnie wyposażyć w belkę o szerokości roboczej 9 metrów dedykowaną do wysiewu nawozów pylistych np. drobno zmielonego wapna. I właśnie do wysiewu takiego materiału jest dedykowany ostatni, a zarazem największy rozsiewacz z serii – model RCW Helix, którego skrzynia ma 15 000 litrów pojemności. W tej maszynie wapno jest rozprowadzane na szerokości 9 lub 12 metrów, poprzez dwa przenośniki ślimakowe osadzone w belkach (belki do wysiewu nawozów pylistych o szer. 9 i 12m są również dostępne dla RCW 130 TD). U podstawy belek znajduje się listwa z otworami, którymi nawóz spada do szczeliny między dwoma fartuchami. Maszyna posiada resorowane zawieszenie typu Boogie z tylną osią skrętną – samonastawną (standard również dla RCW 130 TD), co ułatwia manewrowanie na polu oraz podczas poruszania się po drogach publicznych. Nasze rozsiewacze RCW spełniają wymogi homologacji zgodnie z rozporządzeniem UE 167/2013.

 

źródło: Unia Sp. z o.o.